Kosmetyki naturalne cieszą się rosnącą popularnością wśród wielu osób, co wynika z ich prostych składów – diametralnie różnych od standardowych produktów drogeryjnych. Korzyści ze stosowania naturalnych kosmetyków jest bardzo wiele, co w szczególności docenią osoby chcące żyć i dokonywać wyborów w zgodzie z naturą. Dlaczego warto wybierać mądrze podczas zakupów kosmetycznych, aby cieszyć się zdrową skórą i pięknymi, lśniącymi włosami? Odpowiadamy.
Przewodnik po kosmetykach naturalnych — definicja
Naturalne kosmetyki to produkty pielęgnacyjne, które zawierają w swoim składzie składniki pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego pozyskiwane z naturalnych źródeł. Nie są one wytwarzane sztucznie oraz nie zawierają substancji syntetyzowanych chemicznie, takich jak parabeny, siarczany, syntetyczne barwniki i zapachy. Dzięki temu są łagodne dla skóry i włosów, delikatnie je pielęgnując. Stosowanie kosmetyków naturalnych polecane jest więc każdemu, a w szczególności osobom ze skórą wrażliwą, skłonną do alergii, zaczerwienienia oraz przesuszania.
Zalety kosmetyków naturalnych
Ze względu na swój sprawdzony skład kosmetyki naturalne są łagodniejsze dla skóry od produktów zawierających sztucznie syntetyzowane substancje. Zawarte w nich składniki naturalne, takie jak wyciągi roślinne i ziołowe, oleje roślinne oraz witaminy i składniki mineralne nie powodują podrażnień skóry, a także nie wywołują uciążliwych objawów u alergików. Doskonałym przykładem jest Ałun – minerał składający się z potasu i glinu, które wykazują właściwości antyseptyczne i antyperspiracyjne, co zostało wykorzystane w produkcji naturalnych dezodorantów. Ałun działa jako skuteczny środek antyperspiracyjny, hamując wydzielanie potu i redukując nieprzyjemny zapach. Minerał ten tworzy na skórze cienką warstwę, która zapobiega rozwojowi bakterii.
Kosmetyki naturalne niejednokrotnie zawierają w swoim składzie cząsteczki o właściwościach pielęgnacyjnych i leczniczych. Przykładowo olej arganowy, jojoba oraz awokado nawilżają skórę i dostarczają jej składników odżywczych, wspierając regenerację. Glinka kosmetyczna natomiast wykazuje właściwości oczyszczające i nawilżające, a dzięki pozytywnemu wpływowi na skórę ogranicza produkcję sebum i zmniejsza widoczność czerwonych plam i przebarwień. Z kolei cenne ekstrakty roślinne, takie jak aloes, lawenda czy rumianek wykazują działanie łagodzące, przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. To szczególnie istotne, jeśli borykasz się z uciążliwymi problemami skórnymi lub chorobami skóry głowy.
Jak kosmetyki naturalne wpływają na środowisko?
Dla osób dbających o środowisko naturalne kosmetyki o prostym składzie powinny stanowić oczywisty wybór. Dlaczego? Przede wszystkim są one produkowane w sposób przyjazny dla środowiska i są biodegradowalne, co oznacza, że nie pozostawiają po sobie zanieczyszczeń. Dobre firmy zajmujące się produkcją kosmetyków naturalnych są też mocno zaangażowane w poszukiwanie opakowań łatwych w recyklingu. Co więcej, producenci ci przestrzegają zasad etycznych na etapie produkcji kosmetyków naturalnych.
Kosmetyki naturalne — dlaczego są warte zakupu?
Podczas zakupów środków do pielęgnacji skóry i włosów, warto sięgać po produkty od sprawdzonych marek – najlepiej rodzimych. Dobre i sprawdzone kosmetyki naturalne polskie poddawane są rygorystycznym testom, aby spełniały określone wymagania jakościowe. Warto więc przed zakupem upewnić się, czy wybrany kosmetyk ma niezbędne certyfikaty potwierdzające naturalne lub organiczne pochodzenie. Dzięki temu możesz mieć pewność, że kupujesz kosmetyki wolne od szkodliwych substancji, które będą łagodnie pielęgnowały Twoją skórę, a jednocześnie zadbają o naszą planetę.