Rybniccy policjanci aktywnie uczestniczą w spotkaniach profilaktycznych. Tym razem mł. asp. Lesław Mandrela poprowadził panel pod nazwą "Bezpieczny Senior". Wydarzenie odbyło się 8 listopada 2023 roku w Rybniku, przy ul. Przemysłowej 17.

8 listopada rybnicki policjant mł. asp. Lesław Mandrela odwiedził mieszkańców dzielnicy Paruszowiec-Piaski w Rybniku. W lokalu numer 17 przy ul. Przemysłowej spotkał się z zainteresowanymi i omówił wiele zasad, jakich należy przestrzegać, aby zachować bezpieczeństwo. 

Mundurowy wspomniał o internetowych oszustach. Przedstawił najpopularniejsze metody ich działań i ostrzegł uczestników przed tego typu procederem. Zaznaczył także, że należy być ostrożnym w sytuacjach, gdy będziemy mieli do czynienia z osbami, które kontaktują się telefonicznie i podają za pracowników różnych instytucji. W żadnym wypadku nie należy podawać swoich danych osobowych, informacji o stanie naszego majątku, ani przekazywać innych informacji, które mogą w jakikolwiek sposób narazić nas na niebezpieczeństwo. Kategorycznie należy pamiętać o tym, aby nie wypłacać pieniędzy z konta bankowego i nie przekazywać gotówki obcym osobom.

Pamiętajmy:

  • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!!
  • Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!
  • Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!
  • Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu. Poinformuj Policję

W każdej tego typu sytuacji należy zachować ostrożność. Pamiętajmy o przekazywaniu informacji i ostrzeganiu osób bliskich. Każdy z nas może stać się potencjalną ofiarą oszusta.

Zawsze, gdy mamy wątpliwość, czy osoba po drugiej stronie słuchawki lub monitora to faktycznie właściwa osoba, albo przypuszczamy, że ktoś chce nas w ten sposób oszukać, należy to zgłosić pod numer alarmowy 112 lub do najbliższej jednostki Policji.

Spotkanie, w którym uczestniczył mł. asp. Lesław Mandrela wpisuje się w kampanię #ZnamTeNumery

Celem tej kampani jest wypracowanie zasad bezpieczeństwa dla seniorów (łatwy i zrozumiały algorytm zachowań w sytuacji potencjalnego zagrożenia oszustwem). Ponadto uświadomienie seniorów oraz ich najbliższych na temat niebezpieczeństw i metod oszustw, z jakimi mogą się nieświadomie spotkać. Natomiast młodsze pokolenie ma stanowić ekipę wsparcia dla bliskich osób, w starszym wieku. 

Na potrzeby kampanii uruchomiona została strona internetowa https://znamtenumery.pl/.

 

  • Tablica z napisem "Bezpieczny Senior"
  • Policjant z uczestniczką panelu "Bezpieczny Senior"
  • Policjant tłumaczy zasady bezpieczeństwa.