Policjanci z patrolówki zauważyli rowerzystę, który jechał slalomem ulicą Jerozolimską w Szczerbicach. Dziwne zachowanie przykuło uwagę policjantów z Gaszowic. Po przebadaniu alkomatem okazało się, że 51-letni cyklista ma ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Mieszkaniec powiatu rybnickiego został ukarany mandatem karnym w wysokości 2500 złotych. Apelujemy o rozsądek!

Wczoraj, około godziny 18.00 policjanci z Komisariatu Policji w Gaszowicach zauważyli rowerzystę, który "slalomem" jechał ulicą Jerozolimską w Szczerbicach. Mundurowi sprawdzili stan trzeźwości cyklisty. Okazało się, że 51-latek jechał drogą publiczną, mając w organizmie ponad 3 promile alkoholu. Jak się okazało mężczyzna jechał do pobliskiego sklepu na zakupy. W związku z nowelizacją przepisów w zakresie ruchu drogowego każdy nietrzeźwy rowerzysta musi się liczyć z wysokim mandatem karnym. Nie inaczej było i w tym przypadku. Mundurowi ukarali mieszkańca powiatu rybnickiego mandatem w wysokości 2500 złotych.

Od początku roku na drogach powiatu rybnickiego policjanci zatrzymali 100 rowerzystów pod wpływem alkoholu.

Przypominamy, że od 1 stycznia 2022 roku obowiązują zmiany w taryfikatorze za wybrane wykroczenia w ruchu drogowym. 2500 złotych - taka jest obecnie wysokość mandatu karnego za kierowanie rowerem, znajdując się w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila). Zmieniła się także wysokość grzywny, za kierowanie rowerem znajdując się w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila). Za jazdę rowerem po „piwku” grozi mandat w wysokości 1000 złotych.

Pamiętajmy również o tym, że nietrzeźwy rowerzysta, stanowi duże zagrożenie na drodze. W konfrontacji z poruszającymi się prawidłowo pozostałymi korzystającymi z dróg może przyczynić się do tragicznych w skutkach wypadków drogowych, zagrażających nie tylko jemu.