Wszystkich lubiących podróże oraz książki, które zabierają nas w mniej lub bardziej odległe zakątki Polski i świata, zapraszamy na Tydzień Podróżniczki i Podróżnika. Przed nami trzy spotkania z udziałem Miłki Raulin, Beaty i Pawła Pomykalskich oraz Anny Dudzińskiej.
27 września, godz. 18:00 – „Góry są kobietą”
Naszym pierwszym gościem będzie Miłka Raulin – polska himalaistka i podróżniczka, miłośniczka wspinaczki wysokogórskiej i szwendania się po świecie.
Z wykształcenia i zawodu inżynier trakcji elektrycznej, w 2018 roku zdobyła Everest i ukończyła swój projekt Siła Marzeń - Korona Ziemi (7 lat – 7 kontynentów). W maju 2022 roku przetrawersowała Grenlandię jako trzecia, a jednocześnie najmłodsza Polka. Przed nią, przez blisko 30 lat, dokonało tego jedynie dziesięciu Polaków. Na swoim koncie ma również Koronę Gór Polski, którą jako pierwsza kobieta zdobyła zimą, w niespełna tydzień. Jest laureatką licznych nagród m.in.: Red Bull, Forbes czy Adrenallinium. Za swój autorski cykl „Ulepieni z pasji” została nominowana do Telekamer 2022 w kategorii produkcja roku.
Miłka Raulin w 2018 roku wydała debiutancką książkę „Siła Marzeń, czyli jak zdobyłam Koronę Ziemi”, za którą otrzymała Nagrodę Magellana za najlepszą publikację turystyczną roku. Dwa lata później, nakładem wydawnictwa Bezdroża, ukazała się jej „Siła Marzeń, czyli jak zdobyłam Everest”. Jak sama przyznaje, na własnym przykładzie chce pokazywać, że nawet najbardziej odważne marzenia można zrealizować, a naszą misją jest ułożyć plan – plan działania.
W październiku ma się ukazać jej kolejna książka „600 kilometrów grenlandzkim lądolodem”.
28 września, godz. 18:00 – „Polska z pomysłem”
O swych oryginalnych i sprawdzonych pomysłach na podróżowanie po Polsce opowiedzą Beata i Paweł Pomykalscy, autorzy przewodników oraz twórcy bloga „Adventum, konkretnie o podróżach”. Beata i Paweł Pomykalscy to duet w pracy i w życiu, skutecznie łączący aktywność zawodową z zainteresowaniami. Z urodzenia i wyboru związani z ukochanym Górnym Śląskiem, któremu poświęcają szczególnie dużo uwagi. Jeszcze na studiach zaczęli przygodę z (własnymi) książkami – pierwszą był album fotograficzno-historyczny o dziedzictwie rodziny von Ballestrem. Obecnie wydają kolejne albumy, przewodniki krajoznawcze, książki podróżnicze. Współpracują z różnymi organizacjami i instytucjami, prowadzą profile w mediach społecznościowych: na Facebooku @Adventum-konkretnie o podróżach, a na Instagramie @beatapomykalska. Kochają wielkie miasta, a przede wszystkim Włochy, Bałkany (szczególnie Bośnię i Hercegowinę) oraz Czechy i Niemcy. Niezmiennie najbliższy ich sercu pozostaje Górny Śląsk.
29 września, godz. 18:00 – „Dubaj. Miasto innych ludzi”
Uwielbia opowiadać - o świecie tym dużym i tym mniejszym, jej rodzinnym Śląsku. Nasz kolejny gość - Anna Dudzińska, dziennikarka Radia 357, współpracująca z podkastem „Raport o stanie świata”. W obu przestrzeniach opowiada o architekturze, Śląsku i robi reportaże. Jest autorką książki „Dubaj. Miasto innych ludzi”, która powstała po jej czteroletnim pobycie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. To właśnie z Katowic wyjechała do Dubaju, skąd nadsyłała radiowe historie z Bliskiego Wschodu. Jej radiowe reportaże uhonorowane zostały wieloma nagrodami - jest m.in. laureatką Prix Italia (wraz z Anną Sekudewicz), Nagrody im Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press i Złotego Radiowego Melchiora.
Podczas spotkania w rybnickiej bibliotece opowie o swojej książce. „Dubaj. Miasto innych ludzi” to reportaż, który pokazuje różne, także ciemne strony Zjednoczonych Emiratów Arabskich: cenzurę, kaprysy panujących, nierówności społeczne czy system współczesnego niewolnictwa.