Biblioteka Rybnik: Wewnątrz” na fotografiach

We wrześniu zapraszamy do obejrzenia zdjęć Katarzyny Kruk, fotografki dokumentalnej i portrecistki. Wystawa zatytułowana Wewnątrz”, pokazuje codzienne życie wychowanków Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Raciborzu. Wernisaż odbędzie się 21 września o godz. 18:00. Ekspozycja w Bibliotece Głównej będzie dostępna już od 1 września.
Projekt fotograficzny Wewnątrz” realizowany był od 2021 roku w Zakładzie Poprawczym i Schronisku dla Nieletnich w Raciborzu. Fotografie Katarzyny Kruk ukazują życie codzienne jego wychowanków. Czas spędzony w placówce z nimi i z ich opiekunami umożliwił autorce przygotowanie projektu, w którym ważną rolę odgrywa nie tylko przekaz wizualny. Fotografia dokumentalna łączy się tu z twórczością bohaterów zdjęć. Równie istotne znaczenie dla projektu mają spotkania młodzieży szkolnej z wychowankami i wychowawcami zakładu, psychologami i terapeutami, promujące profilaktykę społeczną.
Katarzyna Kruk urodziła się w 1979 r. w Toruniu. Zajmuje się fotografią dokumentalną i portretową. Jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego i studentką Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie.
Jest laureatką i finalistką wielu konkursów, m.in.: Rybnickiego Festiwalu Fotografii, Konkursu Fotografii Teatralnej, Śląskiej Fotografii Prasowej czy Międzynarodowego Biennale Fotografii Artystycznej DZIECKO. Jej prace prezentowane były m.in. na Fotofestiwalu w Łodzi, Opolskim Festiwalu Fotografii, podczas festiwalu sztuk wizualnych Krakow Photo Fringe, a także w Domu Sztuki Oko w Opawie, Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu oraz w licznych publikacjach.
Katarzyna Kruk mieszka i tworzy w Rybniku. Dokumentuje życie codzienne mieszkańców śląskich dzielnic poprzemysłowych. W ostatnich latach pracowała nad projektem fotograficznym w Zakładzie Karnym nr 1 we Wrocławiu, a od 2021 fotografowała wychowanków Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Raciborzu. Aktualnie dokumentuje życie podopiecznych Stowarzyszenia Przyjaciół Człowieka Tęcza” w Raciborzu.
Wystawa Wewnątrz” jest dostępna od 1 do 30 września.
biblioteka.rybnik.pl/wewnatrz-na-fotografiach
Ostatnie Artykuły

Na Nowinach powstaje jedna duża filia biblioteczna. Koniec z ciasnymi lokalami

Rybniczanie ruszą nad wodę. Kąpieliska i baseny wchodzą w sezon

Rybnickie historie trafiły do jednej książki i wracają na nowo

Śląskie smaki wracają do Koszęcina. Trwa zaproszenie na XX edycję festiwalu

Na rybnickim rynku znów ruszą potańcówki. Osiem piątków z motywem

Rybnickie szkoły z ekologicznym sukcesem. Nowe pracownie z VR i stacją pogodową

Zimowa elegancja na co dzień - jak zachować klasę w codziennych stylizacjach?

Pakiety medyczne a zdrowie osób młodych - dlaczego profilaktyka nie jest tylko dla seniorów

Jak wybrać internet do domu z ogrodem i tarasem?

Czy warto kontrolować zdrowie nawet bez objawów? Rola regularnych badań

Pierwszy wodomat w Polsce stanął w Rybniku. Woda jest dostępna przez całą dobę

Dwa koncerty przy świecach rozgrzeją lipcowy wieczór w Rybniku-Chwałowicach

Korty w Czerwionce–Leszczynach wyłoniły najlepszych graczy

Małe nogi, wielkie emocje na boisku w Czerwionce-Leszczynach
Przydatne dane teleadresowe
- Młodzieżowy Dom Kultury w Rybniku - zajęcia, zapisy i kontakt
- MOSiR Rybnik - kontakt, obiekty, pływalnie i cennik
- Powiatowy Urząd Pracy w Rybniku - kontakt, rejestracja, świadczenia i wsparcie dla pracodawców
- Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybniku Boguszowicach - historia, kościół, grupy parafialne
- Parafia św. Józefa Robotnika w Rybniku - msze, kancelaria, sakramenty
- Parafia św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Rybniku-Chwałowicach - adres, kontakt, historia
