Laptop – jak wybrać model dla siebie?

Laptop to przydatne urządzenie w każdym domu. Jest on bowiem mobilny i wielofunkcyjny. Potrzebujesz laptopa do pracy biurowej, grafiki albo gier? Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się, czym się kierować przy wyborze modelu dla siebie. 

Na co zwrócić uwagę, wybierając laptopa?

Poniżej zebraliśmy najważniejsze aspekty, na których warto się skupić, kupując laptopa. Dzięki nim będziesz wiedzieć, na co zwracać uwagę przy jego wyborze.

Przeznaczenie laptopa

Jeśli chcesz kupić laptopa, powinieneś najpierw zastanowić się, do czego potrzebujesz tego sprzętu. Najbardziej wydajne modele przeznaczone są do gier oraz grafiki. Jeśli interesujesz się którąś z tym dziedzin, wybierz szybkiego laptopa z dużą mocą obliczeniową. Do codziennej pracy i przeglądania internetu z pewnością wystarczy Ci natomiast mniej zaawansowany sprzęt. Postaw wówczas na laptopa uniwersalnego. 

Wielkość i waga

Najbardziej standardowy rozmiar laptopów to 15,6 cali. Możesz na nich wygodnie przeglądać internet, oglądać filmy czy pracować z grafiką komputerową. Jeśli będziesz korzystał ze swojego sprzętu do gier, powinieneś rozważyć zakup laptopa 17" lub większego. Pamiętaj jednak, że waga takiego urządzenia będzie też znacznie większa. 

Często podróżujesz? Zdecyduj się na laptopa o przekątnej 14" lub mniejszej. Dzięki temu wygodnie skorzystasz z przeglądarki czy np. edytora tekstowego, a sam sprzęt będzie ważył naprawdę niewiele.

Procesor

Największą popularnością cieszą się procesory Intel i AMD. Od wyboru tego komponentu będzie w dużej mierze zależeć jego wydajność. Nazwy procesorów Intel zawsze składają się z ciągów liter i cyfr, jednak najważniejszy z nich jest początek. Oznacza on ich generację. Zazwyczaj im wyższy numer, tym lepiej, jednak do standardowego korzystania w zupełności wystarczy i5, a nawet i3.

Karta graficzna

Oczywistym jest, że najlepsza karta graficzna będzie konieczna w przypadku pracy z grafiką. Ponadto dobry model zapewni Ci też wspaniałe doznania wizualne w grach. Zintegrowana karta graficzna zazwyczaj jest połączona z procesorem. Jej wydajność nie jest zwykle zbyt duża, ale pozwala na bezproblemowe przeglądanie internetu, pracę biurową i naukę. Zaletą takich rozwiązań jest przede wszystkim niższa cena.

Zależy Ci na dużej wydajności? Postaw na dedykowaną kartę graficzną! Pamięć RAM nie jest w niej współdzielona z innymi podzespołami, dlatego komponent działa płynnie i niezawodnie. Zdecyduj się na taką kartę, jeżeli jesteś graczem lub grafikiem.

Pamięć RAM

Pamięć RAM odpowiada za liczbę wątków, które komputer jest w stanie obsłużyć równocześnie. Przekłada się więc to na szybkość i płynność jego działania. Obecnie absolutnym minimum jest pamięć 8 GB, która zapewnia sprawne funkcjonowanie sprzętu. Warto jednak zdecydować się na 16 lub 32 GB, aby mieć jeszcze większy komfort użytkowania.

Dysk

Pojemność i rodzaj dysku również mają duży wpływ na funkcjonowanie laptopa. Obecnie wyróżnia się trzy typy dysków.

SSD – są bardzo szybkie, a przy tym działają bezgłośnie i cechują się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Mają one natomiast wyższą cenę niż pozostałe rodzaje.

HDD – oferują dobry stosunek ceny do pojemności. Są one jednak wolniejsze od dwóch innych rodzajów.

SSHD – łączą w sobie zalety dysków HDD i SSD, czyli sporą pojemność i szybkość przetwarzania danych. Jest to jednak rozwiązanie dość niszowe, dlatego ich wybór jest niewielki, a cena stosunkowo wysoka.

Bateria

Jeśli chcesz użytkować laptopa nie tylko w domu, ale też w podróży czy np. w kawiarni, powinieneś zadbać o odpowiednią baterię w swoim urządzeniu. Standardowe opcje mają pojemność 2200-2600 mAh, co pozwala na około 3 do 5 godzin pracy na jednym ładowaniu. Najpopularniejsze stają się jednak baterie oscylujące w granicach 4400 mAh, które mogą działać nawet 10-12 godzin bez przerwy.

Pamiętaj jednak, że możesz wydłużać możliwości pracy swojego laptopa, jeśli włączysz tryb oszczędzania energii, przyciemnisz ekran i wyłączysz nieużywane programy. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz prąd, ale też zyskasz swobodę dłuższej pracy bez zasilacza.

Matryca

Rodzaj matrycy ma wpływ na odwzorowanie kolorów i widoczność wyświetlanych treści. Jakie rodzaje matryc są dostępne na rynku?

Błyszcząca – ma gładką i lśniącą powierzchnię. Zapewnia ona intensywne kolory i duży kontrast. Dobrze sprawdzi się w przypadku osób, które często przeglądają zdjęcia czy oglądają filmy. Ten rodzaj matryc mocno odbija światło, przez co obraz może być mniej widoczny.

Matowa – charakteryzuje się niskim połyskiem. Skutecznie redukuje ona większość odblasków. Dzięki temu będzie świetnym rozwiązaniem dla osób, które pracują w bardzo jasnych pomieszczeniach lub na zewnątrz. Często stosuje się ją w laptopach biznesowych i edukacyjnych.

Wybierz swój wymarzony laptop!

Wiesz już, czym się kierować przy wyborze laptopa. Pamiętaj, że nie musisz inwestować w komponenty z najwyższej półki. Najważniejsze jest, aby dopasować swój sprzęt do własnych potrzeb. Interesują Cię laptopy w Rybniku? Zobacz ofertę sklepu Neonet, gdzie znajdziesz dobry sprzęt IT.