25 lipca to Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciu. Na problem utonięć zwróciła uwagę WHO, a inicjatywa ma za zadanie zredukować liczbę tych tragedii. Na Śląsku od początku roku utonęły 4 osoby. Każda śmierć to ogromny dramat i strata dla rodziny i bliskich. Aby wypoczynek nad wodą był przyjemny, pamiętaj o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa.

Przez cały sezon letni śląscy policjanci dbają o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą oraz uprawiających sporty wodne. Policyjni motorowodniacy pełnią służby na akwenach, a patrole piesze i rowerowe kontrolują tereny wokół jezior, które podczas upałów przeżywają prawdziwe oblężenie. W swoich działaniach współpracujemy z WOPR-em i innymi służbami.

Niestety pomimo wysiłków służb, każdego roku dochodzi do wypadków i tragedii nad wodą. Utonięcie to ogromna tragedia i szok dla rodziny i bliskich. Jednak większości takich wypadków można uniknąć. Pamiętajmy, że to my sami, w pierwszej kolejności odpowiadamy za bezpieczeństwo nas samych i naszych podopiecznych. Kolejny raz apelujemy o rozwagę podczas wypoczynku i rekreacji nad wodą oraz o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa:

Ważne numery alarmowe:

  • Numer alarmowy: 112
  • WOPR – Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe: dla telefonów komórkowych: 601 100 100 (to numer alarmowy koordynacji ratownictwa wodnego);