Dzisiaj podpisane zostało porozumienie między Dyrektorem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczną w Rybniku a Komendantem Miejskim Policji w Rybniku. To realizacja zapisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która wprowadziła pojęcie nowych substancji psychoaktywnych. Wspólnym celem instytucji jest budowanie społecznej świadomości w zakresie konsekwencji i zagrożeń związanych z używaniem środków psychoaktywnych.

Podpisane dziś porozumienie przez Komendanta Miejskiego Policji w Rybniku – Rafała Głucha oraz Dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczną w Rybniku – Pana dr inż. Michała Dudka, to koalicja na rzecz sprawnego i skutecznego wykonywania zadań w zakresie profilaktyki uzależnień mającej na celu ograniczanie rozmiarów używania lub nadużywania substancji psychoaktywnych oraz zapobiegania różnorodnym szkodom zdrowotnym i społecznym, które są z tym związane. Celem zawartej umowy jest promocja zdrowego stylu życia, edukacji i profilaktyki zdrowotnej skierowanej do mieszkańców Rybnika oraz powiatu rybnickiego ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki środków psychoaktywnych jako zadania priorytetowego.

Podczas spotkania poruszona została szeroko rozumiana profilaktyka uzależnień skierowana przede wszystkim do młodzieży i dorosłych. Poruszono wpływ właściwej edukacji na kształtowanie sprzyjających zdrowiu i bezpieczeństwu zachowań. To również moment, aby zwrócić uwagę rodziców na możliwość występowania zagrożenia wśród dzieci i młodzieży. Okres wakacyjny to również moment nieraz ryzykownych zachowań wśród młodzieży związanych z używaniem substancji psychoaktywnych. Pamiętajmy, iż w momencie zaobserwowania niepokojących objawów u dziecka, związanych z sięganiem po środki psychoaktywne, rodzic powinien na bieżąco reagować, sięgając po profesjonalną pomoc ekspertów, dzięki której może zaradzić problemowej sytuacji. Obraz rodzica obecnego w życiu młodego człowieka to obraz osoby, która posiada w oczach dziecka autorytet.