Zapraszamy na panel dyskusyjny pt. „Jak przenieść krwawą historię na … i nikomu nie zrobić krzywdy”, który poprowadzą Przemysław Semczuk i Igor Brejdygant.

Spotkanie odbędzie się 2 grudnia o godz. 18:00 w Bibliotece Głównej przy ul. Szafranka 7 w Rybniku.

Panel odbędzie się w ramach projektu „Czarna Seria” zaplanowanego jako ciąg wydarzeń interdyscyplinarnych łączących zagadnienia z pogranicza literatury faktu, publicystyki, literatury pięknej ze światem filmu i nowych mediów. Projekt ma być spojrzeniem na fenomen kryminału jako uniwersalnego produktu kultury cieszącego się popularnością wśród wszystkich grup odbiorców.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


Przemysław Semczuk, dziennikarz, publicysta, autor literatury faktu. Specjalizuje się w tematyce kryminalnej i historii Polski okresu PRL. Jego teksty można przeczytać w tygodnikach Newsweek, Wprost, Gość Niedzielny; miesięcznikach Focus Historia, Wysokie Obcasy Extra czy Playboyu. W radiu RMF Classic prowadził autorską audycję „Zbrodnie ekranowe”. Autor reportaży historycznych „Czarna Wołga, kryminalna historia PRL”, „Wampir z Zagłębia” (nagrodzona Kryształową Kartą Polskiego Reportażu podczas Festiwalu Reportażu w Lublinie), „Kryptonim Frankenstein” (Nagroda Publiczności Festiwalu Reportażu w Lublinie) oraz „M jak morderca”. Napisał także biografię małego fiata oraz książkę opisującą spirytyzm w Dwudziestoleciu międzywojennym. W 2017 roku wydał opartą na faktach powieść kryminalną „Tak będzie prościej” („Srebrny kluczyk”, nagroda w plebiscycie Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie i Prezydenta Miasta Jeleniej Góry) i jako kontynuację „To nie przypadek”. Pasjonat historii najnowszej, muzyki filmowej i gór. Jako uczeń szkoły muzycznej grał w orkiestrze na instrumentach perkusyjnych.

Igor Brejdygant – scenarzysta, reżyser, fotograf i pisarz, studiował na Wydziale Produkcji Filmowej i Telewizyjnej PWSFTViT w Łodzi. Napisał scenariusze m.in. do „Zbrodni" (reż. Greg Zgliński), „Prostej historii o morderstwie" (reż. Arkadiusz Jakubik), „Palimpsestu” (reż. Konrad Niewolski) oraz „Paradoksu” (reż. Greg Zgliński, Borys Lankosz i Igor Brejdygant). W cyklu „Szaleńcy Pana Boga” zrealizował dokumenty „Bracia”, „Kazanie nad czarną rzeką” i „Latawiec”.

Jak pisze o sobie na swojej stronie: „Ostatnio sprawa się nieco skomplikowała i od dwóch lat jestem też trochę pisarzem. Pierwszy był Paradoks czyli wciąż pozostawałem w kręgu zainteresowań filmowych, ale już tegoroczna Szadź filmowa nie jest - przynajmniej póki co. Oczywiście sposób widzenia świata, opowiadania również nadal pozostaje częściowo filmowy. Najpierw widzę obrazy, potem z mozołem rzeźbię je w słowach".