Zapraszamy na kolejną edycję ogólnopolskiej akcji „Noc Bibliotek”. W tym roku Noc Bibliotek w Rybniku odbędzie się 7 października 2022 pod hasłem „Czarna seria”.
„Czarna Seria” to projekt zaplanowany jako ciąg wydarzeń interdyscyplinarnych łączących zagadnienia z pogranicza literatury faktu, publicystyki, literatury pięknej ze światem filmu i nowych mediów. Projekt ma być spojrzeniem na fenomen kryminału jako uniwersalnego produktu kultury cieszącego się popularnością wśród wszystkich grup odbiorców.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
W programie:
- godz. 17.00 i 18.00 – warsztaty literacko - detektywistyczne dla dzieci. Zajęcia poprowadzą Magda Biedrończyk i Agnieszka Blazy „Tu Czytamy”.
- godz.17.00-22.00 – gra biblioteczna „Morderstwo w Bibliotece”.
- godz. 18.00 – spotkanie autorskie z Jędrzejem Pasierskim.
Jędrzej Pasierski (ur. 1984) – prawnik, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował w organizacjach zajmujących się prawną ochroną środowiska, międzynarodową pomocą rozwojową oraz współpracą państw Europy Środkowo-Wschodniej. Autor thrillera W Imię Natury oraz cyklu powieści kryminalnych o Ninie Warwiłow: Dom bez klamek, Roztopy, Czerwony świt, Kłamczuch i Gniazdo. Za książkę Roztopy został uhonorowany Nagrodą Wielkiego Kalibru za najlepszą powieść kryminalną 2019 roku. Za Czerwony świt otrzymał nominację do Nagrody Złotego Pocisku, a za Kłamczucha – wyróżnienie w konkursie o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa. Jest również laureatem drugiego wyróżnienia w konkursie Czarny Kapelusz organizowanym przez Poznański Festiwal Kryminału „Granda" za kreację postaci komisarz Niny Warwiłow.
Spotkanie poprowadzi Adam Szaja
- godz. 20.00 - „Skażone Krajobrazy” – spotkanie autorskie z Hubertem Humką.
Hubert Humka (ur. 1983) jest polskim fotografem, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Jego prace były pokazywane w Polsce i za granicą na wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. we Francji (Paryż, Lille, Arles), w Niemczech (Berlin, Dusseldorf), w Malezji, a także w Moskwie, Rzymie i Londynie, w Polsce m.in. na Fotofestiwalu w Łodzi (2018, 2016), w Muzeum Współczesnym Wrocław (2018), Interphoto w Białymstoku (2015) Fotografie Humki były także publikowane w albumach i magazynach.
„Death Landscapes" to dokumentalno-fotograficzna książka, której autor przez pryzmat krajobrazów przedstawia trzynaście traumatycznych wydarzeń z ostatnich kilkudziesięciu lat. Fotografiom tych miejsc towarzyszą między innymi: nigdy wcześniej niepublikowany pamiętnik polskiego seryjnego zabójcy - Joachima Knychały, SMS-y wysyłane przez uczestników zlotu młodzieżówki Norweskiej Partii Pracy w trakcie masakry dokonanej przez Andersa Behringa Breivika, szczegółowe plany i raporty z miejsc okazania zwłok sporządzone przez prowadzących dochodzenia, czy też protokół z wykonania kary śmierci.
W książce „Death Landscapes” Hubert Humka opowiada o krajobrazach naznaczonych swoją historią, krajobrazach skażonych. Z jednej strony zawierają w sobie idylliczność miejsca, ale z drugiej noszą piętno traumy wydarzeń, jakich były niemymi świadkami. W pozornie niewzruszonym pejzażu można odnaleźć rysy, pęknięcia, a nawet fizyczne blizny. Traumatyczne wydarzenia, które je pozostawiły, mają różny charakter: od zbiorowych, jak bitwa wojenna czy zamach terrorystyczny, po tragedie dotykające pojedyncze osoby – ofiary seryjnego mordercy.
Źródło:
www.pix.house
Dla najmłodszych podczas Nocy Bibliotek przygotowano ciekawą ofertę zajęć literackich.
NOC BIBLIOTEK DLA DZIECI:
- godz. 17.00 grupa 3-5: „Kto straszy Albercie?”
- godz. 18.00 grupa 6+: „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai-tajemnica biblioteki”,
- godz. 19.00 seans filmowy: „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica Skorpiona”
Warsztaty odbywać się będą w Oddziale dla dzieci i młodzieży. Zajęcia prowadzą: Magda Biedrończyk i Agnieszka Blazy - „Tu czytamy".