Światło, które leczy i poprawia urodę – poznaj terapię światłem LED

Niepozorna terapia światłem LED przynosi zaskakująco dobre efekty. To tylko światło, a potrafi łagodzić stany zapalne, przyspiesza gojenie, ujędrnia skórę i wspomaga działanie innych zabiegów medycyny estetycznej. Wyjaśniamy, na czym polega fototerapia.

Jak działa terapia światłem LED?

Terapia światłem LED, czyli fototerapia, polega na naświetlaniu ciała specjalną lampą o odpowiedniej mocy i kolorze. Lampy LED, takie jak TriWings, z której skorzystamy w warszawskiej Klinice Miracki, generują widoczne spektrum światła (fale mają szerokie pasmo), którego wiązki krzyżują się między sobą i delikatnie naświetlają duże powierzchnie. Energia emitowana przez lampę LED wnika w głębokie warstwy skóry (do 50 mm), nie powoduje jednak szkodliwego podgrzania tkanek. W skórze dochodzi do reakcji biologicznych i chemicznych, których efektem jest wzrost metabolizmu komórkowego i usprawnienie procesów regeneracyjnych.

Terapia z wykorzystaniem lampy LED to całkowicie bezbolesny i nieinwazyjny zabieg, który dostarcza komórkom rewitalizującej energii. Podczas naświetlania można się zrelaksować i poczuć jak na plaży, bo lampy dają delikatne ciepło. Zabieg ten polecany jest zwłaszcza jesienią i zimą. Odpowiednia długość światła jest w stanie zmniejszyć spadki nastroju wywołane brakiem słońca.

Zabieg naświetlania lampą LED jest przyjemny i szybki, trwa od 20 do 60 minut, w zależności od tego, jak duże obszary ciała są poddawane terapii. Dla uzyskania optymalnych efektów zaleca się powtórzenie zabiegu od 6 do 20 razy. Terapia światłem LED daje długotrwałe efekty, ale nie likwiduje skłonności do powstawania nowych zmian na skórze. Jeśli nie wyeliminujemy czynników niekorzystnie wpływających na stan naszej skóry, takich jak palenie tytoniu czy nadmierna ekspozycja na słońce, wrótce mogą pojawić się nowe defekty.

Wszystkie kolory fototerapii

Światło LED może mieć różne kolory. Każdy z nich uaktywnia inne procesy. Terapia niebieskim światłem LED jest szczególnie pomocna w leczeniu trądziku, opryszczki i łuszczycy, ponieważ działa przeciwzapalnie i bakteriostatycznie. Czerwone światło LED zwiększa produkcję kolagenu i elastyny, jest więc stosowane w zabiegach regeneracyjnych, odmładzających i ujędrniających skórę. Żółte z kolei pobudza krążenie limfatyczne, a zielone służy kontrolowaniu przebarwień i zmian naczyniowych. Światło pomarańczowe ma działanie łagodzące – niweluje podrażnienia i stany zapalne skóry. Mieszane wykorzystuje się w terapii blizn i rozstępów.

Zastosowanie terapii światłem LED

Naświetlanie wykorzystuje się przede wszystkim jako uzupełnienie innych, bardziej inwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej, takich jak laseroterapia (np. zabiegi laserem pikosekundowym) czy mezoterapia igłowa. Dzięki temu można przyspieszyć gojenie i znacząco skrócić okres rekonwalescencji.

Światło LED na twarz stosowane jest w profilaktyce anti-aging. Ma nieinwazyjne działanie odmładzające. Ciepłe kolory światła poprawiają funkcjonowanie komórek skóry i ich ukrwienie, przywracając skórze jej młodzieńczy, bardziej wypoczęty wygląd. Efekty to m.in. ujędrnienie skóry, rozświetlenie, zmniejszenie rumienia. Po naświetlaniu lampą TriWings skóra staje się wyraźnie gładsza, ma lepszą teksturę i wyrównany koloryt. Naświetlanie przyspiesza procesy odnowy komórkowej i radykalnie spowalnia starzenie się skóry, chociaż nie zatrzymuje go całkowicie. Dlatego po pewnym czasie należy powtórzyć sesję fototerapeutyczną.

Pod wpływem terapii światłem znikają lub zmniejszają się zmiany zapalne skóry, pryszcze, poszerzone naczynka i zmiany barwnikowe. Terapia światłem LED na włosy zapobiega ich nadmiernemu wypadaniu i pobudza do intensywniejszego wzrostu.

Jeśli jesteś zainteresowany terapią światłem LED, skonsultuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie.