ROI - jak obliczyć zwrot z inwestycji?

Żeby móc ocenić czy dana inwestycja jest opłacalna, trzeba obliczyć jej zwrot. Jak można to zrobić w przypadku wynajmu mieszkania? Przede wszystkim trzeba brać pod uwagę, ile kosztowała nas nieruchomość, a także ile wynosi czynsz i jak długo będziemy ją wynajmować. Pod tym względem często stosuje się uproszczenia.

Jak obliczyć rentowność wynajmu?

Coraz więcej osób myśli o tym, żeby zainwestować w nieruchomości. Po pierwsze ze względu na to, że deweloperzy w Rybniku mają bardzo ciekawą ofertę, a po drugie przez to, że w obliczu pandemii rynek nieruchomości stał się jedną z gałęzi gospodarki, które ucierpiały najmniej. Chcąc zainwestować najczęściej decydujemy się na zakup mieszkania bądź domu do późniejszego wynajmowania, chociaż popularnym rozwiązaniem jest również tak zwany flip, czyli zakup nieruchomości i późniejsza odsprzedaż z zyskiem.

Jak obliczyć rentowność wynajmu? Przede wszystkim trzeba dokładnie obliczyć koszt inwestycji. Będzie nim nie tylko cena, jaką zapłaciliśmy za nieruchomość, ale także koszty dodatkowe, do których można zaliczyć taksę notarialną i opłaty sądowe. Deweloperzy w Rybniku mają w ofercie atrakcyjne mieszkania, jednak decydując się na zakup nieruchomości z rynku pierwotnego, musimy liczyć się z tym, że kosztem inwestycji będą też wydatki związane z pracami wykończeniowymi, które pochłonąć mogą nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Do obliczenia rentowności wynajmu potrzebna jest też wysokość przychodu.

Jak wygląda uproszczony wzór na zwrot z inwestycji?

W przypadku obliczania rentowności wynajmu, najczęściej stosuje się uproszony wzór na wskaźnik ROI (z ang. Return on Investment). Co istotne, jest to uniwersalny wskaźnik, którego można używać również w przypadku inwestycji giełdowych czy też w przypadku inwestycji na rynku walutowym. Rentowność inwestycji to nic innego jak stosunek zysku do zainwestowanego kapitału. Standardowo wyraża się ją następującym wzorem:

zysk netto/ zainwestowany kapitał * 100%

Kiedy chcemy obliczyć zwrot z inwestycji w wynajem nieruchomości, wzór ten musimy nieco zmodyfikować. Najczęściej w przypadku tego rodzaju inwestycji uwzględnia się wartości brutto, co ma związek z możliwością rozliczenia podatku na kilka sposobów. ROI najczęściej oblicza się w ujęciu rocznym. Wtedy też wysokość przychodu z najmu mnoży się przez 12, co jest pewnym uproszczeniem. W przypadku, kiedy nie będziemy wynajmować nieruchomości przez okrągły rok, obliczenia będą w pewnym stopniu niedokładne. Biorąc pod uwagę wspomniane modyfikacje i uproszczenia, rentowność wynajmu można obliczyć następującym wzorem:

miesięczny przychód z najmu (brutto) * 12 miesięcy / zainwestowany kapitał * 100%

Jeśli wynajmowaliśmy mieszkanie niecały rok, albo wynajmowaliśmy kilka mieszkań i chcemy, żeby nasze wyliczenia były jak najbardziej precyzyjne, wystarczy do licznika wprowadzić dokładną kwotę przychodów uzyskanych w ciągu roku. W przypadku, kiedy opłaty za media i koszty spółdzielni ponosi najemca, przychód brutto będzie stanowił cały czynsz.

Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl