Nie od dziś wiadomo, że nawadnianie ogrodu ma bardzo duże znaczenie, jeżeli chodzi o jego wygląd oraz kondycję. Dlatego warto zaprojektować odpowiedni i skuteczny system podlewania roślin. Dzięki temu roślinność będzie równomiernie wzrastać. Jak więc optymalnie zaplanować nawadnianie naszego ogrodu? Tego dowiecie się w tym artykule!

Najczęściej latem musimy zdecydować się na nawadnianie ogrodu. Jest to o tyle ważne, że dzięki temu tworzymy odpowiednie warunku do uprawy kwiatów, krzewów i trawy. Do takich rozwiązań stosuje się naprawdę różne elementy. Można zdecydować się na zraszacze, ale popularne są też linie kroplujące, dzięki którym możemy dostarczyć wodę prosto do korzeni roślin. Nowoczesne systemy nawadniające są wyposażone w czujniki wilgotności lub deszczu. Możemy tym samym idealnie dopasować pobór wody. Takimi systemami możemy też zarządzać zdalnie za pomocą aplikacji mobilnej.

Planowanie nawadniania ogrodu

Zanim zdecydujesz się na schemat nawadniania ogrodu, wcześniej warto nanieść projekt nawadniania na plan ogrodu. Najlepiej jest wyznaczyć miejsca, gdzie muszą się znaleźć zraszacze, linie kroplujące czy węże ogrodowe. Musisz pamiętać o tym, że zasięg zraszaczy musi się pokrywać, aby zapewnić wodę wszystkim roślinom i całemu trawnikowi.

Często mówi się o tym, że pełne działanie zraszacza sięga jedynie jego 60% zasięgu. Dzieje się tak dlatego, że poza tą granicą woda nie dociera już z taką samą intensywnością. Dodatkowo może być ona zniesiona przez wiatr. Jeśli chcemy więc, aby nawadnianie ogrodu działało prawidłowo, musimy zadbać o to, żeby zasięgi poszczególnych elementów nachodziły na siebie. Świetne informacje o nawadnianiu ogrodów znajdziecie na https://brzozowisko.com/nawadnianie-ogrodow/

 System nawadniania ogrodu - jak zaplanować

Jeśli posiadasz różnorodne rośliny w swoim ogrodzie, warto wziąć je pod uwagę podczas planowania nawadniania ogrodu. Każda roślina potrzebuje czegoś innego, dlatego trzeba wcześniej mieć to na uwadze. Niektóre systemy nawadniające posiadają możliwość dokupienia dozownika na nawóz w płynie, dzięki czemu możesz nie tylko nawadniać rośliny, ale również wzbogacać je substancjami odżywczymi.

Automatyczne nawadnianie roślin

Bardzo popularne obecnie są automatyczne systemy nawadniania trawnika. Działa on według wcześniej ustalonych przez nas zasad. Składa się on z przewodów, zraszaczy (lub linii kroplujących) i sterownika, który pozwala na zaprogramowanie całego schematu. Dzięki temu możemy sprawić, że będzie on działał optymalnie dla poszczególnych stref naszego ogrodu.

Automatyczne systemy są bardzo często wyposażone w czujniki pory dnia, wilgotności i opadów. W ten sposób dopasowuje on częstotliwość i natężenie zużycia wody zgodnie z aktualną sytuacją. Dodatkowo świetnym rozwiązaniem jest możliwość sterowania nawadnianiem zdalnie za pomocą telefonu.

Zanim zdecydujesz się na dany schemat, wcześniej wykonaj projekt i nanieś go na plan działki. Dzięki temu będziesz miał pewność, że wszystkie elementy zostały dopasowane do konkretnych stref w ogrodzie. Skompletowaniem odpowiednich elementów i instalacją zajmują się już profesjonalne firmy. Warto im w tej dziedzinie zaufać, ponieważ to właśnie oni znajdą dla Ciebie najlepsze rozwiązania.

Nawadnianie ogrodu jest koniecznie, szczególnie podczas lata. Jeżeli chcesz cieszyć się pięknym trawnikiem, kwiatami czy krzewami, zdecydowanie powinieneś postawić na system nawadniający. Dzięki niemu zaoszczędzisz zarówno czas, ale również wodę.