Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Rybnik

Wczoraj policjanci prowadzili czynności na miejscu wypadku drogowego, do którego doszło na skrzyżowaniu ulicy Chwałowickiej z ulicą Wyglendy w Rybniku. Zderzyły się tam dwa samochody osobowe. W wyniku tego zdarzenia ranny został 54-letni mężczyzna, który został zabrany z obrażeniami ciała do szpitala w Rybniku. To już kolejny poważny wypadek, którego przyczyną było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Zwracamy się z apelem o ostrożność i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu to obok nadmiernej prędkości najczęstsza przyczyna wypadków i kolizji. Wczoraj, około godziny 17.00 w rejonie skrzyżowania ulicy Chwałowickiej z Wyglendy w Rybniku, z tej przyczyny doszło do kolejnego poważnego wypadku. Na miejscu ustalono, że 57-letni rybniczanin, kierujący samochodem marki Opel Zafira, jadąc ulicą Chwałowicką w kierunku ulicu 1 Maja nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i doprowadził do zderzenia z samochodem marki Renault Modus, którym kierował 54-latek, który ucierpiał i z obrażeniami ciała trafiła do szpitala. Przez kilkadziesiąt minut droga w tym miejscu była zablokowana.

Najczęściej do wypadków drogowych z powodu nieustąpienia pierwszeństwa dochodzi w sytuacjach:

Nieustąpienia pierwszeństwa podczas włączania się do ruchu

Włączanie się do ruchu następuje przy rozpoczynaniu jazdy po postoju lub zatrzymaniu się niewynikającym z warunków lub przepisów ruchu drogowego oraz przy wjeżdżaniu:

 • na drogę z nieruchomości, z obiektu przydrożnego lub dojazdu do takiego
 • obiektu, z drogi niebędącej drogą publiczną oraz ze strefy zamieszkania;
 • na drogę z pola lub na drogę twardą z drogi gruntowej;
 • na jezdnię z pobocza, z chodnika lub z pasa ruchu dla pojazdów powolnych;
 • na jezdnię lub pobocze z drogi dla rowerów, z wyjątkiem wjazdu na przejazd dla
 • rowerzystów lub pas ruchu dla rowerów;
 • pojazdem szynowym – na drogę z zajezdni lub na jezdnię z pętli.

W każdym z tych przypadków należy zachować szczególną ostrożność, tzn. wzmóc obserwację (także w lusterkach), ocenić odległość od zbliżających się pojazdów i wybrać dogodny moment na rozpoczęcie jazdy.

Nieustąpienie pierwszeństwa podczas zmiany pasa ruchu

Często, żeby wykonać skręt w lewo czy zawracanie, należy najpierw zmienić pas ruchu. Zdarzają się przypadki, że podczas tego manewru dochodzi do próby zajechania drogi innemu pojazdowi. Dlaczego tak się dzieje? Kierowcy nie mają nawyku spojrzenia w lusterko przed ruszeniem kierownicą i zmianą pasa lub też niewłaściwie oceniają odległość od innego pojazdu i prędkość z jaką on się porusza.

Nieustąpienie pierwszeństwa na skrzyżowaniu

Największy problem z nieustąpieniem pierwszeństwa przejazdu występuje na skrzyżowaniach. Kierowcy często na skutek paraliżującego stresu, nie dostrzegają nieoznakowanych skrzyżowań równorzędnych, źle ustalają kolejność przejazdu na skrzyżowaniach, czy też nie potrafią dostosować swojego zachowania do dynamicznie zmieniającej się sytuacji na drodze. Pamiętajmy, że kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany:

 • zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo. Wymienionego przepisu nie stosuje się do pojazdu szynowego, który ma pierwszeństwo w stosunku do innych pojazdów, bez względu na to, z której strony nadjeżdża. Kierującemu pojazdem zabrania się wjeżdżania na skrzyżowanie, jeżeli na skrzyżowaniu lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy.

 • Policjanci prowadzą czynności na miejscu wypadku drogowego w Rybniku.
 • Dwa uszkodzone pojazdy.
 • Uszkodzony samochód osobowy.
 • Rybnik, skrzyżowanie ulic Chwałowicka z ulicą Wyglendy - wypadek drogowy.
 • Uszkodzony samochód osobowy.
 • Wypadek drogowy. Ruch zablokowany, policjanci prowadzą czynności na miejscu zdarzenia.