W dniach 14-25 października grupa skacistów z powiatu rybnickiego uczestniczyła w 21 otwartych Mistrzostwach Europy w skacie. Miejsce zawodów było nietypowe bowiem graczy gościł statek wycieczkowy "Costa Pacifica". Należący do włoskich linii Costa Crociere statek o długości 290 metrów i mogący pomieścić prawie 5 tysięcy osób na swoim pokładzie wybrał się w rejs z Savony w kierunku wysp Kanaryjskich zawijając na swojej trasie do kilku europejskich portów. Statek wyruszył z portu w poniedziałek, 14 października punktualnie o godzinie 17 kierując się w stronę Marsylii, która była pierwszym portem do którego zawinęła "Costa" w czasie tego rejsu. Wieczorem tego samego dnia zawodnicy rozpoczęli zapisy do turnieju potwierdzając swój udział w rozgrywkach. Oprócz zgłoszeń indywidualnych, można było wziąć udział w rozgrywkach tandemów (dwie osoby), mikstów (dwie osoby, mężczyzna i kobieta) oraz drużyn (6 osób). Kolejnego dnia, statek przybił do portu w Marsylii, która powitała wszystkich deszczową pogodą, która na szczęście poprawiała się z każdą godziną pozwalając zwiedzić miasto. Wieczorem zawodnicy odbierali karty startowe, żeby kolejnego dnia rano bez zbędnej zwłoki zasiąść do karcianych rozgrywek. Zgłosiło sie 381 zawodników, w tym 63 kobiety oraz 1 juniorka. System rozgrywek przewidywał 5 dni gry, po 3 serie każdego dnia, każda 48 rozdań. Zdecydowaną większość czasu zawodnicy spędzali przy stołach w czasie gdy statek znajdował się na pełnym morzu więc można było pogodzić granie z wypoczynkiem i zwiedzaniem.

Pierwszego dnia rozgrywek zawodnik LKS Lyski Grzegorz Szulik zajął 3 miejsce w pierwszej serii zaliczając piękny debiut w mistrzowskiej imprezie. Po pierwszym dniu zajmował bardzo dobre, 35 miejsce.
Drugiego dnia rozgrywek nie było już takich wyraźnych akcentów, najlepszy z naszych zawodników, Klaudiusz Wojaczek zajął tego dnia 65 miejsce. Po dwóch dniach rozgrywek Kolejnego dnia "Costa Pacifica" zawinęła do Arrecife na wyspie Lanzarote. Program mistrzostw przewidywał tego dnia przerwę od głównych rozgrywek ponieważ zaplanowane zostały rozgrywki drużyn narodowych (12-osobowych) oraz dla chętnych turniej o Grand Prix "Costa Pacifica" w którym również mogli wziąć udział gracze biorący udział w turnieju drużyn narodowych jeśli wyrazili taką chęć opłacając opłatę startową do tego turnieju. Wyjątkowo turniej drużyn trwał 3 serie, a nie jak zazwyczaj 4 serie ponieważ chciano umożliwić graczom choć na chwilę dać możliwość zobaczenia Arrecife. Do reprezentacji Polski zostało powołanych dwóch zawodników z klubów naszego powiatu: gracz LKS Lyski Klaudiusz Wojaczek oraz Bolesław Tomaszewski z GKS Dąb Gaszowice. Reprezentacja Polski zdobyła 32 860pkt, a wspomniani wyżej zawodnicy zostali najlepszymi zawodnikami reprezentacji osiągając odpowiednio 3669pkt oraz 3662pkt, niestety starczyło to tylko do zajęcia czwartego miejsca. Do podium zabrakło zaledwie 239pkt. Wygrała drużyna Niemiec z wynikiem 36 459pkt, drugie miejsce zajęli Francuzi 33 434pkt, a podium uzupełnili Kanadyjczycy 33 099pkt. W turnieju indywidualnym o wielką nagrodę "Costa Pacifica" 12 miejsce zajął Ryszard Płaczek z klubu LKS Górki Śląskie, a 14 był wspomniany już Klaudiusz Wojaczek.

Na sobotę i niedzielę przewidziane były wizyty na Teneryfie oraz na Maderze dokąd ochoczo udała się większość grających korzystając z przerwy w grze oraz doskonałej pogody. Po bogatym we wrażenia weekendzie, statek wyruszył w drogę powrotną na Morze Śródziemne, a zawodników czekały trzy decydujące o awansie do finału dni.

W poniedziałek, 21.10, a więc trzeciego dnia, rozegrano serie od 7 do 9. W serii 7 Łukasz Wojaczek z LKS Lyski zajął 7 miejsce z wynikiem 1658pkt. W serii 9 Wiesław Biernat z GKS Dąb Gaszowice zajął 15 miejsce z wynikiem 1569pkt.
Kolejnego dnia ponownie wysokie miejsce zajął W.Biernat - 13 miejsce w serii nr 10, Klaudiusz Wojaczek był 34. W serii 12 Łukasz Wojaczek zajął 21 miejsce. W trakcie rozgrywek "Costa Pacifica" zawitała do Malagi, pobyt w tym hiszpańskim porcie trwał jednak tylko kilka godzin i już o 13 statek ruszał w kierunku włoskiego wybrzeża. Po tym dniu zakończyły się rozgrywki w klasyfikacji Tandemów, Mikstów oraz drużyn 6os. W klasyfikacji Tandemów 33 miejsce na 70 startujących zajął tandem "Brothers" w którym wystąpili Klaudiusz i Łukasz Wojaczek (LKS Lyski).

Środa, piąty, ostatni dzień rozgrywek, serie od 13 do 15. Wszystkie serie rozgrywane według rozstawienia, tzn., czterech najlepszych graczy po 12 seriach siadało do gry w 13 serii razem przy stole nr 1, zawodnicy od 5 do 8 rozpoczynali przy stole nr 2 i tak aż do ostatniego stolika. Po każdej serii klasyfikacja była aktualizowana. Po 13 seriach doszło do zabawnej sytuacji ponieważ okazało się, że braci Wojaczek dzieli ledwie 5pkt i trafili na siebie w kolejnej serii. Przepisy przewidują jednak taką ewentualność i bracia musieli zostać rozsadzeni. Jak się okazało, Klaudiuszowi Wojaczkowi w ogóle ta sytuacja nie zaszkodziła ponieważ w serii 14 zajął 2 miejsce z wynikiem 1754pkt. W klasyfikacji dziennej, które były prowadzone odrębnie dla każdego dnia rozgrywek, Klaudiusz Wojaczek zajął dobre, 9 miejsce.
W czwartek rozegrany został finał mistrzostw, niestety bez udziału polaków. Statek w tym czasie cumował w porcie Civitavecchia niedaleko Rzymu co część osób wykorzystała wybierając się na wycieczkę do wiecznego miasta. Wieczorem zorganizowane zostało w teatrze na dziobie statku uroczyste rozdanie nagród i pucharów. Nasi zawodnicy nie wyszli z pustymi rękami, Grzegorz Szulik i Klaudiusz Wojaczek odebrali pamiątkowe grawery i nagrody za zajęcie miejsc na podium w seriach 1 i 14. Dodatkowo Klaudiusz Wojaczek został uhonorowany jako najlepszy zawodnik reprezentacji Polski w rozgrywkach drużyn narodowych, a razem z Bolesławem Tomaszewskim odebrali pamiątkowe medale za udział.
W piątek rano "Costa Pacifica" przybiła do portu w Savonie kończąc szczęśliwie prawie dwutygodniowy rejs po Morzu Śródziemnym i Oceanie Atlantyckim. Zawodnicy po wyokrętowaniu udali się w większości do autokarów, które ruszyły w kierunku Polski.

Miejsca zawodników z klubów powiatu rybnickiego:
42. Klaudiusz Wojaczek LKS Lyski, 16134 pkt (drugi najlepszy wynik wśród graczy z Polski)