Statystyki rozwodowe w Polsce z każdym rokiem rosną w zatrważającym tempie. Z ostatnich badań wynika, że na każdy rozwód przypadają trzy zawarte małżeństwa. Z czego może wynikać cały czas rosnąca niechlubna statystyka rozwodowa? Jeśli chodzi o rozwody Gdańsk należy do grupy miast, w których liczba rozpadu związków małżeńskich zdecydowanie wzrosła na przestrzeni ostatnich lat. W czołówce znajduje się również Gdynia czyniąc trójmiasto jednym z miejsc zagrożonych rozwodem.

Dlaczego się rozwodzimy?

Według badań przeprowadzonych przez GUS główną przeszkodą nie do przejścia jest niezgodność charakterów u obojga małżonków. Co to tak naprawdę znaczy? Może to oznaczać, że decyzja o ślubie została podjęta zbyt szybko. Nie zdążyliśmy poznać partnera na tyle, aby w zgodzie i spokoju przeżyć z nim całe życie. Czy jednak długotrwałe małżeństwa są powszechnym zjawiskiem? Można powiedzieć że wraz ze śmiercią poprzednich pokoleń wychowanych w całkiem innych warunkach gospodarczych i politycznych, małżeństwa na całe życie zaczną powoli wymierać, a rozstania staną się tak powszechną praktyką jak choćby pójście do sklepu po bułki.

Być nieszczęśliwym czy wytykanym?

Jeszcze do niedawna rozwód był traktowany w naszym społeczeństwie jak czynnik wykluczający. Jesteś po rozwodzie? Jak teraz ułożysz sobie życie? Kto inny będzie w stanie z tobą wytrzymać? Kto zechce samotną matkę? Takie pytania były nierzadko zadawane. Słysząc tego typu komentarze wielu wolało zrezygnować z rozwodu i pozostać w nieszczęśliwym związku niż być wytykanym przez innych. Niewielu także decydowało się na separację.

Rozwód nowym trendem?

Płace kobiet kiedyś a dziś

Obecnie sytuacja ma się zupełnie inaczej. Kobiety nie boją się odejść od niewiernych, nadużywających przemocy i alkoholu mężów. Wzrost płac na stanowiskach zajmujących przez kobiety spowodował, że jeśli weźmiemy pod uwagę chociażby wspomniane wcześniej trójmiasto rozwody inicjują kobiety. Gdańsk jest tylko jednym z przykładów miast gdzie kobiety postanowiły uniezależnić się od swoich mężów i rozstać się z małżonkiem pomimo wspólnego majątku czy posiadania dzieci.

W obecnej sytuacji na rynku pracy kobiety nie ryzykują tak wiele jak jeszcze kilkanaście lat temu. Rozstanie z mężem oznaczało wtedy odcięcie od środków do życia. Kobiety miały przede wszystkim na względzie dobro swoich dzieci a swoje szczęście i zdrowie psychiczne pozostawało na dalszym planie. Rozwód następował jedynie w skrajnych przypadkach, gdy życie żony czy dzieci było zagrożone. Sądy niechętnie przystępowały do rozpatrywania takich spraw sądowych, a mężowie często robili wszystko aby do rozpadu małżeństwa nie doszło.

W dzisiejszych czasach kobiety coraz częściej zarabiają tyle samo, a czasem nawet więcej niż mężczyźni na podobnych stanowiskach. Skutkuje to tym, że stać je na wynajęcie dobrego adwokata z Gdańska czy też innego miasta. Mogą bez problemu zwrócić się o profesjonalną poradę prawną bez strachu czy aby na pewno wystarczy im „do dziesiątego”.

Dodatki od państwa

Obecnie matka wychowująca dzieci może liczyć na sporą pomoc finansową ze strony państwa. Jeszcze kilka lat temu o takiej pomocy mogliśmy tylko pomarzyć. Dodatkowy zastrzyk gotówki również mógł się przyczynić do wzrostu liczby rozwodów. Comiesięczna wypłata, niekoniecznie zbyt wysoka, w połączeniu ze świadczeniami otrzymywanymi na dzieci spokojnie pozwala na mieszkanie w godnych warunkach bez konieczności trwania w małżeństwie z niewiernym mężem.

Po przeanalizowaniu sytuacji można pokusić się o stwierdzenie, że pozwy rozwodowe Gdańsk i pozostałe miasta w Polsce będą ich otrzymywać w sporych ilościach, a tendencja wydaje się nie słabnąć.