Główne czynniki rozwoju sektora nieruchomości

3 min czytania
Główne czynniki rozwoju sektora nieruchomości

Analitycy oraz specjaliści zajmujący się rynkiem finansowym podkreślają, że inwestowanie w nieruchomości to w polskich warunkach nadal jedna z najbardziej obiecujących a zarazem najbardziej bezpiecznych form lokowania kapitału. Nie jest przecież żadną tajemnicą, że rodzimy rynek nieruchomości z każdym kolejnym rokiem rozwija się w tempie coraz bardziej dynamicznym, stanowiąc jedno z głównych kół zamachowych dla rozwoju całej polskiej gospodarki.

Na opisywaną sytuację ma wpływ co najmniej kilka najbardziej istotnych czynników, determinujących utrzymywanie się tendencji rozwojowej w zakresie rodzimego rynku nieruchomości mieszkalnych. Co więcej, te same czynniki wpływają również na to, że perspektywy na przyszłość dla polskiego sektora nieruchomości także jawią się w sposób jak najbardziej korzystny.

Jakie jednak dokładnie czynniki stanowią główną siłę sprawczą dla rozwoju rodzimego sektora nieruchomości mieszkalnych? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej.

1. Rosnące wskaźniki urbanizacji

Rosnący stopień urbanizacji polskiego społeczeństwa to według ogromnej większości specjalistów i analityków jeden z najważniejszych faktorów, które sprawiają, że polski rynek nieruchomości od lat notuje tak imponujące cyfry rozwoju. Jak doskonale wiadomo, urbanizacja to napływ ludności do miast ze wsi oraz większych miejscowości. Takie polskie miasta, jak Poznań, Gdańsk, Wrocław, Kraków czy Warszawa notują regularny przyrost ludności.

Co to oznacza dla szeroko rozumianego sektora lokali mieszkalnych? Zależność jest prosta: im więcej mieszkańców, tym większy popyt na domy lub mieszkania. Warto jednak jednocześnie zaznaczyć, że te same czynniki, które powodują, że rynek nieruchomości mieszkalnych w największych miastach rozwija się w dynamicznym tempie, są również przyczyną stagnacji w odniesieniu do części mniejszych miast oraz wsi.

2. Rosnące wynagrodzenia Polaków

Według oficjalnie dostępnych statystyk, Polacy z każdym rokiem zarabiają coraz więcej. Na dodatek, wciąż mamy do czynienia z bardzo niską stopą bezrobocia. To zaś sprawia, że rośnie siła nabywcza statystycznego członka polskiego społeczeństwa. Jeżeli połączymy ten fakt ze stosunkowo łatwą dostępności kredytów hipotecznych w polskich, to cyfry zakupu mieszkań na polskim rynku w skali roku nie powinny dziwić. A trzeba przecież pamiętać również o tym, że wielu konsumentów kupuje mieszkanie nie dla siebie, lecz w celu ich wynajmowania, co w odniesieniu do większych polskich miast stanowi jak najbardziej intratny biznes.

3. Coraz większe zainteresowanie Polską ze strony zagranicznych inwestorów

Ten czynnik pozornie wydaje się nie mieć znaczenia z sytuacją, w jakiej znajduje się szeroko rozumiany rynek nieruchomości mieszkalnych w Polsce. A jednak. Takie miasta, jak Kraków czy Warszawa coraz częściej stają się siedzibami wielkich międzynarodowych firm. To z kolei pociąga za sobą między innymi napływ wykształconych oraz świetnie zarabiających obywateli innych krajów. Analitycy podkreślają, że to właśnie ten czynnik ma ogromne znaczenie jeżeli chodzi o rozwój sektora tak zwanych nieruchomości premium w wielkich miastach, czyli domów, mieszkań lub apartamentów przeznaczonych dla najbardziej zamożnej grupy klientów.

Informacje dodatkowe

Pożyczki pod zastaw nieruchomości możesz sprawdzić na pozyczpodzastaw.pl - sprawdź więcej szczegółów

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

irybnik_kf