Policja Rybnik: Policyjne działania NURD
Dzisiaj w całym kraju policjanci ruchu drogowego przeprowadzą wzmożone działania pn. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Ich genezą jest troska o bezpieczeństwo w szczególności pieszych i kierujących rowerami, czyli tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu a wręcz są zagrożeni kontaktem z nim.

W ramach realizowanych już po raz piąty w tym roku działań o zasięgu ogólnopolskim funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych, ale też bacznie przyjrzą się czy piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego.
Warto podkreślić, że w tym roku, w porównaniu z analogicznym okresem 2018 roku zmniejszyła się liczba wypadków drogowych z udziałem pieszych. Tym niemniej połowa wypadków z udziałem pieszych miała miejsce właśnie na wyznaczonych przejściach. Niestety pomimo podejmowanych przez Policję wielu działań profilaktycznych w tym zakresie to przejścia dla pieszych są ciągle miejscami niebezpiecznymi a przecież w swej istocie gwarantować powinny uczestnikom ruchu bezpieczne przekroczenie jezdni.
Podczas trwających ogólnopolskich działań policjanci więcej uwagi poświęcą również wykroczeniom powstających na relacji kierujący samochodami a użytkownikami pojazdów jednośladowych. Wiosenna aura sprzyja korzystaniu z tych ostatnich a kierujący nimi jak każdy uczestnik ruchu drogowego są zagrożeni wypadkiem w ruchu drogowym. Powinni pamiętać, że mniejsze gabaryty jednośladów utrudniają innym ich spostrzeżenie. Każdy z nich powinien mieć świadomość możliwości bycia niezauważonym na drodze przez innego uczestnika ruchu drogowego. Tym samym sposób poruszania się po drodze powinien być dostosowany do warunków ruchu, zmniejszając ryzyko wypadku.
Kierujący samochodami powinni zwiększyć swoją uwagę w szczególności przy przejazdach dla rowerzystów i skrzyżowaniach, gdzie z uwagi na kolizyjne przecinanie się kierunków ruch ryzyko powstania wypadku drogowego jest duże.
Policjanci obejmą szczególnym nadzorem miejsca, które są szczególnie niebezpieczne, gdzie ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń drogowych jest największe. Jednocześnie prowadzone są przedsięwzięcia edukacyjne, w ramach których policjanci przekazują uczestnikom ruchu drogowego informacje o zagrożeniach pieszych na drodze oraz potrzebie znajomości i przestrzegania przepisów prawa.
Komenda Miejska Policji w Rybniku,
rybnik.slaska.policja.gov.pl/
rybnik.slaska.policja.gov.pl/k22/informacje/wiadomosci/259888,Policyjne-dzialania-quotNURDquot.html
Ostatnie Artykuły

Dogtrekking w Ochojcu wraca w nowej bazie i z ważną misją dla zwierzaków

Tani operator dla rodziny i małej firmy – 100 GB internetu mobilnego bez umowy

Rybniccy policjanci ruszyli na przejścia - piesi są dziś pod lupą

W Przegędzy ruszają konsultacje planu. Będzie dyżur i otwarte spotkanie

Czterdzieści pięć lat PSONI w Rybniku. Historia zaczęła się od rodzicielskiej determinacji

Hejt to nie anonimowy troll, to kolega z ławki. Jak naprawdę wygląda cyfrowe życie uczniów?

To nie jest już „internet”. To ich codzienność. Co naprawdę widzą młodzi w sieci?

Lawenda na rynku i ważny apel o rodzicielstwo zastępcze w Rybniku

W Rybniku padły trudne słowa o dzieciach w ciemności

Nie żyje Łukasz Litewka - poseł Lewicy zginął w wypadku

Autobusy w majówkę pojadą inaczej. Komunikacja Miejska Rybnik podała rozkład

Zmiana przystanków na Rybnickiej w Żorach. Linia 52 ma nowe postoje

Młodzi z Rybnika znów zawalczą o własny biznesplan i 12 tysięcy złotych

