Nurkowanie, w szczególności to techniczne i wielogodzinne, wymaga posiadanie specjalistycznego wyposażenia, dzięki któremu możliwe będzie zachowanie pełnego bezpieczeństwa w trakcie pokonywania podwodnych obszarów. Jednym z tych najbardziej niezbędnych elementów wyposażenia, jest komputer nurkowy, który pozwala odczytać wiele istotnych parametrów, również tych mających wpływ na nasze bezpieczeństwo. Sprawdźmy zatem jakie funkcje powinien posiadać i dlaczego jego wysoka jakość jest tak istotna dla każdego nurka.

Komputer nurkowy – dlaczego jest tak istotny?

Mówiąc o komputerach, myślimy najczęściej o laptopach albo sprzętach stacjonarnych typu PC, jednak w przypadku nurkowania jest nieco inaczej. Nowoczesny komputer nurkowy jest bowiem rozwiązaniem niewielkim, które powinno dawać nurkowi komfort przemierzania głębin – producenci tworzą więc dzisiaj w większości przypadków bardzo niewielkie rozwiązania, noszone na ręku, z których w każdej chwili można skorzystać. Lekkie, łatwe w obsłudze i posiadające bardzo wiele rozmaitych funkcji, pozwalają bez najmniejszego problemu odczytać różne parametry.

I to właśnie możliwość zapoznania się z rozmaitymi parametrami ma największe znaczenie – komputery nurkowe pozwolą Ci np. odczytać dane dotyczące nasycenia organizmu azotem czy prędkości nurkowania, co ma ogromny wpływ na Twoje bezpieczeństwo. Jest to jednak tylko część tego, na co możesz liczyć – funkcji tych jest bowiem o wiele więcej i zdecydowanie warto przyjrzeć się im wszystkim.

Jakie funkcje posiadają komputery nurkowe?

Po pierwsze – tryb nurkowania

Jest to najważniejsza grupa funkcji, która przydatna jest podczas samego nurkowania. Użytkownik komputera ma możliwość odczytania różnego rodzaju danych, które są niezbędne do zachowania przez niego pełnego bezpieczeństwa i komfortu. Do tych najważniejszych zaliczamy:

  • czas przebywania pod wodą,
  • aktualną głębokość,
  • informacje dotyczące przystanków dekompresyjnych,
  • czas pozostały do wyczerpania się czynnika oddechowego,
  • pomiar tętna,
  • informacje o tempie wynurzania,
  • temperatura wody.

Mając możliwość sprawdzenia tych danych, nurek może czuć się w pełni bezpiecznie i podejmować konkretne działania, w zależności od sytuacji. Bez tego prawidłowe, bezpieczne nurkowanie byłoby niemożliwe.

Po drugie – tryb planowania (na powierzchni)

Komputer nurkowy jest również bardzo przydatny na powierzchni, kiedy to niezbędne jest odpowiednie zaplanowanie nurkowania czy przygotowanie się do nurkowania powierzchniowego. Niezbędne do tego będą dane, zebrane podczas wcześniejszych prób, jak np. głębokość czy czas zanurzenia. Co więcej – najnowocześniejsze modele pozwalają użytkownikowi na określanie lokalizacji, co może być niezwykle istotne zarówno podczas nurkowania rekreacyjnego, jak również technicznego.

Po trzecie – historia nurkowania

Najnowocześniejsze komputery do nurkowania posiadają również wbudowaną historię (nawet 200 nurkowań!) oraz liczne statystyki dotyczące podejmowanych wcześniej prób. Aby je odczytać, wystarczy podłączyć urządzenie do laptopa czy PC i zapoznać się z wszelkimi niezbędnymi danymi, które mogą być niezwykle przydatne do zaplanowania kolejnych działań pod wodą.

Na co zwrócić uwagę, wybierając komputer do nurkowania?

Najważniejsze jest oczywiście to, czy taki komputer posiada wszystkie funkcje, o których powiedzieliśmy wyżej. Nowoczesne modele są w nie wyposażone, dlatego w większości przypadków będziesz musiał zwrócić uwagę na inne elementy. Bardzo istotna jest np. pojemność baterii – im dłużej będzie ona działała, tym da więcej możliwości nurkom, również na wykonywanie kilku nurkowań jednego dnia. Istotna jest również jakość wykonania sprzętu – np. zastosowanie odpowiednich komponentów, co będzie miało fundamentalny wpływ na odporność urządzenia i jego żywotność. Zwróć też uwagę na wagę i wielkość urządzenia – liczy się w końcu Twój komfort. Tego typu sprzęt nurkowy jest niezwykle istotny, dlatego nie oszczędzaj i postaw na rozwiązania najlepszych producentów, takich jak Garmin czy Dive System.

Komputer nurkowy – dlaczego warto zainwestować w nowoczesny sprzęt?