Utrata zębów to przykry skutek niektórych chorób lub wypadków. Tradycyjne protezy ruchome, choć powszechnie stosowane, nie dają pełnej satysfakcji, jeśli chodzi o zastąpienie naturalnych zębów – nie zawsze są komfortowe w noszeniu i nie dają poczucia posiadania pełnego zgryzu. O wiele lepsze rozwiązania zapewnia implantologia – w Warszawie można znaleźć specjalistów, którzy osiągają doskonałe rezultaty w tej dziedzinie.
Profesjonalna implantologia – czym są implanty zębowe?
Implantologia w Warszawie to szansa dla wszystkich osób, które chcą w pełni odzyskać zęby, utracone z różnych przyczyn – zarówno chorób, jak i urazów. Daje pacjentom szansę na cieszenie się zdrowym, naturalnie wyglądającym i w pełni funkcjonalnym zgryzem, nawet przy całkowitej utracie zęba. Czym jednak dokładnie jest implant?
Implant zębowy składa się z tytanowej śruby, zastępującej korzeń, oraz korony porcelanowej – części widocznej na zewnątrz. W połączeniu tworzą doskonałe zastępstwo dla naturalnych zębów – są niemal nie do odróżnienia i tak samo dobrze sprawdzają się przy rozdrabnianiu pokarmu. Pacjent zdecydowany na skorzystanie z implantologii w pierwszej kolejności otrzyma tytanową śrubę, która zostanie wkręcona na miejscu korzenia brakującego zęba. Następnie po paru miesiącach umieszcza się na niej docelową koronę porcelanową (przedtem pacjent ma założoną koronę tymczasową).
Implantologia w Warszawie – jak wygląda przygotowanie do zabiegu?
Choć u większości ludzi możliwe jest skorzystanie z osiągnięć implantologii, przed zabiegiem wszczepienia implantu potrzebne są pewne przygotowania, które potwierdzą, że u danego pacjenta nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Z tego względu potrzebne jest kilka wizyt u stomatologa, zanim będzie można przeprowadzić zabieg.
Pierwszym krokiem jest wizyta w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym, specjalizującym się w implantologii zębów. Lekarz na wstępie oceni stan zębów oraz kości, czyli kluczowe aspekty, od których zależy powodzenie zabiegu. Jeśli stan będzie zadowalający, lekarz może zlecić kolejne badania, które mają na celu sprawdzenie, czy nie ma bardziej ukrytych przeciwwskazań zdrowotnych do wszczepienia implantów.
Do dodatkowych badań zalicza się tomografia komputerowa, lekarz może także zlecić wykonanie innych badań, które określą ogólny stan zdrowia pacjenta. Jeśli dadzą one satysfakcjonujące wyniki, stomatolog zaplanuje indywidualne leczenie implantologiczne dla danego pacjenta.
W pierwszej kolejności wkręca się tytanową śrubę, która będzie zastępowała korzeń zęba. Zabieg jest krótki – zazwyczaj trwa około trzydziestu minut, i jest bezbolesny dla pacjenta – przeprowadza się go w znieczuleniu. Następnie dziąsło musi się dobrze zagoić po wszczepieniu implantu, dlatego na śrubę nakłada się jedynie koronę tymczasową. Docelowa korona porcelanowa, zastępująca naturalny ząb, zazwyczaj jest mocowana po 3 do 6 miesiącach od wkręcenia implantu. Po tym czasie pacjent może cieszyć się trwałym, naturalne wyglądającym zębem, doskonale imitującym naturalny zgryz.
Mity na temat implantologii, czyli ból i uczulenia
Wśród wielu zabiegów stomatologicznych narosły mity, które odstraszają pacjentów od zdecydowania się na wizytę u lekarza. Implantologia również nie uniknęła tego zjawiska – krążą historie o bolesności zabiegu wszczepienia implantów oraz reakcjach alergicznych na materiały, z jakich stworzone są zastępcze zęby. Na szczęście, żadne z nich nie są prawdziwe.
Wkręcanie implantów wykonuje się wyłącznie pod znieczuleniem miejscowym, przy czym wykorzystuje się w tym celu innowacyjne metody, które nie powodują u pacjentów żadnego dyskomfortu podczas zabiegu. Po wszczepieniu śruby pacjent może odczuwać lekki ból związany z opuchnięciem dziąsła, jednak znika on stosunkowo szybko, nie utrudniając codziennego życia.
Reakcje alergiczne na implanty nie są możliwe – śruby wykonuje się z tytanu, który nie powoduje ich w ciele człowieka. Z tego względu nie trzeba obawiać się komplikacji po wszczepieniu implantu.