Rybnickie spółki energetyczne i miasto razem dla bezpiecznego ciepła

2 min czytania
Rybnickie spółki energetyczne i miasto razem dla bezpiecznego ciepła


Rybnik stawia na nowoczesną energię. Wspólne działania miasta i potentatów branży energetycznej otwierają nowy rozdział w zapewnieniu ciepła i prądu dla mieszkańców.

  • Rybnickie inwestycje energetyczne z udziałem największych graczy rynku
  • Nowe technologie i ekologiczne podejście do zagospodarowania odpadów w Rybniku
  • ORLEN Termika wspiera transformację energetyczną Rybnika

Rybnickie inwestycje energetyczne z udziałem największych graczy rynku

W Rybniku właśnie rozpoczęła się ważna współpraca, która może zmienić oblicze lokalnej energetyki. Miasto połączyło siły z Grupą PGE, ORLEN Termiką oraz PGNiG TERMIKA Energetyka Przemysłowa, by wspólnie opracować nowoczesne rozwiązania gwarantujące stabilność dostaw energii i ciepła. To efekt podpisania listu intencyjnego, który wyznacza ramy dla strategicznych inwestycji w sektorze energetycznym na terenie aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej, ze szczególnym uwzględnieniem Rybnika.

Współpraca ma na celu przygotowanie optymalnych technologii produkcji ciepła po planowanym wyłączeniu starych bloków węglowych Elektrowni Rybnik. Partnerzy zamierzają również przeanalizować możliwości wykorzystania dostępnych terenów pod nowe inwestycje energetyczne, co otwiera perspektywy rozwoju gospodarczego regionu.

Nowe technologie i ekologiczne podejście do zagospodarowania odpadów w Rybniku

Jednym z istotnych wyzwań jest obecnie zagospodarowanie odpadów kalorycznych, które nie mogą trafiać na wysypiska. Obecnie są one wykorzystywane głównie przez cementownie i ciepłownie, co generuje wysokie koszty transportu i przetwarzania. Prezydent Rybnika, Piotr Kuczera, podkreśla wagę znalezienia rozwiązań pozwalających na stabilne dostawy ciepła przy jednoczesnym utrzymaniu lub obniżeniu kosztów związanych z przetwarzaniem tych odpadów.

“Nowoczesna niskoemisyjna energetyka wykorzystująca paliwa alternatywne to niższe koszty życia mieszkańców” – mówi Piotr Kuczera.

W ciągu najbliższych 18 miesięcy wspólnie z Grupą ORLEN zostanie opracowany model produkcji i dystrybucji ciepła, który umożliwi integrację lokalnego systemu ciepłowniczego. Już za półtora roku Rybnik wzbogaci się o największy i najnowocześniejszy blok gazowo-parowy w Polsce o mocy 882 MW, który będzie świadczył usługi elastyczności dla operatora sieci przesyłowej.

PGE planuje także dalszą rozbudowę infrastruktury gazowej oraz magazynów energii w tym rejonie, co dodatkowo zwiększy bezpieczeństwo energetyczne miasta.

ORLEN Termika wspiera transformację energetyczną Rybnika

Zaangażowanie ORLEN Termiki w projekt wpisuje się w szeroką strategię Grupy ORLEN dotyczącą transformacji i dekarbonizacji sektora energetycznego. Firma dąży do stworzenia stabilnego i niskoemisyjnego systemu energetycznego, a udział w rybnickim przedsięwzięciu jest elementem dywersyfikacji aktywów oraz wzmacniania bezpieczeństwa dostaw ciepła w kluczowych regionach kraju.

“Dzięki tego typu przedsięwzięciom Rybnik ma szansę trafić do grona kilkunastu polskich miast rozwijających nowoczesną infrastrukturę zgodną z zasadami zrównoważonego rozwoju” – podkreśla Michał Olszewski, Wiceprezes Zarządu ORLEN Termika.

Podpisanie listu intencyjnego przez Piotra Kuczerę (Prezydenta Rybnika), Macieja Górskiego (Wiceprezesa PGE), Michała Olszewskiego (Wiceprezesa ORLEN Termika) oraz Artura Zająca (Członka Zarządu PGNiG TERMIKA Energetyka Przemysłowa) stanowi symboliczny start nowej ery dla rybnickiej energetyki.

Na podst. Urząd Miasta Rybnika

Autor: krystian