Letni teatr dla dzieci
W ramach wakacji z biblioteką w sali wykładowej dzieci mogły zobacz spektakl.

Zapraszamy  mieszkańców  do wzięcia udziału w konkursie „Gdyby Cię nie było...”, który jest realizowany we współpracy ze znanym influencerem Danielem Rusinem (Reżyser Życia). Celem konkursu jest pobudzanie lokalnego patriotyzmu oraz kształtowanie wzorca autorytetu. Zadanie konkursowe polega na stworzeniu krótkiego filmu przedstawiającego wybraną przez uczestnika postać, która jego zdaniem zasługuje na miano lokalnego bohatera. Zwycięzcy wezmą udział w warsztatach filmowych, które poprowadzi dla nich Reżyser Życia, otrzymają zaproszenie na plan zdjęciowy, na którym będą znani aktorzy i youtuberzy, a także wstęp do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. Ponadto, dwa najlepsze filmy konkursowe wybrane przez Komisję Konkursową zostaną udostępnione na oficjalnym profilu Reżysera Życia w serwisie społecznościowym Facebook, a ich autorzy otrzymają atrakcyjną nagrodę rzeczową. Do jednej z osób trafi aparat Canon 1300D, którym nagrywane były filmy publikowane na kanale Reżysera Życia. Na zgłoszenia czekamy do 11 sierpnia. Więcej informacji na temat konkursu znajdą Państwo pod wskazanym adresem: https://www.facebook.com/notes/903147780061192/

Regulamin konkursu wraz z plakatem w załączeniu.

 

Doradca finansowy jest swojego rodzaju pośrednikiem pomiędzy osobą, która chce uzyskać kredyt, a danym bankiem, który go udzieli pod określonymi warunkami. Istnieje obecnie naprawdę duży popyt na usługi tego rodzaju. Jednak banki wprowadzają procedury dosyć restrykcyjne jeśli chodzi o udzielanie kredytów. Osoby, które żyją w pośpiechu i najzwyczajniej nie mają czasu na odwiedzenie każdego banku i przeprowadzenia rozmów, na pewno chętnie skorzystają z pomocy finansowych doradców, którzy w wyborze takiej oferty chętnie pomagają.

Jest to naprawdę bardzo wygodne rozwiązanie, które zainteresuje wiele osób. Najczęściej doradca finansowy swoje miejsce pracy odnajduje w biurze finansowego doradztwa, pracuje na rozrachunku własnym prowadząc własną działalność lub też po prostu pracują w banku.

Przede wszystkim praca z klientem

Doradca finansowy swoją pracę opiera przede wszystkim na kontakcie z klientami i obsłudze ich. Poszukuje dla nich najlepszych finansowych rozwiązań. Pierwsze spotkanie z klientem jest niczym innym jak przede wszystkim poznaniem danej osoby oraz rozeznanie się w jej potrzebach. Klient musi opowiedzieć jakie kredytu oczekuje oraz co najważniejsze o jakiej wysokości. Przedstawia także doradcy na co zamierza przeznaczyć kredyt oraz czy też bierze pod uwagę kredyty w obcych walutach lub nie wchodzi to zupełnie w grę. Oczywiście są to tylko najważniejsze informacje. Poza tym na etapie tym wstępie się ocenia finansową sytuację klienta. Chodzi o to czy może w ogóle zabezpieczyć kredyt przez poręczycieli czy też przez hipotekę. Może się okazać, że jest w stanie daną kwotę zabezpieczyć bez żadnych poręczycieli. Dobry doradca finansowy musimy sprawdzić raty w jakiej wysokości są dla jego klienta możliwe w spłacie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie tomaszwostal.pl

doradca finansowy logo

  Dokumentacja

Kolejne zadania są już bezpośrednio związane z dokumentami. Mamy tutaj na myśli wszelkie zaświadczenia o zarobkach, zaświadczenia z ZUS-u, druki banku, dokumenty z sądu oraz masa innych dokumentów. Jedno jest pewne - wszystkie dokumenty muszą być przedłożone oraz odpowiednio wypisane, aby móc się w ogóle starać o przyznanie kredytu. Finansowy doradca przekazuje nie tylko swojemu klientowi informacji jakie dokładnie dokumenty w danym banku należy przedłożyć, ale także bardzo często pomaga w ich wypełnianiu oraz kompletowaniu. Na tym etapie sporą część pracy zajmuje także (w razie konieczności) czyszczenie historii negatywnej w BIK. Doradca, który się w tym dobrze orientuje bez problemu pomoże swojemu klientowi przeprowadzić zmianę wizerunku w tymże rejestrze. Doradca najczęściej postępuje w ten sposób, że składa zapytania w kilku bankach. Na podstawie odpowiedzi udzielonych przez te instytucje, co do wysokości kredytu, jego rodzaju, doradca razem ze swoim klientem podejmuje już konkretne decyzje o wyborze opcji konkretnej.

A co się dzieje później?

Po złożeniu dokumentacji wymaganej jak i także wniosku o przyznaniu kredytu to właśnie finansowy doradca kontaktuje się już bezpośrednio z pracownikami banku po to, aby zebrać informacje na jakim konkretnie etapie sprawa danego klienta się znajduje. Orientuje się także przy okazji co należy jeszcze uzupełnić. Na tą chwilę doradca finansowy orientuje się na jakim dokładnie etapie jej sprawa jego klienta. Dowie się także co jeszcze należy w razie konieczności uzupełnić. Najważniejsze po całym procesie to powiadomienie swojego klienta czy kredyt ostatecznie został mu przyznany czy też tym razem się nie udało. Bardzo ważne jest to, że informację tą klientowi przekazuje właśnie doradca finansowy. Na tym jego rola się absolutnie nie kończy.

Pośredniczy również w dostarczeniu klientowi wszelkich dokumentów. W razie potrzeby także pomaga mu korygować błędy powstałe w dokumentacji. Jak widać na powyższym praca doradcy finansowego jest bardzo ciekawa i nie jest nudna. Składa się z wielu procesów, z których każdy może za każdym razem przybierać inną postać. Nie są to działania rutynowe.

Czym się dokładnie zajmuje doradca finansowy?

 • Nieobecność oficera prasowego - informacja dla dziennikarzy

  W związku z nieobecnością asp. Bogusławy Kobeszko w dniach od 29 lipca do 19 sierpnia br., w sprawach wyłącznie pilnych proszę kontaktować się mł. asp. Dariuszem Jaroszewskim tel. 723-664-518 lub 32 4295210.

 • oW Łukowie Śląskim przy budynku dworu zakończyły się już prace związane z budową Otwartej Strefy Aktywności. Mieszkańcy mogą już korzystać z placu zabaw, urządzeń siłowni na wolnym powietrzu oraz stołu do ping ponga i szachów. Wartość zadania wyniosła 130.992,43 zł z czego dofinansowania z Ministerstwa Sportu Powiat Rybnicki otrzymał 49.900,00 zł

  Jak działa i jak może nas wesprzeć pomoc drogowa w Gliwicach?

  Gdy przemierzamy kilometry swoim samochodem, zapewne często zdarza się nam zauważyć lawety holujące różne pojazdy. Nie jest oczywisty fakt, w jaki sposób mogą pomóc nam różnego rodzaju firmy, które przez całą dobę oferują dotarcie na miejsce wypadku lub awarii po to, aby udzielić klientowi profesjonalnego wsparcia w trudnej sytuacji drogowej.

  Jeśli konieczne jest to, aby na miejscu zdarzenia pojawiła się pomoc drogowa Gliwice to dobre miasto, aby szybko otrzymać należyte wsparcie i to nie zależnie od tego, czy sprawa dotyczy holowania na autostradzie, czy też wszelkich innych czynności, jakie wykonują firmy tego typu.

  Drobne naprawy zostaną wykonane na miejscu!

  Musimy mieć świadomość tego, że pomoc drogowa nie dotyczy wyłącznie holowania auta, którego w wyniku wypadku lub innej awarii, nie jest zdolne do jazdy. W wielu przypadkach, usługi te zakładają też niezwłoczną naprawę, po czym natychmiast możemy ruszać w dalszą podróż.

  Jeśli decydujemy się już na konkretnego usługodawcę, upewnijmy się, że są oni w stanie poradzić sobie szybko z wieloma naprawami. Często to nasze małe błędy i niedopilnowanie sprawia, że nie możemy kontynuować jazdy – np. kiedy zatankujemy złe paliwo, bądź wlejemy go za mało i musimy zatrzymać pojazd na poboczu, bez szans na „doczołganie” się do stacji benzynowej.

  Mowa też o sytuacjach, kiedy chociażby przez własną nieuwagę zatrzaśniemy kluczyki wewnątrz auta. W takim wypadku, nie ma szans, aby się dostać do środka. Wówczas nie powinniśmy czekać, tylko natychmiastowo poprosić o pomoc profesjonalistów, którzy specjalizują się w pomocy drogowej. Miejmy też na uwadze to, że bez problemu może być to pomoc drogowa na A4 w Gliwicach i we wszystkich innych miejscowościach.

  Przyglądnijmy się sprzętowi

  Kiedy dochodzi już do kolizji i wypadków z naszym udziałem, pragniemy mieć gwarancję, że np. w Gliwicach pomoc drogowa bezpiecznie odstawi nasz pojazd do mechanika. Dowiedzmy się, jaką flotą dysponuj da na firma.

  Często będą to lawety różnego rodzaju. W największej liczbie przypadków, będą to te o ładowności do 3,5 tony. W związku z tym, będziemy mieli okazji transportować nie tylko samochody osobowe, ale również dostawcze oraz ciężarowe. Co więcej, usługi te będą też spełniać oczekiwania posiadaczy wszelkich maszyn rolniczych i budowlanych oraz quadów i motocykli.

  Jeśli przekonamy się, że konkretna firma posiada specjalistyczną lawetę, której części wykonano ze stali wysokiej jakości, zyskamy pewność, że podczas transportu ładunek będzie bezpieczny i żaden nieoczekiwany incydent nie będzie miał miejsca. Warto, aby laweta była wyposażona w wyciągarkę hydrauliczną. Co więcej, w kabinie lawety znajdzie się też miejsce dla jednego pasażera, chociażby dla kierowcy uszkodzonego auta.

  Gdzie i w jakich godzinach działa pomoc drogowa

  Zanim jeszcze sięgniemy po auto pomoc w Gliwicach, musimy się wysilić i zasięgnąć kilku istotnych informacji. Na początku, przekonajmy się o tym, czy dana firma pracuje całodobowo. W takim wypadku, nawet w nocy lub w dniu wolnym od pracy, będziemy w stanie oczekiwać niezwłocznego pojawienia się ich na miejscu i uzyskania pomocy.

  Okazuje się, że dwudziestoczterogodzinna dostępność przez siedem dni w tygodniu jest szalenie ważna, ponieważ w innej sytuacji, możemy przez wiele godzin oczekiwać pomocy. Ponadto, może też się przydarzyć, że nasza prośba o pomoc zostanie odrzucona, a wówczas jesteśmy zdani tylko i wyłącznie na siebie, bądź musimy zadzwonić do swoich przyjaciół lub rodziny, którzy niekoniecznie będą wiedzieć, jak nam pomóc w danej sytuacji.

  Każda osoba, która decyduje się na wsparcie z dofinansowania z programu unijnego musi wiedzieć, że jednym z kryteriów jakie należy spełnić są audyty unijne. Jest to obowiązek, aby całość mogła zostać odpowiednio zaakceptowana. Można skorzystać z profesjonalnej firmy świadczącej audyty unijne, otrzymując najwyższą jakość świadczonych usług. Działaniem tego audytu jest uzyskanie opinii, że pieniądze, które beneficjent otrzymał są w pełni dobrze wykorzystane, a cały projekt jest zgodny z tym, co zostało zawarte we wniosku, jak również i na umowie. Jeśli takiej kontroli nad tym działaniem by nie było, wiele osób nie zrealizowałoby dobrze postanowień, przeznaczając pozostałą kwotę na dowolny cel. W przypadku, gdy w grę wchodzi audyt projektów unijnych, tutaj wszystko musi być precyzyjnie i dokładnie określone i zgodne z obowiązującą umową.

  Audyt pozwala sprawdzić czy poniesione przez beneficjenta wydatki faktycznie zostały wydane na to, na co wydane być powinny. Takie sprawozdanie daje także wgląd do tego, czy wszelkie płatności poparte są dokumentami, jakie beneficjent ma obowiązek dostarczyć.

  Jaki zakres pracy obejmuje audyt?

  Przeprowadzając rewizje unijne, należy mieć na względzie szereg działań, które należy podjąć, by móc w pełni wywiązać się z danego zadania. Co więc do nich się zalicza? Co takie działania obejmują? Jest to przede wszystkim sprawdzenie, czy dana osoba, która otrzymała fundusz unijny w pełni wywiązała się z umowy, jaka została zawarta. Sprawdza się księgowość, rachunkowość, pełną dokumentację. Sprawdza się wiarygodność sprawozdań, terminowość uzyskiwania danych pieniędzy i szereg innych operacji, które razem łączą się w jedno - audyty unijne Warszawa.

  Na czym polegają audyty unijne?

  Audytora wybiera sobie sam beneficjent, przy czym nie może to być zwykły audytor, ale osoba, która w tym właśnie zakresie wykonuje swoje prace. Zlecając taką pracę, należy oddać ją w ręce profesjonalisty, który posiada odpowiednie kwalifikacje i tworząc dane sprawozdania posiada wiedzę w zakresie tych właśnie funduszy unijnych. Kiedy taki audyt przyprowadzi, wówczas jego zadaniem jest przygotowanie stosownego raportu, jak również i odpowiedniej opinii. Takie informacje trafiają do archiwum do dokumentacji, która związana jest z projektem danego beneficjenta. Jeśli organ kontrolny chce mieć wgląd w dane dokumenty, ma w każdej chwili taką właśnie możliwość.

  A jeśli chodzi o audyty unijne - cena uzależniona jest tak naprawdę od wielu czynników. Wszystko bowiem zależy od tego, jaką firmę wybierzemy, a więc komu taką pracę zlecimy. Wiadomo, iż wszyscy audytorzy mają zupełnie inny cennik, a to sprawia, że jeśli zależy nam jak na najtańszej ofercie, powinniśmy dokonać porównania i wybrać to, co będzie dla nas po prostu najlepsze. Istotne jest także to, jaki zakres pracy dana osoba ma do wykonania, bo jak wiadomo, zupełnie inaczej będzie rozpatrywana praca i zakres działań dla małej firmy zajmującej się pozycjonowaniem stron, a zupełnie inny dla hurtowni, która sprzedaje duży asortyment produktów. Im lepszego dokonamy wyboru, tym z pewnością wykonanie takiego audytu unijnego będzie lepsze, dlatego też jest to bardzo ważny aspekt, który należy mieć na uwadze i nad którym trzeba się w sposób szczególny skupić. Dobrze wykonana w tym zakresie praca to priorytet, ale zrobi ją tylko i wyłącznie taka osoba, która w tym właśnie zakresie funduszy unijnych jest wdrożona.

 • Pożegnanie pracownika korpusu służby cywilnej

  Serdeczne gratulacje i wyrazy wielkiego uznania za wieloletnią pracę na rzecz Komendy Miejskiej Policji w Rybniku dla Pani Małgorzaty Godziek złożył Komendant Miejski Policji w Rybniku – mł. insp. Rafał Głuch, a także funkcjonariusze oraz pracownicy komendy. Do życzeń dołączony został list gratulacyjny oraz kwiaty. Pani Małgorzata odeszła na emeryturę po przepracowaniu 35 lat w naszej jednostce.

 • 1.2 mln zagrożeń naniesionych na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa

  Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa cieszy się wciąż ogromną popularnością. 26 lipca 2019 r. liczba naniesionych zagrożeń przekroczyła 1 200 000.

 • Zadbaj o bezpieczeństwo podczas prac polowych

  Wypadki przy pracy w rolnictwie zdarzają się częściej niż w innych działach gospodarki. Bywa, że do wielu prac angażowane są dzieci i osoby w podeszłym wieku. Niestety, często dochodzi do wypadków, na skutek których osoby doznają różnych obrażeń, a nawet tracą życie. Dlatego policjanci apelują o rozwagę podczas wykonywania prac polowych i radzą jak uniknąć zagrożeń. Bezpieczne żniwa zależą tylko od gospodarzy. Ich zapobiegliwość, wyobraźnia i ostrożność może uratować komuś zdrowie lub życie. Jednocześnie policjanci apelują do kierowców, aby w okresie żniw zachowali na drogach szczególną ostrożność, gdyż pojawia się wiele maszyn rolniczych i kombajnów zbożowych.

 • Ogólnopolski Dzień Bezpiecznego Kierowcy

  25 lipca w Dniu Św. Krzysztofa – patrona kierowców, obchodzimy Dzień Bezpiecznego Kierowcy. W 2019 roku będzie to już 14-ta edycja obchodów. Z tej okazji Policja apeluje do kierowców o bezpieczną jazdę i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego.

 • FAKT: Kierujący pojazdami zachowują się niebezpiecznie przed przejściami dla pieszych

  Wśród tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego najbardziej zagrożona wypadkami grupa to piesi. Tylko podczas wakacji 2018 roku uczestniczyli oni w 1085 wypadkach drogowych, w których zginęło 133 osoby a 995 zostało rannych. Większość tych zdarzeń spowodowali kierujący pojazdami, którzy nie udzielali przysługującego pieszemu pierwszeństwa. Niestety znaczna część zdarzeń związanych z potrąceniem pieszego miała miejsce na przejściach dla pieszych.

 • Driftem ulicami miasta

  Ulice miasta to zdecydowanie nieodpowiednie miejsce do „szlifowania” swoich umiejętności jazdy. Przekonał się o tym 18-latek, który driftował ulicami miasta stwarzając zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Za rażące naruszenie przepisów policjanci zatrzymali kierującemu hondą prawo jazdy. Dodatkowo młody rybniczanin odpowie za wszystkie wykroczenia, których się dopuścił.

 • Życzenia Komendanta Głównego Policji z okazji Święta Policji w 100. rocznicę powołania Policji Państwowej

  W liście z okazji Święta Policji, w 100. rocznicę powołania Policji Państwowej, Komendant Główny Policji generalny inspektor Jarosław Szymczyk dziękuje wszystkim Funkcjonariuszkom, Funkcjonariuszom oraz Pracownikom Policji za ich wkład w dzisiejsze sukcesy formacji, za trud i poświęcenie dla wspólnego dobra, jakim jest bezpieczna Polska oraz życzy wszelkiej pomyślności, wielu sukcesów i nieustającej satysfakcji z codziennej służby i pracy.

 • List Prezydenta RP do policjantek i policjantów z okazji ich święta

  Z okazji przypadającego dzisiaj Święta Policji, połączonego z jubileuszowymi obchodami 100. rocznicy powstania Policji Państwowej, Prezydent RP Andrzej Duda przesłał do policjantek i policjantów list z życzeniami.

 • Rybniccy policjanci zabezpieczyli papierosy i tytoń bez akcyzy

  Policjanci rybnickiej komendy zwalczający przestępczość gospodarczą przejęli 69 kilogramów krajanki tytoniowej oraz 2640 sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy. Nielegalny towar należał do 55-letniego mieszkańca Jejkowic. Podejrzany usłyszał już zarzuty. Straty Skarbu Państwa z tytułu uszczuplenia podatku akcyzowego wyniosły blisko 74 tysięcy złotych.

 • Dzisiejszego poranka

  Dzisiaj rano rybniccy mundurowi zatrzymali prawa jazdy dwóm kierowcom w trosce o bezpieczeństwo ich samych oraz innych użytkowników dróg. Pierwszym drogowym piratem okazał się 49-letni mieszkaniec powiatu gliwickiego, który przekroczył dozwoloną prędkość o aż 75 km/h. Z kolei również na ulicy Gliwickiej mundurowi zatrzymali 46-latkę, która miała na liczniku 110 km/h w obszarze zabudowanym. Przypominamy!Kierowca po przekroczeniu dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o minimum 50 km/h, oprócz mandatu karnego i punktów karnych traci prawo jazdy na okres trzech miesięcy. Policjanci zapowiadają kolejne kontrole na drogach i apelują do kierowców o rozsądek!

 • Obywatelskie ujęcie pijanego kierowcy

  W ręce rybnickich policjantów wpadł 33-letni mieszkaniec Rybnika, który na ulicy Zebrzydowickiej spowodował kolizję i uciekł z miejsca zdarzenia, mając w organizmie 2 promile alkoholu. Rybniczanin został ujęty przez świadków, którzy powiadomili policję i czekali z nim do czasu przyjazdu mundurowych. O losie mężczyzny zadecyduje teraz prokuratura i sąd, grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności.