Rybnik gospodarzem warsztatów o współpracy polsko-czeskiej wodorowej

2 min czytania
Rybnik gospodarzem warsztatów o współpracy polsko-czeskiej wodorowej

Rybnik staje się centrum innowacji energetycznych dzięki unikalnej współpracy z Czechami. Dwudniowe warsztaty skupiające ekspertów z obu stron granicy otwierają nowe perspektywy dla rozwoju technologii wodorowych, które mogą zrewolucjonizować transport i przemysł w regionie.

  • Rybnik gospodarzem przełomowych warsztatów o przyszłości wodoru
  • Wspólne działania Rybnika i partnerów z Czech oraz Gliwic

Rybnik gospodarzem przełomowych warsztatów o przyszłości wodoru

W sercu Rybnika odbywają się dwudniowe spotkania poświęcone transformacji energetycznej, które skupiają uwagę specjalistów i samorządowców z Polski i Czech. To wyjątkowa okazja do wymiany wiedzy oraz doświadczeń dotyczących wykorzystania wodoru surowca, który coraz częściej postrzegany jest jako paliwo przyszłości.

Inicjatywa ta wpisuje się w projekt mający na celu rozwój tzw. dolin wodorowych” na pograniczu polsko-czeskim. W trakcie warsztatów uczestnicy wspólnie pracują nad stworzeniem strategii oraz polityki sprzyjającej wdrażaniu technologii wodorowych, a także identyfikują obszary, gdzie możliwa jest dalsza współpraca.

Wspólne działania Rybnika i partnerów z Czech oraz Gliwic

Projekt realizowany jest przez Morawsko-Śląski Klaster Wodorowy z Ostrawy, Miasto Rybnik oraz Instytut KOMAG z Gliwic. Podczas wydarzenia poruszane są tematy związane nie tylko z produkcją i zastosowaniem wodoru, ale również edukacją w tym zakresie oraz jego rolą w transporcie i logistyce. Szczególną uwagę zwraca się także na kwestie gospodarki o obiegu zamkniętym, co podkreśla ekologiczny wymiar przedsięwzięcia.

Uczestnicy mają także okazję zapoznać się z praktycznymi przykładami zastosowań wodoru podczas wizyt studyjnych, które prezentują dotychczasowe osiągnięcia poszczególnych partnerów projektu.

- Celem projektu jest zidentyfikowanie i nawiązanie współpracy z kluczowymi podmiotami z pogranicza polsko-czeskiego w dziedzinie wodoru, wspólne opracowanie polityki i strategii wodorowej a także wymiana doświadczeń w tej dziedzinie. Istotna jest też identyfikacja wspólnych obszarów zainteresowania i możliwa dalsza współpraca mówi Ewelina Włoch , naczelnik Wydziału Cyfryzacji i Nowych Technologii UM, koordynująca projekt.

Całość przedsięwzięcia finansowana jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego za pośrednictwem Euroregionu, co podkreśla międzynarodowy charakter i znaczenie tego typu inicjatyw dla rozwoju regionu.

Wg inf z: Urząd Miasta w Rybniku

Autor: krystian