
Śląskie zakończyło tegoroczną kwalifikację wojskową – ponad 24 tysiące osób przeszło przez komisje lekarskie, a wielu zdecydowało się na służbę w Wojsku Polskim. Co jeszcze wydarzyło się podczas czteromiesięcznego procesu?
- Kwalifikacja wojskowa w województwie śląskim zakończona po intensywnych miesiącach
- Jak wyglądała ocena zdolności do służby i co dalej czeka mieszkańców Śląska?
Kwalifikacja wojskowa w województwie śląskim zakończona po intensywnych miesiącach
Od 3 lutego do 30 kwietnia 2025 roku mieszkańcy Śląska stawiali się w powiatowych komisjach lekarskich, by przejść przez proces kwalifikacji wojskowej. W sumie ponad 24 tysiące mężczyzn i kobiet poddało się badaniom oraz formalnościom związanym z określeniem ich zdolności do służby wojskowej. Cała akcja była realizowana dzięki współpracy władz wojewódzkich oraz lokalnych samorządów, które wspierały komisje w każdym powiecie.
W trakcie kwalifikacji sprawdzano nie tylko stan zdrowia, ale także aktualizowano ewidencję wojskową oraz wydawano stosowne zaświadczenia potwierdzające status wobec służby. Szczególną uwagę zwrócono na młodych mężczyzn urodzonych w 2006 roku oraz tych z roczników 2001-2005, którzy wcześniej nie zostali zakwalifikowani. Nie zabrakło również kobiet posiadających przydatne kwalifikacje lub uczących się w tym kierunku, a także ochotników, którzy ukończyli 18 lat i zgłosili chęć udziału w kwalifikacji.
Jak wyglądała ocena zdolności do służby i co dalej czeka mieszkańców Śląska?
Podczas badań medycznych nadawano kategorie zdrowia, które decydowały o możliwości pełnienia czynnej służby wojskowej. Najbardziej pożądaną kategorią była „A” – oznaczająca pełną zdolność do służby. Inne kategorie wskazywały na czasową niezdolność (B), niezdolność do służby w czasie pokoju (D) lub całkowitą niezdolność zarówno w czasie pokoju, jak i wojny (E).
Komisje lekarskie nie ograniczały się jednak wyłącznie do badań. W ramach swoich działań weryfikowano tożsamość uczestników, prowadzono ewidencję wojskową oraz nadawano stopień szeregowego osobom przenoszonym do pasywnej rezerwy. To ważny etap dla tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę z mundurem.
Co więcej, wizyty w komisjach były okazją do poznania oferty ochotniczych form służby wojskowej. Żołnierze z jednostek wojskowych regionu, w tym Wojsk Obrony Terytorialnej, aktywnie zachęcali do składania deklaracji i wniosków o rozpoczęcie służby. Dla wielu młodych ludzi był to pierwszy krok ku nowej drodze życiowej.
Informacje o terminie kolejnej kwalifikacji wojskowej zostaną ogłoszone przez ministra obrony narodowej – warto śledzić komunikaty, by być na bieżąco.
Na podstawie: Powiat Rybnicki