Rybnik przygotowuje się na wyjątkowe wydarzenie kulturalne. Już 7 czerwca o godzinie 17:00 odbędzie się wernisaż wystawy „Dobre miejsce. Jak 35 lat temu powstał gmach Biblioteki w Rybniku”. Wystawa ta przybliży historię budynku, który stał się sercem literackiego życia miasta.
- Wernisaż wystawy 7 czerwca o godz. 17:00
- Archiwalne fotografie siedziby biblioteki
- Spotkanie autorskie z Grzegorzem Piątkiem
- Historia budynku i jego twórców
Biblioteka przy ul. Szafranka, otwarta 28 marca 1989 roku, od samego początku zachwycała swoją nowoczesnością. Architekt Marian Skałkowski, znany z projektów licznych budynków na Śląsku, zrealizował tutaj swoje marzenie o przestronnym, pełnym światła obiekcie. Jak wspomina Kornelia Delowicz, ówczesna wicedyrektorka biblioteki, „to był naprawdę dobry rok”.
Na wystawie, przygotowanej przez Lecha Pierchałę, zobaczymy archiwalne fotografie budynku, z których wiele nigdy wcześniej nie było prezentowanych publicznie. Ekspozycja pozwoli nam przenieść się w czasie i zobaczyć, jak wyglądał proces powstawania tego ważnego dla miasta obiektu.
Dyrektorka biblioteki, Aleksandra Klich-Siewiorek, podkreśla znaczenie tego miejsca dla mieszkańców: „Rybniczanki i rybniczanie najpierw oglądali jak tuż przy Teatrze Ziemi Rybnickiej wyrastały z błota żelbetonowe zarysy modernistycznego budynku o prawie 4 tys. metrów kwadratowych, a potem przychodzili oglądać imponujący hol, wnętrza wypożyczalni, galerię, podziwiać z czytelni widok na miasto.”
Program wernisażu obejmuje powitanie gości i otwarcie wystawy przez Aleksandrę Klich-Siewiorek o godz. 17:00, a następnie słowo wstępne Henryka Mercika, Miejskiego Konserwatora Zabytków. Po zwiedzaniu wystawy i poczęstunku, o godzinie 18:00 odbędzie się spotkanie autorskie z Grzegorzem Piątkiem, laureatem Nagrody Literackiej Nike Czytelników 2023, które poprowadzi dr Małgorzata Tkacz-Janik.
Marian Skałkowski, projektant budynku, jest również autorem wielu innych znanych obiektów, takich jak Wydział Filologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu oraz dwa rybnickie kościoły. Jego wizja nowoczesnej biblioteki inspirowana była skandynawskimi obiektami, co nadało budynkowi unikalny charakter.
Zapraszamy wszystkich mieszkańców na to wyjątkowe wydarzenie, które pozwoli nam lepiej zrozumieć historię naszej biblioteki i docenić jej znaczenie w życiu miasta. To doskonała okazja, by uczcić 35-lecie tego ważnego miejsca.
Źródło: Biblioteka w Rybniku