Rybnik walczy o miano Zielonej Stolicy Europy dzięki wsparciu posła Kohuta
Wśród europejskich miast, gdzie zieleń i ekologia stają się fundamentem przyszłości, nasze miasto wyróżnia się szczególnym dążeniem do bycia przykładem zrównoważonego rozwoju. Dzięki inicjatywie wspieranej przez Łukasza Kohuta, posła do Parlamentu Europejskiego, stajemy w szeregu miast ubiegających się o prestiżowy tytuł Zielonej Stolicy Europy. To nie tylko szansa na międzynarodowe uznanie, ale przede wszystkim potwierdzenie skuteczności przemian, które razem przeprowadziliśmy.
  1. Wsparcie Łukasza Kohuta w walce o tytuł Zielonej Stolicy Europy.
  2. Zielona transformacja miasta dzięki zaangażowaniu mieszkańców.
  3. Wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań, w tym autobusów wodorowych.
  4. Możliwość zdobycia głównej nagrody w wysokości 600 tys. euro na rozwój zielonych inwestycji.

W naszej wspólnocie każdy krok w stronę ekologii i zrównoważonego rozwoju jest krokiem w stronę lepszej przyszłości. Jak podkreśla europoseł Łukasz Kohut, „Rybnik zrobił fenomenalną robotę, o której wiedzą już insiderzy polityczni, ale nie wiedzą jeszcze obywatele Polski i Europy”. Nasze miasto, niegdyś kojarzone z problemami ekologicznymi, dziś jest wzorem transformacji, która może inspirować inne miasta w Polsce i Europie.

Prezydent miasta, Piotr Kuczera, wskazuje na szereg działań, które przyczyniły się do tej zmiany: „od Rybnickiego Okręgu Węglowego do Rybnickiego Okręgu Wodorowego”. Inwestycje w termomodernizację, walka o czyste powietrze oraz wprowadzenie innowacji, takich jak autobusy wodorowe, są dowodem na to, że zielona przemiana jest możliwa.

Zastępca prezydenta, Wojciech Kiljańczyk, dodaje: „Nasza aplikacja jest wskazaniem ambicji miasta w kontekście dbania o środowisko”. To, co już udało się osiągnąć, to dopiero początek długiej drogi, na której miasto planuje dalej rozwijać zielone inwestycje, ochronę wody, małą retencję i bioróżnorodność.

Wyzwanie, jakim jest konkurs na Zieloną Stolicę Europy, to nie tylko szansa na międzynarodowe uznanie, ale przede wszystkim motywacja do dalszego, intensywnego działania w kierunku ekologicznej przyszłości. Zwycięstwo w konkursie, oprócz prestiżu, przynosi również główną nagrodę w wysokości 600 tys. euro, która pozwoli na realizację kolejnych zielonych projektów. O wynikach konkursu dowiemy się już w październiku, a do tego czasu trzymamy kciuki za nasze miasto, mając nadzieję, że zostanie ono pierwszym polskim miastem w finale tego prestiżowego konkursu.


Źródło: Urząd Miasta w Rybniku