Parapet wewnętrzny jest ważnym elementem wyposażenia mieszkania. Jego wybór w dużej mierze zależy od rodzaju okna, wystroju wnętrza, a także funkcji, jaką ma wykonywać. Ważne jest także, aby parapet wewnętrzny w odpowiedni sposób kierował ciepłe powietrze – wewnątrz pomieszczenia, a nie na szybę. Istotną kwestią jest także materiał wykonania oraz jego kształt. Jaki parapet będzie zatem najlepszy? I na co szczególnie zwrócić uwagę podczas jego zakupu?
Wybór parapetu – na co zwrócić uwagę?
Jednym z najczęściej zadawanym pytaniem podczas zakupu jest „jaki parapet będzie najlepszy dla naszego okna?”. W takim przypadku warto wziąć pod uwagę ościeżnicę okna, kolor, a także jej styl. I co jeszcze ?
Podczas wyboru parapetu wewnętrznego, który będzie idealnie pasował do naszego okna, są jego wymiary. Powinien być identycznych rozmiarów, co szerokość okna, do tego mieć płaską powierzchnię, dzięki czemu w łatwiejszy sposób będziemy mogli dbać o jego czystość. Montując parapet nad grzejnikiem, należy pamiętać, aby nie zasłaniał go całkowicie. Jeśli chodzi o materiał wykonania, jest to tylko i wyłącznie nasz wybór. Kolor powinniśmy dobrać pod względem okna, a także całego wystroju pomieszczenia.
Jakie parapety do kuchni i łazienki?
Chcąc dopasować parapety wewnętrzne do pomieszczeń, jakimi są kuchnia i łazienka, należy pamiętać, że są to miejsca, gdzie występuje wilgoć, wysoka temperatura, a także możliwość częstszego występowania zabrudzeń. Dlatego też zaleca się montaż płyt o podwyższonej odporności na wilgoć. Idealnym rozwiązaniem będzie wybór płyt postformingowych, które są bardzo podobne do tych PCV. Wskazane jest zastosowanie kamienia, w szczególności grafitu, który jest twardy i bardzo odporny na różne temperatury, wilgotność, a także różnego rodzaju przebarwienia. Niestety ten wybór może narazić nas na dość wysokie koszty zakupu – za 1 metr zapłacimy około 200 zł. Dodatkowo wymaga zabezpieczenia go żywicą.
Szeroka oferta parapetów wewnętrznych dostępna jest na https://www.bricoman.pl/drzwi-okna-stolarka/okna-parapety/parapety-wewnetrzne-pcv
Parapety zewnętrzne z kamienia są dość cienkie, dlatego podczas transportu i montażu trzeba na nie szczególnie uważać, aby nie zostały uszkodzone. Trwalszą opcją i mniej wymagająca w pielęgnacji są sztuczne kamienie, jakimi są konglomeraty, aglomarmury, lastryka, oraz kompozyty mineralne, które prawie niczym nie różnią się od naturalnego marmuru, czy grafitu. Dodatkowo są tańsze, w dużej gamie kolorów do wyboru, a także istnieje możliwość zamówienia ich na wymiar.
Jakie funkcje spełnia parapet?
Funkcje parapetu wewnętrznego w dużej mierze zależą od rodzaju pomieszczenia. Głównym ich zadaniem jest cyrkulacja powietrza znad grzejnika, a także zatrzymanie kurzu unoszącego się nad kaloryferem. Brak parapetu w mieszkaniu jest możliwy, ale nieestetyczny. Zarówno w sypialni, jak i salonie, czy gabinecie warto zamontować drewniane, które mogą służyć także jako półka, czy siedzisko, a w łazience i kuchni takie, które odporne są na wilgoć i zmiany temperatury.