Ewa Ewart – znakomita dziennikarka i nagradzana reżyserka filmów dokumentalnych będzie naszym gościem w poniedziałek, 6 listopada o godz. 17:00. Zobaczymy również jej znakomity film "Do ostatniej kropli".
Ewa Ewart jest dziennikarką i wielokrotnie nagradzaną reżyserką filmów dokumentalnych, specjalizującą się w filmach mocno przemawiających do odbiorcy.
Urodziła się i wychowała w Polsce, ale większość zawodowego życia spędziła w Wielkiej Brytanii, pracując dla telewizji BBC. Współpracowała również z CNN.
Podróżowała i pracowała w wielu krajach na świecie, gdzie zrealizowała dokumenty śledcze, polityczne i programy poruszające kwestie społeczne.
Jej filmy ujawniły nowe informacje m.in. o korupcji w Rosji Borysa Jelcyna, tajnych więzieniach w Korei Północnej, wojnie domowej w Kolumbii czy o tajnym i nielegalnym programie CIA ekstradycji osób podejrzanych o terroryzm.
Od kilku lat dziennikarka jest również prezenterką pasma filmów dokumentalnych o tematyce zagranicznej w telewizji TVN24 i TVN24Bis.
Jest także mówcą motywacyjnym dla różnych odbiorców, z którymi dzieli się swoim doświadczeniami, opisanymi w książce „Widziałam”.
Spotkaniu w Bibliotece Głównej przy ul. Szafranka 7 będą towarzyszyć projekcje jej filmu dokumentalnego „Do ostatniej kropli”, który ujawnia globalne koszty i konsekwencje niszczenia przyrody „w imię postępu". Opowiedziany z głęboko ludzkiej perspektywy dokument opisuje jedno z największych zagrożeń dla ludzkiej cywilizacji, jakim jest narastający kryzys niedoboru słodkiej wody. Rzekami-bohaterkami filmu są m.in. Odra, Sarno we Włoszech, Vjosa w Albanii czy Magpie w Kanadzie. Film jest historią o bezsilności i desperacji, ale też o determinacji i nadziei. Opowiada nie tylko o rzekach, ale także o ludziach, którzy starają się ratować rzeki oraz uświadamiać, dlaczego problem jest tak ważny. Dokument został nagrodzony, m.in. nagrodą specjalną na Festiwalu Telewizyjnym w Monte Carlo.
Projekcje filmu „Do ostatniej kropli” odbędą się w sali wykładowej Biblioteki Głównej, ul. Szafranka 7:
6 listopada, godz. 10:00 – seans dla szkół,
6 listopada, godz. 19:00 – seans otwarty dla wszystkich zainteresowanych (wstęp wolny).