W Teatrze Ziemi Rybnickiej odbyła się konferencja dla uczniów klas ósmych szkół podstawowych pod nazwą „Cyberbezpieczeństwo – wspólna sprawa”. Jak bezpiecznie poruszać się po intrenecie, bez obaw robić zakupy online i jak reagować w sytuacji, gdy podejrzewamy próbę oszustwa oraz o aktualnych metodach działań przestępców w sieci opowiedział aspirant Bartosz Polak z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.
Internet to wirtualna przestrzeń, bez której nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Służy nam do pracy, nauki, komunikacji czy rozrywki. Na coraz większej popularność sieci internetowej bazują również przestępcy, którzy wykorzystując znajomość mechanizmów i narzędzi komputerowych, w krótkim czasie potrafią wyłudzić krocie oszukując tysiące osób. Katalog przestępstw popełnianych w Internecie jest bardzo zróżnicowany.
Cyberbezpieczeństwo stanowi fundament funkcjonowania świata w dobie internetu. W ciągu kolejnych kilku lat liczba użytkowników internetu na świecie, a także liczba urządzeń sieciowych i przesyłanych danych, wzrosła na niespotykaną dotąd skalę. Powstały ogromne możliwości, ale też duże zagrożenia - coraz więcej przestępstw popełnianych jest za pośrednictwem sieci komputerowej. Jakie niebezpieczeństwa czyhają na jej użytkowników oraz jak się przed nimi ustrzec, to główne zagadnienia, których dotyczyła konferencja, która odbyła się w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Organizatorem spotkania był Zespół Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Komendy Miejskiej Policji w Rybniku. Podczas konferencji prelegentem był aspirant Bartosz Polak z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Policjant uświadamiał młodzież jak bezpiecznie poruszać się po internecie i nie dać się nabrać oszustom. W spotkaniu uczestniczyło łącznie 502 uczniów klas ósmych szkół podstawowych z powiatu rybnickiego.