Nowe obowiązki dla właścicieli domów - co musimy wiedzieć?

Zgodnie z aktualnymi regulacjami wspólnotowymi, państwo musi na bieżąco orientować się w sytuacji energetycznej gospodarstw domowych. Do niedawna, Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków ( CEEB) bazowała głównie na składanych przez właścicieli deklaracjach określających główne ciepła w domach i mieszkaniach. To się zmieni.

Jakie zmiany, kogo dotyczą?

W kwietniu bieżącego roku wchodzi w życie obowiązek posiadania Świadectwa Charakterystyki Energetycznej. Będzie ono stanowiło niezbędny załącznik wymagany przy finalizowaniu sprzedaży lub wynajmu domu czy mieszkania. Jak możemy załatwić świadectwo bez marnowania czasu i bez wychodzenia z domu?

Świadectwo Charakterystyki Energetycznej - gdzie załatwimy?

Niezbędny certyfikat możemy uzyskać drogą elektroniczną. W tym celu wybieramy tylko sprawdzone podmioty. Korzystając z usługi e-swiadectwa.com, sprawę załatwimy szybko i bezpiecznie. Na stronie znajdziemy praktycznie sformułowane wytyczne jak krok po kroku przejść drogę od złożenia wniosku po uzyskanie zaświadczenia. 

Po złożeniu zamówienia musimy wypełnić przesłany formularz z uwzględnieniem tych opcji, które nas dotyczą. Następnie musimy uiścić wymaganą opłatę. Po opłaceniu zamówienia otrzymamy kolejny formularz dotyczący specyfikacji naszej nieruchomości

Gotowe świadectwo zostanie zgłoszone w centralnym rejestrze, co uchroni nas od ustawowej grzywny. Świadectwo otrzymamy pocztą elektroniczną na podany adres e-mail lub zostanie dostarczone przez firmę kurierską.

Ile kosztuje Świadectwo Charakterystyki Energetycznej?

Jak każdy dokument urzędowy, świadectwo energetyczne niesie ze sobą pewne koszty. Z jakim wydatkiem musimy się liczyć?

Koszt uzyskania certyfikatu uzależniony jest od wielu czynników. Korzystając ze strony: https://e-swiadectwa.com/, dowiadujemy się, że w zależności od wielkości budynku, lokalizacji i rodzaju systemu grzewczego musimy przygotować się na wydatek od 500 do 2000 złotych.

Ze strony e-świadectwa dowiemy, kto musi posiadać świadectwo, kto jest z niego zwolniony i jakie budynki objęte są nowym obowiązkiem ustawowym.