Pantofle męskie

Pantofel to słowo pochodzące z języka francuskiego (pantoufle) lub z włoskiego (pantofola). Kiedyś uchodziło za miękki, komfortowy but z przeznaczeniem do użytku domowego, czyli dzisiejsze laczki, kapcie lub bambosze.
Słowo to z biegiem czasu ewoluowało, obecnie mianem pantofla określamy eleganckie męskie półbuty.
Istnieje wiele rodzajów półbutów męskich, które dzisiaj są chętnie wybierane przez mężczyzn, czy to do garnituru czy nawet do mniej formalnych stylizacji. Do najbardziej podstawowych możemy zaliczyć oksfordy, brogsy, derby, monki, loafersy, trzewiki czy sztyblety (buty za kostkę). Dzielą się one również ze względu na sposób wiązania. Oksfordy i derby to buty sznurowane, monki zapina się na klamerki, z kolei loafersy czyli mokasyny to buty wsuwane.
Buty typu oksford dotarły do Europy w pierwszej połowie XIX wieku. Obuwie było wówczas bardzo nowoczesne. Powstały najprawdopodobniej w Szkocji na zamku Balmor (stąd wzięła się inna nazwa mianowicie balmoral). Właśnie tam książę Albert zażyczył sobie butów bardzo komfortowych, które mogłyby posłużyć zarówno do codziennych spacerów jak i do nienagannej prezencji na salonach. Pierwsze oksfordy powstały w Szkocji pod koniec lat 40-tych XIX wieku i sięgały wówczas jeszcze za kostkę.
Inną teorią na temat powstania oksfordów jest wprowadzenie tego typu butów na uniwersytecie w Oksfordzie. Na początku XIX wieku studenci tej uczelni nosili niewygodne buty na wysokich obcasie co spowodowało, że postanowili ten obcas nieco skrócić, a cholewa buta miała sięgać tylko za kostkę i zapinać się na guziki. Później buty te skrócono do kostki, a guziki zastąpiono sznurówkami.
Oksfordy to dzisiaj jedne z najbardziej formalnych butów, które idealnie pasują do eleganckich garniturów, szczególnie jeżeli pod uwagę weźmiemy ciemny kolor obuwia.
Derby to typ obuwia, który pochodzi z czasów wojny prusko-francuskiej z czasów napoleońskich. W trakcie toczonych walk, pruski generał Gebhard Leberecht von Blücher (stąd wzieła się ich inna nazwa - blucher lub blutcher) stwierdził, że buty które wówczas stosował, nie odpowiadają mu i że potrzebuje zdecydowanie wygodniejszego, bardziej komfortowego obuwia dla siebie i dla swoich żołnierzy. Tym sposobem powstały buty mniej formalne od oksfordów, wręcz robocze lub na co dzień.
Monk to but, którego geneza powstania sięga środkowego okresu średniowiecza (lata 1000-1350), kiedy to mnisi klasztorni, chodzący wówczas w odkrytych sandałach zaczęli stosować buty typu zamkniętego. Monki to buty bardzo trwałe, dzięki zamkniętej konstrukcji skutecznie chroniły stopy. Wyglądem nawiązywały do sandałów mnisich ze względu na obecność charakterystycznej sprzączki. Stosowane były do użytku codziennego, do pracy.
W XX wieku monki ewoluowały. Pod koniec lat 60-tych popularność tych butów zapoczątkowali Alexander McQueen i Yves Saint Laurent, a także włoska ikona mody Lino Leluzzi. Wtedy to monki posiadały jedną klamrę.
Uchodzą za buty bardzo uniwersalne, idealnie nadające się do codziennego użytkowania. W zależności od modelu mogą posiadać jedną lub dwie klamry. Monki z jedną klamerą często zakłada się do nieco bardziej formalnych stylizacji. Łatwo można je pomylić z oksfordami, gdyż często występują ze spodniami z szerszą nogawką. Z kolei monki z dwoma klamerkami dobrze sprawdzają się w duecie z dwurzędową marynarką oraz krótszymi, nieco zwężanymi spodniami odszytymi w stylu włoskim.
Loafersy inaczej mokasyny
Loafersy są butami wsuwanymi, co stanowi o ich wygodzie, gdyż nie trzeba ich sznurować ani zapinać. Uważane za buty letnie, jednakże za sprawą ciemniejszego koloru, dobrze sprawdzą się również wiosną czy jesienią. Chętnie zakładane do mniej formalnych garniturów czy luźniejszych stylizacji. Najmniej formalne mokasyny to te pozbawione obcasa.
W dzisiejszych czasach ciężko wyobrazić sobie mężczyznę w stroju formalnym, który nosi buty inne od wyżej wymienionych. Można powiedzieć, że pantofle męskie czy półbuty to klasyka gatunku, niezależnie od tego, na jaki konkretny rodzaj obuwia się zdecydujemy.
Autor: Materiał partnera