Zapraszamy na wernisaż wystawy fotograficznej i spotkanie autorskie z Maćkiem Moskwą i Mateuszem Wrazidło wokół ekspedycji na Mount Roraima w Gujanie w ramach
18. Rybnickiego Festiwalu Fotografi
i.Spotkanie odbędzie się w sobotę 11 września o godz. 13:30 w Bibliotece Głównej przy ul. Szafranka 7 w Rybniku. Prelekcja będzie prowadzona w gwarze śląskiej.
Wystawa będzie czynna do 25 października 2021 roku.
O autorach:
Mateusz Wrazidło (1993) – z wykształcenia inżynier, z zamiłowania – poszukiwacz i badacz rzadkich roślin, w szczególności unikatowej, mięsożernej flory Wyżyny Gujańskiej. Od 2003 roku rozwija kolekcję roślin górskich regionów tropikalnych, skupiając się na gatunkach ze środowiska południowoamerykańskich gór stołowych Tepui.
Współorganizator i uczestnik wielu ekspedycji botanicznych, m. in. w Gujanie, Wenezueli czy malezyjskim Borneo. W 2020 roku wraz z meksykańskim botanikiem Eric’iem Hágsater zidentyfikował i opisał nowy gatunek wenezuelskiego storczyka - Epidendrum katarun-yariku.
Obecnie doktorant Politechniki Śląskiej, łączy inżynierską profesję z przyrodniczym zacięciem, konstruując sprzęty do uprawy wymagających gatunków roślin tropikalnych w warunkach sztucznych.
Maciej Moskwa (1982) – mieszka i pracuje w Gdańsku. Jest absolwentem Sopockich Szkół Fotografii. Zajmuje się fotoreportażem i długoterminowymi projektami fotograficznymi. Od 2011 wielokrotnie podróżował do Syrii, gdzie zajął się dokumentowaniem skutków konfliktu i rewolucji antyrządowej. Efektem tej pracy jest wydana wspólnie z Rafałem Grzenią w 2016 roku książka „Sura” oraz wydana w 2018 roku książka „Saraha”. Moskwa jest założycielem kolektywu „Testigo Documentary”, powstałego w 2009 roku i skupiającego dokumentalistów zajmujących się tematami społecznymi, środowiskowymi i politycznymi. Ich celem jest uwypuklenie problemów, uważanych za ważne w lokalnych społecznościach, a będących jednocześnie mikrokosmosami większych globalnych problemów.
O projekcie: OGRODY PRZEDWIECZNYCH BÓSTW – MOUNT RORAIMA EXPEDITION 2019
„Nie byłoby pochopnym stwierdzenie, że niewiele można zobaczyć widoków tak odmiennych, jak ten. Pierwszym odczuciem była niemożność ogarnięcia umysłem tego krajobrazu, kolejnym zaś wrażenie, że człowiek wstępował do jakiejś dziwnej krainy koszmarów…” (Everard Im Thurn, 1885)
Otoczone zasłoną tajemniczości, dawnych wierzeń i opowieściami o nadnaturalnych zjawiskach, południowoamerykańskie masywy stołowe Wyżyny Gujańskiej pozostają jednymi z ostatnich słabo zbadanych obszarów naszej planety. Znamy je pod nazwą nadaną przez lokalne plemiona – Tepui, czyli „kiełkujące skały”. Jednak od czasu, kiedy Arthur Conan Doyle wydał w 1912 roku swoją bestsellerową powieść opisującą losy badaczy eksplorujących nieznany płaskowyż, w powszechnej świadomości zyskały nowe imię – Światy Zaginione.
Prezentowany materiał przedstawia historię ekspedycji na północne stoki najsłynniejszego Tepui - Mount Roraima, która odbyła się między sierpniem i wrześniem 2019 roku w Gujanie. Celem ekspedycji było sporządzenie obserwacji i dokumentowanie siedlisk endemicznych roślin charakterystycznych dla łańcucha górskiego Roraima-Ilú.