Żywotność paneli słonecznych

Podczas inwestowania w instalację fotowoltaiczną zapewne zadamy sobie pytanie, jaka jest tak naprawdę żywotność paneli słonecznych. Oczywiście wszystkie urządzenia posiadają swój własny okres użytkowania. Żywotność paneli ma bezpośredni wpływ na opłacalność takiej inwestycji. Poniżej dowiecie się więc jak wygląda ich żywotność oraz co na nią wpływa.

Wytrzymałość paneli fotowoltaicznych

Jak zapewne wielu z was się domyśla, żywotność paneli fotowoltaicznych jest całkiem wysoka. Jeżeli chodzi o ich wydajność, to będzie ona zależała od jakości paneli oraz miejsca montażu. Na większość paneli dostępnych na rynku nakłada się 25 letnią gwarancję. Badania jednak pokazują, że nawet starsze ogniwa, które posiadają około 40 lat nadal sprawnie działają.

Tak długoletnia sprawność paneli słonecznych jest możliwa dzięki prostej oraz solidnej konstrukcji. We wnętrzu paneli nie znajdują się żadne delikatne komponenty, a cała obudowa jest bardzo wytrzymała. Panele słoneczne nie są także narażone na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu są one bezpieczne. Wszystko tak naprawdę zależeć będzie od montażu instalacji oraz warunków atmosferycznych. Zazwyczaj panele słoneczne w spokojnych warunkach pracują naprawdę długo.

Spadek wydajności paneli słonecznych

Oczywiście jak każde urządzenie, panele słoneczne również spotykają się ze spadkiem wydajności. Tracą one średnio 0,5% wydajności w ciągu roku. Z prostych obliczeń wynika, że po 25 latach nasze panele będą charakteryzowały się wydajnością na poziomie 87,5%. Spadek wydajności będzie zależy tak naprawdę od jakości paneli fotowoltaicznych. Warto więc inwestować tylko w sprawdzone produkty wysokiej jakości. Tu znajdziesz świetnej jakości fotowoltaikę dla rolnika.

Spadek mocy paneli słonecznych jest największy w początkowych latach użytkowania. Maleje on jednak z biegiem czasu. Zazwyczaj gwarancje na moc zakładają pięcioprocentową utratę mocy nominalnej w pierwszym roku pracy. Przy dziesięciu latach działania paneli wydajność powinna się obniżyć maksymalnie o 10%. Po upływie 25 lat spadek powinien być na poziomie 20%.

Jeżeli panele słoneczne okażą się mniej wydajne, niż zakładała to nasza gwarancja, możemy ubiegać się o wymianę naszych paneli. Producenci jednak często zawyżają utratę mocy, przez co zabezpieczają się oni przed wymianą. Jednak w większości wypadków spadek mocy paneli jest niższy niż zakłada nasza gwarancja.

Co się dzieje po 25 latach? Nasza instalacja fotowoltaiczna nadal będzie działać, jednak nie będzie ona już objęta gwarancją. Obecnie oblicza się, że żywotność paneli słonecznych wynosi około 40 lub 50 lat. Najstarszy panel fotowoltaiczny ma 60 lat i nadal sprawnie działa.

W jaki sposób przedłużyć żywotność paneli słonecznych?

Tak jak w większości urządzeń, tak również w przypadku paneli słonecznych możemy przedłużyć ich żywotność. Najważniejsze jest regularne monitorowanie instalacji. W razie nagłych zmian warto zgłosić się do instalatora lub producenta paneli. Pamiętajmy także o sprawdzaniu stanu technicznego okablowania oraz innych elementów instalacji. Regularne czyszczenie paneli fotowoltaicznych z różnych zanieczyszczeń także może pomóc.

Musimy również wspomnieć o falowniku. Jego żywotność jest krótsza niż paneli słonecznych. Jest to spowodowane charakterem pracy tego elementu. Falowniki zazwyczaj działają prawidłowo przez około 10 lat. Możemy jednak spotkać się z przypadkami, gdzie falowniki działają znacznie dłużej.