Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Rybnik

Warto pamiętać, że zakupy w sieci zawsze wiążą się z ryzykiem. Niestety atrakcyjne ceny, które pojawiają się na licznych portalach aukcyjnych oraz ich różnorodność, wciąż stanowią dużą pokusę dla kupujących. Statystyki pokazują, że nie każda przesyłka trafia do kupującego.

O tym, że zakupu w sieci nie są w pełni bezpieczne informujemy w licznych komunikatach o charakterze profilaktycznym. Wskazujemy w nich, że atrakcyjna cena oferowanego do sprzedaży produktu nie powinna być jedyną cechą decydującą o jego zakupie. Proszę pamiętać, że oferta kupna np. drogich markowych perfum za 1/3 ceny to nie okazja, to oszustwo lub nielegalna podróbka. Do oszustw przy internetowych zakupach dochodzi nie tylko na portalach aukcyjnych czy ogłoszeniowych, ale często w podejrzanych sklepach internetowych.
Poniżej podajemy zasady, których warto przestrzegać przy zakupach na portalach aukcyjnych. Jednak pamiętać należy, że one jedynie w pewnym zakresie poprawiają bezpieczeństwo kupującego ale z pewnością nie zapewnią go w 100%.

Bądź ostrożny przy zawieraniu transakcji przez internet

Uważaj na ,,super okazje". Nie zawsze to, co widoczne jest na zdjęciu musi być takie samo w rzeczywistości, lub nabyte przez sprzedawcę w sposób legalny. Uwaga na próbki!
Jeśli chcesz wziąć udział w aukcji internetowej, sprawdź wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat (takie informacje odnajdziesz w historii transakcji danego sprzedawcy - sprawdź czy posiada jakieś "negatywy");
Jeśli licytujesz w aukcji, poczekaj do zakończenia aukcji nim przelejesz pieniądze sprzedawcy. Sprawdź, czy sprzedawca umożliwia opłatę przy odbiorze - to również wskazuje na jego wiarygodność;
Korzystając z zagranicznych serwisów aukcyjnych nie daj się namówić na transakcję poza aukcją;
Jeśli dostałeś maila z informacją o wygraniu aukcji, sprawdź dokładnie czy wiadomość pochodzi od rzeczywistego sprzedawcy, zwłaszcza, gdy podany w niej jest nr konta, na który masz przelać należność.
Gdy masz wątpliwości nawiąż korespondencję ze sprzedającym;Chroń swoje dane osobowe i hasła dostępowe. Nie wysyłaj nikomu kserokopii swoich dokumentów oraz nie podawaj haseł np. po "kliknięciu" w linkach zawartych w wiadomościach mailowych;
Pamiętaj, że zawsze w razie jakichkolwiek wątpliwości możesz skontaktować się z obsługą portalu aukcyjnego.

Gdy padłeś ofiarą oszustwa:

Poinformuj jak najszybciej administratorów ds. bezpieczeństwa danego serwisu;
Zachowaj wszystkie dokumenty związane z transakcją tj. dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję mailową, itp.;
Zgłoś się wraz z powyższymi dokumentami do najbliższej w Twoim miejscu zamieszkania jednostki Policji.

Zgłaszając się na Policję trzeba będzie podać:

Datę i numer aukcji, jej przedmiot oraz wylicytowaną cenę;
Nazwę konta (nick) sprawcy oszustwa oraz jego adres e-mailowy;
Sposób kontaktu ze sprzedającym: jego e-mail, nr telefonu, adres;
Sposób dokonania zapłaty: przelew na konto bankowe, płatność za pobraniem.