Kredyty frankowe to temat, który od prawie dekady wzbudza w Polsce ogromne emocje. To niewątpliwy przykład na to, że decydując się na większy kredyt, zawsze warto bardzo dokładnie analizować umowy z bankiem i z dystansem podchodzić do promowanych okazji. Na szczęście, pomoc dla frankowiczów w ostatnim czasie stoi na bardzo wysokim poziomie, dzięki czemu, coraz większa liczba kredytobiorców odzyskała utracone pieniądze. Na co dokładnie mogą liczyć frankowicze?

Dlaczego pomoc frankowiczom jest tak ważna?

Jeszcze kilka lat temu, frankowicze byli praktycznie bezradni. Mogli jedynie spoglądać, jak rata ich kredytu bezlitośnie rośnie w górę. To doprowadziło wiele tysięcy osób do poważnych długów. Banki nie poczuwały się do obowiązku niesienia pomocy, twierdząc, że frankowicze znali ryzyko związane z podjęciem kredytu waloryzowanego. Prawda jest bardziej złożona. Analizując genezę sytuacji, możemy zobaczyć, że kredyt we frankach był mocno promowany i reklamowano. Jednocześnie, wiele banków praktycznie przemilczało fakt istnienia realnego ryzyka kursowego.

Nie dziwi zatem fakt, że wiele osób dało się namówić na podjęcie takiego zobowiązania. W 2011 roku Narodowy Bank Szwajcarii postanowił zerwać z obroną parytetu w relacji franka z euro, co poskutkowało gwałtownym wzrostem ceny CHF. Tym samym, przyszłość frankowiczów zaczęła malować się w bardzo ciemnych i pesymistycznych barwach. Ryzyko kursowe szybko dało o sobie znać, sprawiając, że niektórzy kredytobiorcy po kilku, a nawet kilkunastu latach spłacania zobowiązania, nagle musieli oddać kilkukrotnie więcej niż w dniu podpisania umowy.

Korzystne wyroki sądów w sprawie frankowiczów

Banki nie próbowały w żaden sposób pomagać frankowiczom. Bezwzględnie korzystały z zapisów umowy, co generowało poważne zadłużenie, którego przeciętnie zarabiający Polacy zwyczajnie nie byli w stanie spłacić. Dziś, coraz częściej publikowane są wyroki sądów, w których wymiar sprawiedliwości staje w obronie kredytobiorców. Dużo zmienić może również ostatnia decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, która otwiera kolejną furtkę do dochodzenia swoich praw.

Rząd przez kilka lat planował wprowadzenie specjalnych regulacji, które pozwolą na uzyskanie porozumienia między bankami a frankowiczami. Ustawa frankowa nigdy nie weszła jednak w życie i nic nie wskazuje na to, aby to miało się zmienić. Na szczęście, wydaje się, że ustawa nie jest już potrzebna. Orzecznictwo sądowe jest bowiem wystarczające, aby każdy kredytobiorca mógł walczyć o swoje prawa. Najlepiej ukazują to kredyty frankowe 2018, kiedy to odnotowano rekordowo dużą liczbę pozytywnych wyroków sądów w sprawie frankowiczów.

Jak uzyskać pomoc w umorzeniu kredytu frankowego?

Obecnie, coraz większa liczba kancelarii prawnych zajmuje się tym zagadnieniem. Najlepszym rozwiązaniem dla kredytobiorców jest wkroczenie na drogę sądową. Na przykładzie ostatnich dwóch lat widzimy, że kredyty we frankach pozew często kończą się szczęśliwym zakończeniem. Możliwe staje się odwalutowanie kredytu, co pozwala na uzyskanie nadpłaty z tytułu ryzyka kursowego, a także istotne obniżenie raty w przypadku osób, które wciąż spłacają swoje zobowiązanie.

W jaki sposób kredytobiorcy mogą dochodzić swoich praw? Najlepiej skorzystać z pomocy wykwalifikowanych radców prawnych, którzy zajmują się tym zagadnieniem. Aktualny kancelarie frankowe ranking bardzo wysoko ceni usługi kancelarii Rachelski & Wspólnicy, która bardzo aktywnie angażowała się w pomoc dla frankowiczów. Podejmując kroki prawne masz szansę odzyskać utracone pieniądze i w końcu wyrwać się ze spirali długów spowodowanej kredytem frankowym.

Na czym polega prawna pomoc dla frankowiczów?