Klimatyzacja centralna w domu

Klimatyzacja zdecydowanie przydaje się w upalne dni. Znacznie poprawia komfort termiczny, dzięki czemu możemy znacznie lepiej i łatwiej zrelaksować się i odpocząć. Jest to również już element niezbędny w większych i nowszych biurowcach. Co jednak sprawdzi się w domu? Jakie rozwiązanie będzie najlepsze – klimatyzator, czy klimatyzacja centralna?

Pełna klimatyzacja wiąże się z zamontowaniem w domu centrali klimatyzacyjnej, która będzie skutecznie przygotowywała powietrze, oraz siecią kanałów, które będą je doprowadzały i odprowadzały do wszystkich pomieszczeń.

Często klimatyzacja centralna wiąże się z planowaniem już na etapie budowy domu. Instalacja kanałów nie jest najmniejsza – z tego względu trzeba je pochować np. w podwieszanych stropach czy ścianach. Sam montaż jest często niemożliwy, dlatego wówczas trzeba decydować się na drugie rozwiązanie. Co będzie lepsze – klimatyzacja centralna czy miejscowa?

Wady i zalety klimatyzacji centralnej

Taka klimatyzacja, jak sama nazwa wskazuje, jest sterowana centralnie. Taka instalacja pozwala na poprawianie temperatury, wilgotności, czystości i zapewnienie dopływu świeżego powietrza przez cały rok. Na pewno wadą jest tutaj montaż na etapie budowy lub po prostu przy generalnym remoncie – bez tego się nie obejdzie! Poza tym, jak już wcześniej wspominaliśmy, całość instalacji jest dość duża i kanały muszą zostać schowane w ścianach czy stropie. Dodatkowo, regulacja temperatury i wilgotności jest centralna – nie można uzyskać różnych temperatur w różnych miejscach domu.

Wady i zalety klimatyzacji miejscowej

Jest to klimatyzacja miejscowa, która pozwala na chłodzenie tylko i wyłącznie jednego, mniejszego pomieszczenia. Jest znacznie mniej efektywna, ale za to zdecydowanie tańsza od klimatyzacji kanałowej. W tych specjalistycznych sprawach będą w stanie pomóc fachowcy od klimatyzacji domowych na https://klima-poznan.pl/.

Taka klimatyzacja poprawia temperaturę i osusza powietrze, jednak nie doprowadza świeżego powietrza. Z tego względu wymaga współdziałania z wentylacją kanałową z odzyskiem ciepła i wilgoci. Do tego jej instalacja jest możliwe bez niszczenia wnętrz i wykonywania zbędnego remontu. Jednostka zewnętrzna jest stosunkowo niewielka. Same kanały również są niewielkie, a temperaturę reguluje się indywidualnie w każdym pomieszczeniu.

Podsumowując, obydwa rozwiązania posiadają swoje plusy i minusy. Klimatyzacja centralna często okazuje się jednak najlepszym rozwiązaniem, pomimo konieczności wykonywania remontu. Jest ona bowiem znacznie bardziej wydajna i efektywna, dzięki czemu radość korzystania z takiego rozwiązanie jest znacznie bardziej satysfakcjonująca.