Przywództwo w organizacji często jest mylnie interpretowane jako zarządzanie ludźmi w sensie kierowniczym. Nie każdy umie odróżnić te dwie kwestie, tymczasem poznanie różnic między nimi jest kluczowe dla osiągnięcia sukcesu jako lider zespołu lub firmy. Aby zrozumieć mechanizmy kryjące się za idealną komunikacją i przywództwem, warto zdecydować się na szkolenie liderów.

Przywództwo w organizacji, czyli co oznacza bycie liderem?

Bycie liderem nie oznacza zarządzania zespołem, nie jest to bowiem znajdowanie się na wysokiej pozycji, np. jako kierownik czy menager. Nie ma to nic wspólnego z zajmowanym stanowiskiem, nie jest to status, na który można sobie zapracować, który można otrzymać lub zdobyć, pnąc się po drabinie kariery. Lider to osoba, która jest naturalnie wybierana wśród grupy osób, posiada bowiem odpowiednie cechy, by jej członkowie ufali mu jako swojemu przywódcy, chcieli go słuchać, otworzyli się przed nim oraz realizowali stawiane im przez niego cele. Przywództwo w organizacji określa wszystkie te cechy i objaśnia zachowania, jakie są naturalne dla lidera, pomagając tym samym w zarządzaniu ludźmi.

Niektórzy uważają, że liderem trzeba się urodzić – nie jest to prawda. Osoby, którym przychodzi to w sposób naturalny, po prostu rozumieją mechanizmy kryjące się za dobrą komunikacją międzyludzką oraz potrafią wykorzystać je w taki sposób, by samoistnie wysunąć się na pozycję przywódcy. Można się tego nauczyć i udoskonalić swoje metody, aby odnieść duży sukces na tym polu. Warto pamiętać, że lider to nie osoba, która zarządza zespołem, wyznacza mu zadania do realizacji, wymaga wyników i nagradza lub każe za podjęte działania. Przywództwo w organizacji to stworzenie doskonale działającej, otwartej komunikacji z zespołem, motywowanie pracowników, słuchanie ich i rozwiązywanie problemów, przed jakimi staje grupa. Pracownicy powinni mieć w liderze oparcie – rodzi ono zaufanie, które w znaczący sposób wpływa na ogólną motywację zespołu.

Jakie są cechy idealnego lidera?

Przywództwo w organizacji wymaga posiadania kilku ważnych cech, mających wpływ na postrzeganie danej osoby przez jej otoczenie. Pozycja lidera musi bowiem przyjść naturalnie, jako uznanie dla umiejętności przywódczych w oczach zespołu. Osoba znajdująca się na wyższym stanowisku nie zawsze zasłuży sobie na pozycję lidera, nie wystarczy bowiem zarządzać grupą, by móc zostać uznanym za przywódcę. Nie będzie nim jednostka, która wyłącznie wydaje polecenia i wymaga wyników, bez zachowania komunikacji ze swoim zespołem – w takim przypadku w grupie rodzi się stres i trudno o prawdziwe oddanie się pracy. Co więcej, zazwyczaj przy takich warunkach trudno zatrzymać w firmie specjalistów.

Idealny lider powinien pamiętać, że najcenniejszym zasobem organizacji są tworzący ją ludzie. Jego zadaniem jest zadbanie o otwartą, zdrową komunikację w zespole i rozwiązywanie jego problemów. Powinien ich słuchać i brać pod uwagę ich zdanie w dotyczących ich kwestiach. Dzięki temu szybko zostanie uznany przez podlegający mu zespół za swojego przywódcę i zyska bardzo cenną rzecz, której nie da się kupić – zaangażowanie pracowników, którzy chętnie będą inwestowali swój czas i umiejętności w rozwój firmy, a także zaczną pracować zgodnie z wizją swojego lidera.

Aby osiągnąć takie wyniki, wystarczy odkryć mechanizmy, kryjące się za działaniem najbardziej skutecznych liderów. Pomoże w tym szkolenie z przywództwa w organizacji, dzięki któremu można zrozumieć, na czym polega otwarta komunikacja w zespole, poznać sposoby skutecznego motywowania pracowników oraz nauczyć się, jak zbudować zespół, który będzie osiągał sukcesy.

Decydując się na szkolenie lidera, można wiele zyskać – pomaga zmienić swoje myślenie, nakierowując je na tory naturalnego przywódcy, którym może stać się każdy. Dzięki niemu można stać się prawdziwym liderem w oczach swojego zespołu, którego wizja będzie chętnie realizowana przez jego pracowników.

Przywództwo w organizacji – co pomoże Ci osiągnąć?