Z czego składa się konsultacja ginekologiczna?

Każda kobieta powinna jak najdokładniej zadbać o swoje zdrowie. Zagrożenia bowiem czyhają na każdym kroku i nie mówimy tutaj tylko o najgroźniejszych nowotworach, ale i np. infekcjach narządów rozrodczych. A w myśl zasady lepiej zapobiegać, niż leczyć, najlepiej jest skorzystać raz na rok z najlepszego rozwiązania, jakim bez wątpienia jest konsultacja ginekologiczna. To sposób na zapobieganie chorób, rozpoznawanie problemów oraz ich eliminowanie. Sprawdźmy czym jest taka konsultacja, jak przebiega i dlaczego jest tak istotna z punktu widzenia każdej kobiety.
Konsultacja ginekologiczna, czyli pokonać strach przed lekarzem
Zanim jednak przejdziemy do kwestii medycznych oraz korzyści, jakie niesie konsultacja ginekologiczna, przyjrzyjmy się nieco kwestiom psychologicznym. A te niestety często powodują, że wiele kobiet jest onieśmielonych gabinetem ginekologicznym i odkłada w czasie kolejną wizytę u specjalisty. Problem ten dotyczy przeważnie młodych kobiet, dla których badanie narządów rozrodczych jest krępujące i nieprzyjemne. Jeżeli więc należysz do tych kobiet, które czują poczucie zawstydzenia, a nawet zażenowania na samą myśl o wizyty u ginekologa, musisz wiedzieć, że konsultacja ginekologiczna, oferowana przez fachowców np. tutaj http://premium-medical.pl/aktualnosci/ginekolog-warszawa-konsultacje-ginekologiczne, jest czymś absolutnie normalnym tak, jak wizyta u każdego innego lekarza.
Ginekolog to zwykle specjalista z bardzo bogatym doświadczeniem, dużą wiedzą i ogromnymi pokładami empatii , który doskonale wie jak podejść do Pacjentki, aby ta nie czuła się skrępowana i by podczas wywiadu oraz badania, towarzyszyło jej pełne poczucie bezpieczeństwa. Nie musisz więc obawiać się wizyty, ponieważ jest ona niezbędna i w stu procentach korzystna dla Twojego zdrowia.
Konsultacja ginekologiczna krok po kroku
Jest to absolutna podstawa każdej konsultacji, ponieważ to właśnie wywiad daje możliwość rozpoznania problemu przez specjalistę i podjęcie działania w odpowiednim kierunku. Pacjentka przedstawia swoje odczucia, mówi o wcześniejszych chorobach, odpowiada na pytania lekarza, a to pozwala mu wyciągnąć pierwsze wnioski. Tak rozpoczęta konsultacja ginekologiczna ma jeszcze inny cel pozwala rozładować ewentualne napięcie u Pacjentki i dać jej poczucie bezpieczeństwa przed samym badaniem.
Sprawdzanie stanu narządów rozrodczych to podstawa każdej konsultacji ginekologicznej. To ono pozwala rozpoznać lekarzowi zmiany, problemy i rozpoznać przyczyny choroby. Badanie odbywa się na fotelu ginekologicznym i przy pomocy specjalistycznych sprzętów jest bezbolesne, dlatego też Pacjentka w żadnym stopniu nie musi się go obawiać.
Krok 3 wyniki lub badania dodatkowe
Po wywiadzie i przeprowadzonych badaniach, ginekolog może zinterpretować sytuację i zdiagnozować problem albo uznać, że wszystko jest w porządku. Jeżeli podstawowe badania nie dają mu stosownego wyniku, prawdopodobnie konieczne będzie zlecenie badań dodatkowych, ukierunkowanych na dany problem.
Badania ginekologiczne dlaczego warto się na nie zgłosić?
- Masz możliwość zyskania wiedzy na temat problemów i chorób jakie Cię trapią. Mogą to być niewielkie infekcje, ale i nowotwory, dlatego też jak najszybsze ich rozpoznanie oraz rozpoczęcie leczenia, będzie miało fundamentalny wpływ na przeprowadzoną terapię.
- Możesz dowiedzieć się dlaczego Twoje próby zajścia w ciążę z partnerem są nieudane. Konsultacja ginekologiczna pozwoli np. stwierdzić zmiany lub problemu narządów rozrodczych, które uniemożliwiają zajście w ciążę, a lekarz stworzy plan, dzięki któremu znowu będzie to możliwe.
- Profilaktyka ma bardzo istotny wpływ na rozwój przyszłych chorób warto więc dowiedzieć się wszystkiego na temat swojego stanu zdrowia, bo zgodnie ze znaną maksymą lepiej jest zapobiegać, niż leczyć.
Zanim udasz się na konsultację ginekologiczną, poszukaj odpowiedniego specjalisty kluczowe w tym względzie mogą okazać się opinie wcześniejszych Pacjentek, dzięki którym dowiesz się, czy dany ginekolog zapewni Ci wysoki poziom usług oraz odpowiednie poczucie bezpieczeństwa.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski