12 grudnia rybniccy mundurowi odwiedzili maluchów z Przedszkola numer 14 w Rybniku. W ramach akcji "Mamo! Tato! Tutaj Jestem!" dzieci mogły usłyszeć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Miały także okazję zobaczyć policyjnego psa i poznać jego przewodnika.
„Mamo! Tato! Tutaj jestem” to kampania, w ramach której prowadzone są działania polegające na bezpośrednich rozmowy z mieszkańcami miast, edukacja najmłodszych i rodziców, a także prowadzenie kampanii informacyjnej w mediach. Powstała po to, aby przestrzegać i chronić najmłodszych obywateli naszego społeczeństwa przed zaginięciami.
W obecnym czasie, z każdej strony, dorośli i dzieci są otoczeni różnego rodzaju reklamami, komunikatami medialnymi, nowinkami technologicznymi i wieloma innymi atrakcjami, które mają za zadanie przykuć ich uwagę oraz zainteresować ofertą. Niesie to za sobą nie tylko wiele pozytywnych, ale także negatywnych konsekwencji. W trakcie imprez masowych, zakupów w dużych centrach handlowych czy w innych zatłoczonych miejscach, upilnowanie dziecka staje się wyzwaniem. Skupiając się na witrynach sklepowych, ekranach reklamowych, smartfonach, występach artystycznych itd. dorośli odwracają uwagę od tego, co robią w tym czasie ich pociechy. Dzieci natomiast nieświadome zagrożeń i zafascynowane otaczającym je światem, nie zwracając uwagi na opiekunów, często oddalają się i poświęcają całą uwagę na zaspokojeniu swojej ciekawości. Takie sytuacje są najczęstszą przyczyną zagubień, a w skrajnych przypadkach dramatycznych zdarzeń.
Z tego względu policjanci z Rybnika opowiedzieli przedszkolakom z Przedszkola numer 14 w Rybniku o tym, w jaki sposób powinni postępować, aby nie znaleźć się w powyższych sytuacjach. Mówili także, co należy zrobić, gdy takim zdarzeniom nie uda się zapobiec i już do nich dojdzie.
Najmłodsi z wielkim zainteresowaniem słuchali mundurowych. Dużą uwagę przykuł pies służbowy, którego dzieciaki miały okazję pogłaskać i zobaczyć z bliska. Policyjny przewodnik opowiedział o pracy ze swoim pupilem i na co dzień wykonywanych czynnościach.
Pamiętajmy o profilaktyce oraz o tym, że rozmowy z dziećmi od najmłodszych lat mogą okazać się bardzo wartościowe w sytuacji ich zagrożenia, lub niebezpieczeństwa. Dlatego warto regularnie przypominać dzieciom i młodzieży o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. A także notorycznie przypominać o numerach alarmowych informując, że po drugiej stronie słuchawki zawsze znajdzie się osoba, która podejmie odpowiednie kroki, aby udzielić pomocy w każdej sytuacji.