29 listopada 2023 roku policjanci rybnickiej drogówki przeprowadzili działania "Bezpieczny Pieszy". Akcja ta ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Szczególnie na niebezpieczeństwo są narażeni piesi i to właśnie w rejonach przejść dla pieszych, które są najczęściej uczęszczane, można było spotkać patrol drogówki.

Działania trwały od wczesnych godzin porannych. W czasie akcji stróże prawa ujawnili 65 wykroczeń, które dotyczyły relacji kierujący-pieszy, w tym 59 popełnionych przez kierujących pojazdami silnikowymi, a 6 wykroczeń popełnionych przez pieszych.

Rybniccy policjanci drogówki zwracali uwagę na kierujących pojazdami i to, w jaki sposób zachowują się w rejonie oznakowanych przejść dla pieszych, ale także na samych pieszych, czy korzystają z przejść oraz, czy w bezpieczny sposób poruszają się na odcinkach dróg bez wydzielonych chodników.

Wykroczenia kierujących to między innymi nieustąpienie pierwszeństwa pieszym na przejściu dla pieszych, omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym na przejściu dla pieszych, czy też przekraczanie prędkości w rejonie przejść dla pieszych.

Piesi natomiast popełniali wykroczenia polegające na przekraczaniu jezdni w miejscu niedozwolonym, czy korzystaniu z telefonów podczas przechodzenia przez jezdnię w sposób, ograniczający uwagę na drodze.

Apelujemy o przestrzeganie przepisów do wszystkich uczestników ruchu drogowego, a także o ostrożność i rozwagę. Każdy użytkownik drogi ma wpływ na bezpieczeństwo. A bezpieczeństwo na drodze to nasz wspólny cel! Pamiętajmy! Kultura i wzajemny szacunek na drodze oraz stosowanie się do przepisów ruchu drogowego prowadzi do zwiększenia bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Szczególnie w okresie jesienno-zimowym zagrożenie na drogach wzrasta. Piesi powinni pamiętać, że na śliskiej nawierzchni samochody potrzebują dłuższej drogi do zahamowania. Należy także mieć świadomość, że przed wejściem na jezdnię muszą się upewnić, że mogą bezpiecznie przez nią przejść. Niechroniony uczestnik ruchu powinien być świadomy tego, co może się stać, gdy zlekceważy ewentualny błąd kierowcy. Musi wykazać się rozsądkiem, ostrożnością oraz wyobraźnią, ponieważ w konfrontacji z samochodem, nie ma szans. Bardzo ważne jest, aby przypominać pieszym o zakazie korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia, lub przechodzenia przez jezdnię, torowisko, czy przejście dla pieszych w taki w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji otoczenia pieszego. Pamiętajmy, że w obecnych warunkach atmosferycznych - zwłaszcza po zmierzchu kierowcy mogą mieć ograniczoną widoczność. Pieszy powinien zachować szczególną ostrożność podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz w trakcie korzystania z przejścia dla pieszych. Zabrania się pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

Kierowcom natomiast przypominamy, że zbliżając się do przejścia dla pieszych, kierujący jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność oraz zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu, albo wchodzącemu na to przejście. Kierowcy powinni dostosowywać prędkość do obecnie panujących warunków na drodze. Pamiętajmy, że okres jesienno–zimowy charakteryzuje się koniecznością zmniejszenia prędkości z jednoczesnym zwiększeniem odległości od pojazdu poprzedzającego. Pamiętajmy – prędkość dopuszczalna, nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną!

Apelujemyaby w okresie trudnych warunków atmosferycznych na naszych drogach  wszyscy uczestnicy ruchu drogowego zachowali rozsądek i ostrożność, tak aby każdy z nas mógł bezpiecznie dotrzeć do celu swojej podróży.