Jak wygląda leczenie u ortodonty?

Wady zgryzu należą do bardzo częstych przypadłości. Dotyczą one zarówno dorosłych, jak i dzieci, a ich główną przyczyną są predyspozycje genetyczne. Warto wiedzieć, że wadę zgryzu można skorygować w każdym wieku. Z pomocą spieszy ortodonta – lekarz stomatolog, specjalizujący się w leczeniu nieprawidłowości zgryzu. Jak wybrać tego najlepszego?

Ortodonta – specjalista od wad zgryzu

Ortodoncja to dziedzina stomatologii skupiająca się na metodach leczenia wad zgryzu. Większość osób kojarzy ją przede wszystkim z aparatami ortodontycznymi, jednak warto pamiętać, że nie na tym kończy się rola ortodonty.

Zadaniem ortodonty jest nie tylko wyprostować zęby tak, by prezentowały się atrakcyjnie. Ortodoncja ma na celu przede wszystkim eliminowanie przykrych następstw wad zgryzu, a więc na przykład problemów z żuciem czy wymową. Ponadto, nieprawidłowo ustawione zęby trudniej jest doczyścić, co może przyczyniać się do gromadzenia kamienia nazębnego.

Jakie są przyczyny wad zgryzu?

Najpowszechniejszym powodem wad zgryzu jest genetyka - dziedziczymy je po swoich krewnych. Do takich wad możemy zaliczyć retrogenię i progenię (nieprawidłowe ustawienia żuchwy) oraz diastemę. Wady zgryzu mogą być także nabyte, na przykład wskutek ssania kciuka w dzieciństwie lub zniszczeń.

Leczenie u ortodonty: na czym polega?

Ortodonta

W zależności od specyfiki wady, ortodonta może zadecydować o wykorzystaniu jednej z kilku metod prostowania zgryzu. Do najpopularniejszych należą rzecz jasna aparaty stałe i ruchome. Pierwsze, doskonale rozpoznawalne, przytwierdzane są do zębów za pomocą zamków oraz kleju. Aparaty ruchome to wkładki, które pacjenci sami zdejmują i zakładają. Dedykowane są prostszym w leczeniu wadom zgryzu.

Ile trwa leczenie u ortodonty?

Czas leczenia ortodontycznego zależny jest od rozwinięcia wady zgryzu, jednak zazwyczaj wynosi on minimum 2 lata. W tym czasie pacjent zobowiązany jest do regularnych kontroli, podczas których ortodonta kalibruje aparat i kontroluje postępy.

Najlepszy ortodonta, czyli jaki?

Na ortodoncie spoczywa bardzo ważne zadanie – doprowadzenie zgryzu do funkcjonalności i dobrego wyglądu. Ważne zatem, aby był on doświadczonym specjalistą. Sprawdź, jakie gabinety ortodontyczne znajdują się w Twojej okolicy i zapoznaj się z opiniami o nich. Jeśli szukasz dobrego ortodonty na Śląsku, polecamy doskonale oceniany gabinet Dentica Center z Rybnika: https://www.denticacenter.pl/rybnik.

Leczenie ortodontyczne i co dalej?

Po zdjęciu aparatu konieczne jest zastosowanie stałej lub czasowej retencji, mającej na celu podtrzymanie efektów. Zwykle retencja polega na noszeniu aparatu ruchomego, specjalnej wkładki lub przyklejeniu stalowego drucika na wewnętrzne powierzchnie zębów.

Pamiętaj również, że po zdjęciu aparatu zęby mogą wymagać „odświeżenia”. Warto odwiedzić stomatologa i wykonać porządny przegląd uzębienia oraz przeprowadzić wybielanie zębów.

Krzywy zgryz? Pora na spotkanie z ortodontą

Wada zgryzu to nie tylko defekt wizualny, ale też przyczyna problemów z mową, gryzieniem i higieną zębów. Nie bagatelizuj jej; odwiedź ortodontę, który dobierze dla Ciebie najlepszy plan leczenia!