• 7-latek zginął pod kołami samochodu

  Wczoraj na ulicy Hotelowej w Rybniku doszło do potrącenia, w którym zginął 7-letni chłopiec. W samochodzie jechały 4 nietrzeźwe osoby. Wszyscy zostali zatrzymani i spędzili noc w policyjnym areszcie. Rybniccy śledczy wyjaśniają przyczyny tego tragicznego zdarzenia.

 • kolarzeDzisiaj w południe kolarze rozpoczną III etap wyścigu, który będzie odbywał się między innymi na terenach Powiatu Rybnickiego i Miasta Rybnika. Start wyścigu będzie miał miejsce na Stadionie Śląskim w Chorzowie, natomiast meta w Zabrzu.
  Długość dzisiejszego wyścigu to 155km ulicami Chorzowa, Rudy Śląskiej, Mikołowa, Bujakowa, Orzesza, Żor, Jastrzębia oraz gmin naszego powiatu Czerwionki – Leszczyn - Bełku, Palowic, Szczejkowic, Książenic, Świerklan i Jankowic, Rybnika a także Szczygłowic, Krywałdu, Knurowa, Gierałtowic, Przyszowic do mety w Zabrzu.

  Wybierasz dwujęzyczne przedszkole? Sprawdź, na co zwrócić uwagę!

  Szczęście dziecka jest najważniejsze dla każdego rodzica, podobnie jak jego prawidłowy rozwój. O tym, czy dziecko będzie uczyło się i zdobywało nowe umiejętności, może w znaczącym stopniu zadecydować dwujęzyczne przedszkole w warszawskim Wilanowie – wybranie tego właściwego ma ogromne znaczenie i dlatego też w tym artykule podpowiemy Ci na co zwrócić uwagę, szukając najlepszej placówki. Zapraszamy!

  7 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę, wybierając dwujęzyczne przedszkole

  Po pierwsze – oferowane zajęcia

  Najważniejsze w każdej placówce jest to, jakie zajęcia oferuje i tym samym, w jaki sposób dba o rozwój dziecka. Ten powinien mieć miejsce na wielu płaszczyznach, dlatego też każde dwujęzyczne przedszkole Warszawa Wilanów, powinno zapewnić nie tylko standardowy plan z zajęciami dydaktycznymi (i językiem angielskim), ale również zajęcia dodatkowe. To dzięki nim dziecko poznaje otaczający go świat i rozwija swoje umiejętności oraz talenty. Mowa tutaj o różnego rodzaju zajęciach – kursie tańca, kółku teatralnym, wyjściach do kina, spotkaniach z ciekawymi ludźmi itd. Im takich dodatkowych aktywności dla dziecka jest więcej, tym lepiej świadczy to o przedszkolu dwujęzycznym.

  Po drugie – kwalifikacje i doświadczenie kadry

  To, jakie osoby opiekować się będą Twoim dzieckiem, również ma ogromne znaczenie – przedszkole językowe w Wilanowie powinno zadbać o to, aby kadra była doświadczona, wykwalifikowana i posiadała odpowiednie podejście do dziecka. Aby zweryfikować jakość opieki, warto nie tylko zapoznać się z kadrą na stronie internetowej, ale również poznać opinie rodziców, które dostępne są np. w Internecie.

  Po trzecie – współpraca ze specjalistami

  Nauczyciele, lektorzy i native speakerzy to nie wszyscy specjaliści, z którymi powinno współpracować prywatne przedszkole z językiem angielskim. Bardzo istotna jest też obecność psychologów, logopedów oraz terapeutów integracji sensorycznej. To właśnie dzięki nim możliwe będzie zauważenie różnego rodzaju nieprawidłowości związanych z rozwojem dziecka oraz ich skuteczne wyeliminowanie.

  Po czwarte – wyposażenie i standard pomieszczeń

  Przedszkole dwujęzyczne powinno dysponować doskonale wyposażonymi salami i zapewniać dzieciom wszelkiego rodzaju materiały dydaktyczne oraz zabawki. Co więcej – dla bezpieczeństwa najmłodszych powinno posiadać monitoring, a dla ich lepszego samopoczucia – własny plac zabaw. Zwróć uwagę na to, w jakich warunkach każdy dzień spędzać będzie Twoja latorośl!

  Po piąte – kontakt z rodzicem

  Jeżeli chcesz mieć pewność, że Twoje dziecko dobrze czuje się w placówce i prawidłowo się rozwija, wybierz takie angielskie przedszkole w Warszawie, które zapewnia stały kontakt z rodzicami oraz pełen zakres informacji na temat tego, jak przebiega nauka oraz rozwój dziecka. Co więcej – sprawdź, czy dane przedszkole będzie w stanie zapewniać również opiekę w okresie wakacji i świąt!

  Po szóste – oferowane posiłki

  W Polsce funkcjonuje tzw. Instytut Żywności i Żywienia, który określa jak powinny wyglądać oferowane przez placówki edukacyjne posiłki. Sprawdź zatem, czy dwujęzyczne przedszkole w warszawskim Wilanowie oferuje Twojemu dziecku pełne wyżywienie i przede wszystkim – czy jest ono zgodne z tymi wytycznymi.

  Po siódme – program dydaktyczno-wychowawczy

  I na końcu – każde przedszkole prywatne powinno wdrożyć program dydaktyczno-wychowawczy, dzięki któremu dziecko będzie mogło szybko zaadaptować się w grupie, rozwijać swoje umiejętności poprzez działanie i uczyć się przez zabawę. Zweryfikuj to, a będziesz mieć pewność, że nauka oraz rozwój Twojego dziecka przebiegać będą prawidłowo.

  Zastanawiając się nad budową tarasu, który posłuży nam przez wiele lat powinniśmy rozważyć wszelkie za i przeciw, które rozwieją nasze wątpliwości. Taras jest doskonałym miejscem, gdzie w spokoju możemy oddać się swoim ulubionym formom relaksu jak słuchanie muzyki, oglądanie filmów czy czytanie książek. Rozległy taras jest również świetny do organizowania spotkań z przyjaciółmi, dlatego powierzchnia naszej konstrukcji powinna prezentować się nienagannie w każdej chwili. Jeśli zastanawiacie się czy wybrać deski drewniane czy kompozytowe, wasz wybór powinien paść na deski tarasowe WPC (ang. Wood Plastic Composite). To świetne rozwiązanie zyskuje sobie co raz większą rzeszę zwolenników, ponieważ całkowity koszt montażu desek kompozytowych jest porównywalny z kwotą, jaką musielibyśmy wydać na taras drewniany.

  Co to jest deska kompozytowa?

  Kompozyt jest połączeniem dwóch odrębnych materiałów lub substancji, które nie przenikają wzajemnie w swoje struktury, ale działają wspólnie i na tym samym poziomie. Zaletą kompozytów jest wzbogacenie działania lub właściwości tworzyw, których samodzielne użycie mogłoby być niewystarczające. Deski tarasowe kompozytowe łączą w sobie dwa równorzędne komponenty, czyli polichlorek winylu oraz pył drzewny pozyskiwany z najlepszych gatunkowo drzew liściastych. To nowoczesne połączenie gwarantuje deskom długoletnią przydatność oraz odporność na większość szkodliwych czynników zewnętrznych.

  Zalety desek kompozytowych

  Czym powinna charakteryzować się idealna deska tarasowa?

  Deski tarasowe powinny zachęcać ich użytkowników do przebywania na świeżym powietrzu, dlatego powinny być nie tylko wytrzymałe i funkcjonalne, ale również przyciągać oko swoim nienagannych wyglądem i dbałością o nawet najmniejszy detal. Jeśli lubimy wygląd naturalnego drewna, tarasowe deski kompozytowe będą doskonałym zamiennikiem. Co prawda nie posiadają charakterystycznych sęków, które nadają drewnu wyjątkowości, ale ich struktura i kolor nie odbiegają od naturalnego drewnianego tarasu. Jeśli chodzi o deski tarasowe producent stara się zapewnić swoim klientom szeroki wybór naturalnych odcieni, które perfekcyjnie wpasują się w otaczającą taras przestrzeń ogrodową.

  Deski WPC są niezwykle uniwersalne, ponieważ mogą być wykorzystywane nie tylko do instalacji tarasu. Deski kompozytowe nadają się również do budowy altanek, werand, patio, ścieżek, brzegów basenów, a nawet ogrodzeń. W zależności od naszych indywidualnych potrzeb możemy zrobić z deskami co chcemy.

  Tarasowe deski kompozytowe posiadają wiele zalet pod względem ich specyfiki technicznej. Nowoczesne połączenie polimerów z elementami drzewnymi zapewnia wyjątkową trwałość i ochronę desek przed ich zniszczeniem. Przede wszystkim wyposażone są w niewidoczną powłokę zabezpieczającą generalną konstrukcję deski przed wilgocią, wysoką temperaturą a nawet przeciwdziała obecności wszędobylskich insektów, co jest szczególnie ważne w przypadku obszarów w sąsiedztwie wody.

  Montaż tarasów z elementów kompozytowych

  Budowa tarasu z użyciem desek kompozytowych WPC jest zdecydowanie szybsza i łatwiejsza aniżeli montaż desek drewnianych. Instalacja kompozytu wymaga jedynie kilku podstawowych akcesoriów do deski kompozytowej, które możemy zakupić razem z samymi deskami. Jeżeli chcemy, aby nasz taras służył nam przez wiele lat zalecane jest zatrudnienie specjalistów od budowy tarasów, którzy doradzą nam w sprawie materiałów, jak również zbudują taras naszych marzeń. Dodatkowo deski kompozytowe możemy z łatwością przyciąć i dopasować nawet do trudno dostępnych zakamarków.

  Wszycie esperalu – czy warto zdecydować się na ten krok?

  Wszycie esperalu to krok bardzo odważny. Pomimo to wiele osób decyduje się na niego. Świadczy to o tym, że ich pragnienie pozbycia się alkoholu ze swojego życia jest bardzo duże. Czy warto zdecydować się na zaszycie esperalu? Z czym wiąże się taka decyzja? O tym w poniższym artykule.

  Kto korzysta z zaszycia alkoholowego?

  Wszycie esperalu Warszawausługa wykonywana często zarówno u osób, które mają bardzo duże problemy z alkoholem i nie mogą wyjść z nałogu przez wiele lat, jak i u osób, które zauważają u siebie pierwsze oznaki uzależnienia i chcą jak najszybciej doprowadzić się „do porządku”. Z esperalu korzystają osoby niezamożne, ale i osoby na wysokich stanowiskach. Esperal nie ma żadnych skutków ubocznych: można pracować tak jak wcześniej, jeździć samochodem. Nie powoduje żadnych zmian w życiu oprócz tej jednej: eliminuje alkohol z życia. Jednak, czy faktycznie tak się stanie, zależy wyłącznie od uzależnionego.

  Wszywka alkoholowa – czy każdy może z niej skorzystać?

  Z wszywki alkoholowej może skorzystać każda osoba posiadająca problem alkoholowy, u której nie ma przeciwskazań. Do wielu zabiegów medycznych są przeciwskazania, podobnie i w tym przypadku. Przeciwskazaniem są wszystkie choroby serca i choroby układu krwionośnego. Dlaczego skoro esperal nie powoduje żadnych skutków ubocznych? Dlatego, że w razie zetknięcia się z alkoholem może dojść do powikłań prowadzących nawet do śmierci. Oczywiście na zabieg nie mogą zdecydować się osoby, które są pod wpływem alkoholu, nietrzeźwe oraz osoby, które spożywały nawet małą ilość alkoholu w przeciągu 24 godzin. W żadnym wypadku wszycie nie może odbywać się, kiedy osoba uzależniona ma problemy ze swoją psychiką, np. próbowała popełnić samobójstwo. Po zetknięciu się z alkoholem, oprócz wielu objawów wywołany jest także bardzo duży strach, który może prowadzić nawet do czynów samobójczych. Dlatego wszycie alkoholowe dozwolone jest tylko u osób, u których nie występują żadne choroby psychiczne. Jeżeli osoba uzależniona nie spożywa alkoholu, zaszycie alkoholowe jest w pełni bezpieczne.

  Wszywka to nie lek. Połącz ją z grupą wsparcia!

  Grupa alkoholowa to nie lek. Co więcej, zaszycie alkoholowe, a więc zamknięcie sobie drogi do spożywania alkoholu, może prowadzić do poczucia ogromnej niesprawiedliwości, ograniczenia i złości na innych i samego siebie oraz do dużej frustracji. Dlatego, potrzebna jest grupa wsparcia – osoby, które przeżywają podobne chwile. Samemu często trudno przejść tę drogę – zwłaszcza na początku, kiedy nasz organizm cały woła o nawet najmniejsza dawkę alkoholu.

  Wszywka a ból

  Wiele osób zastanawia się, czy wszywka z esperalu jest zabiegiem bolesnym. Oczywiście najczęściej strach przed bólem jest tylko wymówią, która ma odłożyć zabieg, ale warto to wyjaśnić. Jest to zabieg chirurgiczny, a wiec rozcięta zostaje skóra. Jednak na bardzo małej powierzchni. Szwy są rozpuszczalnie i po pewnym czasie niemal niewidoczne. Pacjent nie jest usypiany, stosowane jest znieczulenie miejscowe, zupełnie wystarczające.

  Nie namawiaj do „wszywki”

  Zaszycie alkoholowe nie jest dla każdego. Jeżeli czytasz ten artykuł, ponieważ ktoś z twojego otoczenia ma problem z alkoholem, nie namawiaj go na wszywkę. Bądź odpowiedzialny. Jedyne co możesz zrobić to poinformować, ze istnieje takie rozwiązanie, podsunąć artykuł i wyjaśnić, na czym ono polega. Możesz także znaleźć szpital, w którym zaszycie jest wykonywane. Jednak nigdy nie warto usilnie namawiać. Dlaczego? Ponieważ jeżeli alkoholik nie będzie do tego pomysłu przekonany i mimo zaszycia sięgnie po alkohol, może się to bardzo źle skończyć. Decyzja o wszywce alkoholowej musi wyjść od samego uzależnionego. W innym wypadku cały proces będzie nie tylko nieskuteczny, ale również groźny.

  Adres wirtualny – pod tą tajemniczo brzmiącą nazwą kryje się ciekawa usługa dla firm, które chcą zyskać atrakcyjną lokalizację w stolicy bez konieczności drogiego wynajmowania biura. Co można otrzymać w ramach tych usług i na czym dokładnie polegają?

  Adres dla firmy w Warszawie – dostępny dla każdego

  Dobra lokalizacja to jedna z najważniejszych cech przedsiębiorstwa, na którą zwracają uwagę klienci. Może nie tylko przyciągnąć lokalnych klientów, ale także sprawić, że firma wyróżni się na tle swojej konkurencji oraz stworzy wizerunek profesjonalnej, świetnie funkcjonującej marki. Dla wielu firm jednak wynajem biura, szczególnie w atrakcyjnej lokalizacji w dużym mieście, jest wydatkiem zbyt dużym i coraz częściej również zbędnym. Małe przedsiębiorstwa, dopiero rozwijające się działalności czy firmy działające w systemie zdalnym często nie potrzebują biura, ale nie chcą przy tym odstawać od konkurencji pod względem lokalizacji. Rozwiązaniem jest wirtualny adres Warszawa – specjalna usługa, w ramach której można wynająć sam adres, bez konieczności wynajmowania lokalu.

  Adres wirtualny oznacza, że przedsiębiorca może korzystać z danej lokalizacji w celu zarejestrowania na nią swojej firmy, a także w celach korespondencyjnych i reklamowych. W tym przypadku można oficjalnie założyć biuro w Warszawie Śródmieściu, bardzo atrakcyjnej biznesowo okolicy, która z pewnością przyciągnie uwagę klientów. Nie trzeba przy tym mieszkać w Warszawie – z tej usługi mogą skorzystać przedsiębiorcy z innych części kraju, a nawet przebywający za granicą (w obrębie Unii Europejskiej). Prowadzenie działalności na odległość, z adresem w stolicy, jest możliwe dzięki kompleksowym usługom, zapewnianym w ramach wirtualnego biura.

  Jak prowadzić firmę z wirtualnym adresem w stolicy?

  Prowadzenie działalności na odległość, z oficjalną lokalizacją w innym mieście, jest nie tylko możliwe, ale i proste – przy skorzystaniu z usług wirtualnego biura w Warszawie, najtaniej można uzyskać atrakcyjną lokalizację wraz ze specjalną obsługą, ułatwiającą działanie firmy w takim modelu. Wraz z wyborem odpowiedniego pakietu, zyskuje się szereg usług, związanych z obsługą poczty, obsługą prawną przedsiębiorstwa oraz dostępem do sali konferencyjnej, znajdującej się pod wynajętym adresem. Całość jest realizowana przez doświadczoną firmę, posiadającą luksusową kamienicę z przestrzenią biurową i sekretariatem, doskonale przygotowaną do świadczenia tego typu usług.

  Do wyboru są aż 4 pakiety, różniące się stopniem rozszerzenia usług dla firm. W najprostszej opcji otrzymuje się do dyspozycji adres, na który można zarejestrować działalność lub korzystać z niego do korespondencji, oraz odbiór firmowej poczty. Najbardziej rozbudowany pakiet to także pełna obsługa korespondencji, włącznie z informowaniem o jej otrzymaniu, przesyłaniu skanów zawartości listów oraz zbiorczą wysyłką wszystkich przesyłek w ustalonych terminach, obsługa prawna w ustalonym wymiarze godzin oraz dostęp do sali konferencyjnej, w której można organizować spotkania biznesowe.

  Tanie wirtualne biuro w Warszawie, czyli ile zapłacisz za usługę?

  Cena wirtualnego biura w Warszawie jest naprawdę niska, co pozwala na skorzystanie z tej opcji niemal każdemu przedsiębiorcy. W przypadku najtańszego pakietu jest to zaledwie 49 zł miesięcznie, natomiast najbardziej rozbudowane usługi to koszt 199 zł miesięcznie. Jest to niewielka kwota, szczególnie w porównaniu do wynajmu biura w Warszawie Śródmieściu. Wirtualny adres dla firmy stanowi więc osiągalne dla każdego rozwiązanie, umożliwiające uzyskanie atrakcyjnej lokalizacji i swobodne prowadzenie firmy na odległość – nawet zza granicy.

  Wirtualny adres w Warszawie, czyli jak uzyskać atrakcyjną lokalizację dla swojego biznesu

  Pleśń na ścianach - izolacja przeciwwilgociowa fundamentów

  Nie należy dopuszczać do tego, aby w domu rozwinęła się pleśń.  Pojawienie się grzyba pleśniowego na ścianie stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia domowników.  Przebywanie w zawilgoconym pomieszczeniu w którym pojawia się pleśń, może doprowadzić do problemów z drogami oddechowymi lub alergii.  Aby uniknąć lub zminimalizować ryzyko pojawienia się pleśni, należy wykonać izolacje przeciwwilgociowe. Izolacja przeciwwilgociowa wykonana w odpowiedni dokładny sposób, przy użyciu nowoczesnych materiałów, pomoże uniknąć problemu z nadmierną wilgocią.  Dla najlepszych efektów warto, aby została wykonana zarówno izolacja pionowa jak i izolacja pozioma. Nie można również zapomnieć o tym, jak ważna jest izolacja fundamentów w starym domu.  Każdy dom bez względu na wiek powinien być odpowiednio zabezpieczony. Dzięki dostępowi nowoczesnych metod, takich jak  metoda iniekcji krystalicznej, izolacja starych fundamentów nie będzie stanowić wyzwania. Przyczyną pojawienia się pleśni  w domu może być nie tylko woda pochodząca z opadów, jak również zła wentylacja lub nieodpowiednio ogrzewane pomieszczenie. Pleśń najczęściej pojawia się w pomieszczeniach takich jak łazienka, kuchnia czy pralnia.  Niedrożny system rynnowy lub nieodpowiednio wykonane pokrycie dachowe, również mogą doprowadzić do pojawienia się pleśni wewnątrz domu.

  Jak pozbyć się pleśni ze ściany?

  Oprócz chorób i nieestetycznych plam na ścianie  pleśń powoduje, że w pomieszczeniu pojawia się zapach stęchlizny.   Nie można lekceważyć problemu pleśni i przebywać przez długi czas w takim pomieszczeniu, ponieważ toksyny produkowane przez grzyb lub pleśń na ścianie mogą przyczynić się do rozwoju choroby nowotworowej.  Dlatego podczas budowy domu, czy remontu nie można oszczędzać na takich rzeczach jak izolacja ścian fundamentowych. Szczególnie ważna jest izolacja piwnicy, jeżeli budynek położony jest w pobliżu zbiorników wodnych,  które szczególnie w okresie letnim mogą grozić zalaniem okolicznych budynków. W tej sytuacji hydroizolacja piwnicy powinna być wykonana starannie i szczelnie, aby wilgoć nie mogła przedostać się do wewnątrz. Jeżeli nastąpi zalanie piwnicy,  niezbędne będzie osuszenie przy użyciu między innymi osuszaczy powietrza. W budynkach, które posiadają piwnicę często pleśń jest widoczna na ścianach parteru. Dlatego warto jest w tym momencie zatrudnić odpowiedniego fachowca, który znajdzie przyczynę wilgoci.  Jak również pomoże dobrać skuteczną metodę usunięcia problemu. Warto, aby przeprowadzona była zarówno izolacja pozioma fundamentów jak i izolacja pionowa ścian fundamentowych. Aby uniknąć problemów z wilgocią na przyszłość w pomieszczeniach, które narażone są na dużą ilość pary wodnej można zamontować  wentylator higrosterowany. Jego działanie polega na tym, że włącza się automatycznie, kiedy w powietrzu poziom pary wodnej jest wysoki. Wentylator przestaje działać, kiedy poziom pary wodnej spadnie. Jeżeli wentylacja w budynku nie działa w odpowiedni sposób, można zamontować nawiewniki w oknach. Warto podkreślić, że najpierw trzeba znaleźć przyczynę pojawienia się grzybów w budynku. Należy ją usunąć i dopiero wtedy  przystąpić do kolejnych prac remontowych. Jeżeli pleśń pozostawiła nieetyczne ślady na ścianach, może zaistnieć potrzeba usunięcia tynku wraz z grzybem. Można również spróbować usunąć pleśń za pomocą odpowiednich środków chemicznych. Izolacja fundamentów, aby była skuteczna musi być przeprowadzona w sposób prawidłowy. Jeżeli chcemy mieć dobrze przygotowane fundamenty- izolacja przeciwwilgociowa jest obowiązkowa. Hydroizolacja fundamentów pozwoli uniknąć  problemów z wilgocią w przyszłości. 

  Nie oszukujmy się - pierwsza wizyta dziecka u dentysty ma tak naprawdę ogromny wpływ na to, jak dziecko będzie podchodziło do dbania o higienę oraz do wizyt u tych specjalistów. Głównie z powodu przykrych doświadczeń w dzieciństwie, dorośli boją się wizyt u dentystów. Dentysta dla dzieci powinien być osobą sympatyczną, która potrafi rozweselić pociechę oraz się z nią dogadać. Jeżeli udało nam się wybrać odpowiedni gabinet, do którego wybierzemy się z dzieckiem na pierwszą wizytę, powinniśmy dziecko też na to przygotować.

  Pierwsze spotkanie

  Większość dzieci swoje pierwsze wizyty u dentystów spędza na kolanach mamy czy też taty. Jeśli jednak dziecko jest ciekawe i się nie boi, może chcieć i samemu siedzieć na fotelu dentystycznym. Najczęściej dentysta siada obok, stara się rozweselić młodego pacjenta oraz pokazać mu ciekawe rzeczy - narzędzia, które używa na co dzień czy też gabinet. Oczywiście zadaniem dentysty jest zachęcenie dziecka do otworzenia buzi i pokazania mu ząbków. Do gabinetu, nasze dziecko powinno zabrać ze sobą jakąś zabawkę, najlepiej ulubioną. Jest to normalne, że maluch będzie się stresował oraz bał - to nowe dla niego miejsce. Dziecko dzięki zabawce będzie czuło się raźniej, będzie mogło ją ściskać i rozładowywać napięcie oraz łatwiej panować nad swoim strachem. Dentysta powinien uprzedzać dziecko przed wszelkimi zabiegami oraz przed używaniem jakichkolwiek narzędzi. Dziecko musi wiedzieć, co będzie robił dentysta, z jakiego powodu i jakiego narzędzia użyje. Będzie się wtedy czuło bezpiecznie i pewnie. Wiele osób błędnie myśli, że okłamywanie dziecka w takiej sytuacji pomoże. Otóż nie. Oszukiwanie i mówienie, że pan doktor tylko zajrzy do buzi, a w rzeczywistości zaczyna np. borowanie, przyniesie tak naprawdę efekt odwrotny do zamierzonego. Dziecko poczuje się okłamane, wystraszy się oraz będzie uprzedzone i nie będzie chciało więcej pójść do dentysty. Nie ma w tym nic dziwnego! Dorosła osoba również czułaby się źle. W sytuacji, gdy będzie trzeba założyć plombę, powinniśmy pozwolić dziecko zaangażować się w jej przygotowaniu. Dentysta dziecięcy będzie posiadał kolorowe plomby. Jeśli dziecko będzie mogło samo sobie wybrać swój ulubiony kolor, z pewnością będzie zadowolone. W sytuacji w której konieczne będzie podanie znieczulenia, dobrym pomysłem może być zajęcie dziecka czymś - bajką bądź zabawką. Jeśli nasza pociecha skupi się na czymś innym, dentysta dla maluchów będzie mógł w spokoju wykonać swoje zadanie. Pierwsza wizyta u dentysty tak naprawdę nie powinna być za długa. Powinna zostać przeprowadzona jedynie kontrola, która powinna nie trwał dłużej niż kilkanaście minut, ponieważ tak naprawdę, dziecko nie będzie w stanie wytrzymać dłużej siedząc w jednej pozycji. Po wyjściu z gabinetu możemy pochwalić dziecko albo nawet nagrodzić drobnym prezentem. Dentysta może wręczyć maluchowi naklejkę “Dzielny pacjent”, która cieszyła i cieszy chyba każdego małego pacjenta! Z nagradzaniem dziecka trzeba jednak zachować ostrożność i umiar. Powtarzanie tego przy każdej możliwej wizycie u dentysty może skończyć się tym, że maluch będzie tylko i wyłącznie chodził do niego po nagrodę.

  Pierwsza wizyta dziecka u dentysty

  Dolina Trzmiela Tańczy 3-4 sierpnia

  Tańczą trzmiele, pszczółki, biedroneczki, a oprócz nich – tańczą też dzieciaczki! Na niesamowity, pełen przyjaznych robaczków, muzyki i tańców weekend dla najmłodszych zaprasza Rabkoland – już 3 i 4 sierpnia.

  Jak pracują pszczółki? Czy owca iRena umie tańczyć tango? Skąd bierze się miodek? Czy trudno jest zrobić własną, prawdziwą, ekologiczną zabawkę, kiedy ma się kilka lat? Czy krokodyl Oskar lubi podjadać z ula? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziecie w najlepszym parku rozrywki dla dzieci podczas tej niezwykłej imprezy!

  Dolina Trzmiela – czyli jedna z 5 niezwykłych stref tematycznych Rabkolandu – roztańczy się dzięki koncertom zespołu Beti & Bobass Dla Dzieci, który zagra znane wszystkim piosenki Majki Jeżowskiej i inne hity dla najmłodszych. Roztańczone maluchy z pewnością pokochają też Trzmielowe Disco z nagrodami, które odbędzie się kilka razy w ciągu obu dni imprezy.

  Weekend na imprezie Pana Trzmiela zapowiada się zielono! Na najmłodszych czekają ciekawe, kreatywne warsztaty, które doskonale połączą frajdę z ekologii. Dzieci przekonają się, jak łatwo mogą stworzyć własną eko-zabawkę!

  Przez całą imprezę będzie nam towarzyszyło stoisko z ulem, w którym można zobaczyć pracę prawdziwych pszczół. Dzieci usłyszą pasjonujące opowieści o pszczółkach, ich pracy i środowisku, w którym żyją te kochane, bzyczące owady. Będzie także możliwość zakupienia ekologicznych miodów prosto ze swojskiej pasieki.

  Nie zabraknie też stałych artystów Rabkolandu – iluzjonista Łukasz Podymski popisze się magicznymi sztuczkami, a Teatr Bajdurka zaprasza na premierę 2019: spektakl „Krucabomba i kwiatek cioci Maryni!”. Mali aktorzy teatrzyku i najmłodsi asystenci magika na świecie zostaną

  Zabawa Dolina Trzmiela Tańczy trwa 3 i 4 sierpnia (sobota i niedziela) od 10:00 do 18:00, a wszystkie dodatkowe atrakcje są wliczone w cenę biletu do parku rozrywki (39 zł za cały dzień zabawy).

  Dolina Trzmiela Tańczy 3-4 sierpnia! Roztańczony weekend dla maluchów w Rabkolandzie

  Rabkoland

  Zdjęcie z Rabkolandu

  Widoki w Rabkolandzie

  Jezioro w Rabkolandzie

  Żegnamy śp. Stefana Czecha
  Odszedł nasz długoletni pracownik, wspaniały bibliotekarz i kolega - Stefan Czech.

  koncert zamecek

  eko lauryUchwałą Rady Polskiej Izby Ekologii termin nadsyłania zgłoszeń do 18. edycji Konkursu Ekolaury PIE 2019 został przedłużony. Zgłoszenia przyjmujemy do 16 sierpnia 2019 r. Konkurs ma zasięg ogólnopolski, skierowany jest do przedsiębiorstw, instytucji, organizacji pozarządowych i samorządów, które przyczyniły się do znacznej poprawy stanu środowiska naturalnego.

 • „76. TOUR DE POLOGNE" - Uwaga na utrudnienia w ruchu!

  W dniu 5 sierpnia ulicami Rybnika i powiatu rybnickiego będzie przebiegała trasa III etapu 76. edycji wyścigu kolarskiego Tour de Pologne. Wystąpią znaczne ograniczenia w ruchu drogowym w obrębie trasy. Poniżej przedstawiamy szczegółowy harmonogram wyścigu oraz informacje o utrudnieniach.

 • Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego

  Dzisiaj w całym kraju policjanci ruchu drogowego przeprowadzą wzmożone działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Mimo iż nadrzędnym celem działań jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, policjanci będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

 • Już od 100 lat... Policję tworzą ludzie... Twórzmy ją razem…

  Polska Policja ma już 100 lat. Przez ten czas zmieniło się wiele – struktura organizacyjna, zadania, umundurowanie, infrastruktura, wyposażenie, sprzęt, system szkolenia. Niezmienne, od lat, pozostaje to, że Policję tworzą ludzie szanujący i kultywujący tradycje i idee formacji, wierni rocie składanego ślubowania, z oddaniem i pasją służący społeczeństwu, gotowi oddać swe życie i zdrowie w obronie bezpieczeństwa państwa i jego obywateli. Ludzie posiadający różnorodne wykształcenie, specjalizujący się w różnych dziedzinach, stale podnoszący kwalifikacje i doskonalący się zawodowo, przygotowani do niesienia pomocy i chronienia społeczeństwa wszędzie i w każdej sytuacji. Policję tworzą ludzie... Twórzmy ją razem…

 • aZakończyła się procedura przetargowa związana z wyłonieniem Wykonawcy "Remontu drogi powiatowej 5608S na odcinku ul. Wiejskiej w Gaszowicach". Najkorzystniejsza złożona oferta opiewa na kwotę 996.300,00 zł. Wkrótce zostanie podpisana umowa i ruszą roboty drogowe na tym odcinku.

  Informujemy, że w dniu 1 sierpnia 2019 r. o godz. 17.00 zostanie przeprowadzony krajowy trening sprawności syren alarmowych, który jednocześnie będzie upamiętnieniem 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Sygnał alarmowy to dźwięk ciągły trwający trzy minuty oznaczający odwołanie alarmu