Finał konkursu aktywnego czytania
„Maluję i zgaduję” – tak brzmiał temat tegorocznego konkursu czytelniczego.

Życzenia Barbórka

Minął weekend.
W minioną sobotę strażnicy interweniowali na terenie Dworca Komunikacji Miejskiej przy ul. Budowlanych. Interwencję zgłosił operator monitoringu. Przebywającemu w poczekalni mężczyźnie z nogi leciała krew, jednak w takiej ilości, że na posadzce powstała kałuża.
» Osoba bezdomna odmówiła przyjęcia pomocy.
(2019-11-26, dodał: Dawid Błatoń)
Filia nr 4: święto maskotek
Dzień Pluszowego Misia co roku obchodzimy 25 listopada.
 • Zakończenie poszukiwań

  Informujemy, że zakończono poszukiwania za 15 i 16-latkiem z Rybnika. Komunikat o zaginionych pojawił się wczoraj na naszej stronie. Dziękujemy mediom z pomoc w poszukiwaniach i prosimy o usunięcie zdjęć oraz informacji w tej sprawie. Małoletni zostali odnalezieni na terenie Katowic.

 • Zapraszamy do oddawania krwi

  Policyjny Klub Honorowych Dawców Krwi, zaprasza Państwa do wzięcia udziału w akcji oddawania krwi. 3 grudnia 2019 r. Ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Raciborza zaparkuje przed głównym wejściem do rybnickiej komendy. Od 8.00 do 13.00 krew honorowo będzie mógł oddać każdy, kto ukończył 18 lat i jest zdrowy.

 • Złodziej paliwa tymczasowo aresztowany

  Policjanci z komisariatu w Boguszowicach namierzyli złodzieja, który podczas ucieczki przed nimi stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. 28-latek jest podejrzany o kradzieże paliwa ze stacji benzynowych na terenie Rybnika, a także włamania się do samochodów, autobusów oraz sprzętu budowlanego, skąd również kradł olej napędowy. Mężczyzna ze swej przestępczej działalności uczynił sobie stałe źródło dochodu. Podejrzanemu grozi teraz kara do 10 lat więzienia.

 • Uwaga kierowcy: w niedzielę utrudnienia w ruchu

  W niedzielę, 1 grudnia na ulicach naszego miasta odbędzie się „XV Bieg Barbórkowy”. Trzeba liczyć się z utrudnieniami na drogach. Wszystkich uczestników, użytkowników ruchu drogowego prosimy o dostosowanie się do zmian w organizacji ruchu oraz przestrzeganie zaleceń policjantów.

 • Zapraszamy na koncert charytatywny - „Pomóżmy odbudować ich dom”

  Serdecznie zapraszamy wszystkich na koncert charytatywny „Pomóżmy odbudować ich dom”, który odbędzie się 1 grudnia o 16.00 w Miejskim Centrum Kultury przy ul. Piotra Niedurnego 69 w Rudzie Śląskiej – Nowy Bytom. Patronatem nad koncertem objął Prezydent Miasta Ruda Śląska. Dochód zebrany w trakcie imprezy przekazany będzie rodzinie z Rudy Śląskiej, której spalił się dom.

 • Jarmark

  zW dniu 21 listopada 2019 roku w CKE Przedszkole Nr 10 im. Juliana Tuwima w Czerwionce-Leszczynach organizowało XVII Powiatowy Przegląd pod hasłem: „Z piosenką i tańcem po Europie”. Honorowy Patronat nad przeglądem objął Starosta Rybnicki Damian Mrowiec.

  XV Bieg Barbórkowy - wystąpią utrudnienia w ruchu
  W tym roku Bieg Barbórkowy wystartuje już po raz XV. 1 grudnia zawodnicy na trasę biegu wyruszą o godzinie 12:00. Na trasie, na której przeprowadzone zostaną zawody,wystąpią utrudnienia w ruchu, zgodnie z zamieszczoną mapką.
  » Osoba bezdomna odmówiła przyjęcia pomocy.
  (2019-11-26, dodał: Dawid Błatoń)
  » Rozpoczynamy kontrole cmentarzy
  (2019-10-30, dodał: Dawid Błatoń)

  Zwiedzanie dawnego Imperium Inków

  Peru to wyjątkowe Państwo. Pierwsze ślady człowieka na tym terenie pochodzą z XVIII tysiąclecia p.n.e. Trudniący się myślistwem oraz zbieractwem przodkowie pozostawili po sobie niesamowite konstrukcje, które dziś należą do jednych z najpopularniejszych na naszym globie. Po kulturze Mochica pozostały zapierające dech majestatyczne budowle w kształcie piramid, natomiast po Nazca gigantyczne wgłębienia w ziemi, które prawdopodobnie tworzyły system nawadniający. Interesujący dla rozwoju Peru był okres kształtowania się państw- miast. Jednym z nich było Cuzco, które rozpoczęło gwałtowną ekspansję, a także podbój militarny. W ten sposób powstało między innymi imperium Inków, zwane inaczej ,,Krajem Czterech Części’’. Po około 100 latach obszar ten został przejęty przez konkwistadorów, spośród których najsławniejszym był Francisco Pizzaro. Również Polacy odcisnęli swój odcisk w historii tego kraju. Po upadku powstania listopadowego osiedliło się tutaj wielu inżynierów oraz architektów, którzy przyczynili się do powstania wielu budowli, dróg, a także kolei.

  Obecnie Peru jest trzecim pod względem wielkości państwem w Ameryce Południowej. Istnieje wiele domysłów dotyczących powstania nazwy.. jedną z popularniejszych jest słowo biru oznaczającego rzekę. Ze względu na położenie, możemy wyróżnić tu trzy krainy geograficzne, do których należą Costa, Sierra i Selva. Turyści przybywający do tego wyjątkowego zakątka na Ziemi, nierzadko decydują się na odwiedziny sąsiednich krajów, spośród których Kady ma do zaoferowania wyjątkowe na skalę światową zabytki.

  Moray – najbardziej znane na świecie stanowisko archeologiczne

  Moray bez wątpienia jest niezwykle tajemniczym miejscem. W tak zwanej Świętej Dolinie Inków znajdują się trzy sporej wielkości zagłębienia w ziemi, których zastosowanie do dzisiaj nie zostało odkryte. Naukowcy z całego świata przybywają tutaj, by studiować historię ludzi, którzy w przeszłości zamieszkiwali ten teren. Oczywiście, badacze snują wiele teorii, na ten temat, z których żadna nie została potwierdzona. Jedna z nich mówi o tym, iż owe zagłębienia stanowiły eksperyment, którego treść miała ukazać, jaki wpływ na rozwój poszczególnych gatunków roślin miał klimat.

  Cuzco – Imperium Inków

  Manco Capaca uznawany jest za założyciela tego pięknego miasta, którego powstanie szacuje się na XII wiek. Dzięki właściwemu zarządzaniu, a także wpływom, miasto to szybko umocniło się na arenie międzynarodowej. Kryzys przypada na wiek XVI, w którym to do Cuzco przybył brutalny i nastawiony na pozyskanie złota Francisco Pizarro. Turyści, którzy zdecydują się odwiedzić to niezwykłe miejsce mogą udać się do Świątyni Koricancha. Peru - Atrakcje turystyczne sprawiają, iż niejeden turysta zdecydował się osiedlić w tym miejscu. Nie od dziś wiadomo, iż centrum kulturowe w każdym mieście skupia się wokół Rynku Głównego. Podobnie jest w Cuzo. Na miejscu bez trudu można zakupić rzadkie, własnoręcznie wykonane wyroby rzemieślnicze. Wprawne oko powinno przyjrzeć się kobietom przechadzającym się po tłocznych uliczkach. Każda z nich ubrana jest w tradycyjne stroje indiańskie. Oczywiście potrzebę noszenia tych strojów wymógł w jakimś stopniu rynek, a także potrzeba troski o środowisko. Ubrane w tradycyjne stroje są w stanie wykonać w nich wszelkie domowe obowiązki, do których należy między innymi pranie i gotowanie.

  Nazca – tajemnicze rysunki

  Te niezwykłe rysunki powstały około 1500 roku. Niektóre spośród nich przedstawiają motywy roślinne, a nawet wojowników i półnagie kobiety. Pośród nich dużą sympatią cieszy się wizerunek pelikana. Według naukowców przybywających tutaj z całego świata rysunki te, a właściwie wyżłobienia w ziemi, tworzyły niegdyś system połączonych instalacji nawadniających, które ułatwiały uprawę ziemi. Obecnie oczom turystów, ukazuje się jedynie drobny fragment, który daje wyobrażenie o ich geniuszu.

  Każdy, kto zdecyduje się na przyjazd do Peru, wróci stąd z głową pełną wspomnień i planu do działania. Specjaliści zatrudnieni w biurze podróży z pewnością odpowiedzą na wszelkie nurtujące pytania, a także dobiorą odpowiedni wariant wycieczki dopasowany do indywidualnych potrzeb klienta. W programie każdego wyjazdy znajdują się miejsca obowiązkowe, których nie sposób przegapić. Elastyczny grafik pozwala na organizację wielu imprez tematycznych. Obecnie Peru znajduje się pośród 10 najpopularniejszych pod względem wakacji miejsc na świecie. Składa się na to niezwykle bogata kultura, nastawienie mieszkańców, a także wspaniałe jedzenie. Każdy, kto pragnie przeżyć niezapomnianą przygodę na drugiej półkuli jeszcze dzisiaj powinien zajrzeć na stronę biura podróży Logos Tour, aby zapoznać się z ofertą wyjazdową.

  Filia nr 18: miś ma swoje święto
  25 listopada do filii nr 18 przyszły przedszkolaki, by celebrować święto misia.
 • Nie ma zgody na atakowanie policjantów!

  Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk oraz kierownictwo polskiej Policji stanowczo sprzeciwiają się atakowaniu policjantów w jakiejkolwiek formie - czy to fizycznej, czy poprzez hejt i wyzwiska.

 • Stracił prawo jazdy przez prędkość

  Policjanci z rybnickiej drogówki zatrzymali do kontroli kierowcę, który poruszał się ulicami miasta z nadmierną prędkością. Drogowym piratem okazał się 48-letni mieszkaniec Rybnika, który przekroczył dozwoloną prędkość o aż 76 km/h. Oprócz zatrzymania prawa jazdy, mundurowi sporządzili wniosek o ukaranie do sądu. Policjanci zapowiadają kolejne kontrole na drogach i apelują do kierowców o rozsądek!

 • Czy wiesz, że?

  Czy wiesz, że zbyt wolna jazda może być uznana za wykroczenie?

 • Dzień Pluszowego Misia
  Pluszowy Miś obchodził święto w bibliotece.
 • Informacja o wyniku naboru do służby cywilnej

  Informujemy, iż na stronie BIP Komendy Miejskiej Policji w Rybniku przedstawiamy wynik naboru na stanowisko Inspektora w Zespole Prezydialnym Komisariatu Policji w Czerwionce-Leszczynach.

 • Zawody Realnej Samoobrony z policjantami

  Komendant Miejski Policji w Rybniku po raz kolejny objął patronat nad Zawodami Realnej Samoobrony, które zorganizował Rybnicki Klub Ju Jitsu Sportowego. Impreza zgromadziła 135 zawodników w wieku od 6 do 18 lat z klubów sportowych województwa śląskiego oraz około 230 osób towarzyszących zawodnikom. W realizację tego programu profilaktycznego aktywnie włączyli się policjanci z Rybnika oraz z Katowic.