• Ruszyła akcja "Twoje Światła - Nasze Bezpieczeństwo"

  Ruszyła kolejna edycja ogólnopolskiej kampanii pod nazwą "Twoje Światła - Nasze Bezpieczeństwo". Działania prowadzone będą we współpracy ze stacjami diagnostycznymi. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na wpływ oświetlenia pojazdów na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Podczas akcji, w dniach 26 października oraz 16 i 23 listopada br., kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić światła w swoich pojazdach. Z kolei dzięki aplikacji "Yanosik", jej użytkownicy z łatwością znajdą najbliższą stacja kontroli pojazdów biorąca udział w kampanii.

 • Nieustąpienie pierwszeństwa przyczyną groźnego zdarzenia

  Na szczęście niegroźnie zakończyło się poważnie wyglądające zdarzenie drogowe, do którego doszło na skrzyżowaniu ulicy Zwycięstwa z ulicą Tkoczów. Kierująca osobówką 76-latka nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącemu ulicą Tkoczów seicentem, drogą z pierwszeństwem. Po raz kolejny zwracamy się z apelem do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozwagę i rozsądek. Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu to obok nadmiernej prędkości najczęstsza przyczyna wypadków i kolizji.

 • Pijany kierowca potrącił policjantkę i próbował uciekać

  Dzisiejszej nocy policjanci zatrzymali kierowcę, który nie zatrzymał się do kontroli i potrącił interweniującą policjantkę. Zatrzymany to 28-letni mieszkaniec Czerwionki-Leszczyn, oprócz 1 promila w organizmie, posiadał również czynny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Interweniującym policjantom udzielono pomocy medycznej i psychologicznej.

 • Informujemy o  bezpłatnych badaniach mammograficznych w mobilnej pracowni mammograficznej LUX MED. Badania wykonywane są w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi nadzorowanego przez Ministerstwo Zdrowia i refundowanego przez NFZ.  Czy urodziłaś się w latach 1950-1969 ? 

 • „Twoje Światła – Nasze Bezpieczeństwo”

  Zapraszamy przedstawicieli mediów na spotkanie informacyjne poświęcone akcji "Twoje Światła - Nasze Bezpieczeństwo", która będzie realizowana od 21 października do 15 grudnia br. Działania prowadzone będą we współpracy ze stacjami diagnostycznymi. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na wpływ oświetlenia pojazdów na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

 • Na zakazie z promilami

  Policjanci z rybnickiej drogówki wyeliminowali z jazdy kolejnego kierowcę znajdującego się pod wpływem alkoholu. Tym razem amatorem jazdy na "podwójnym gazie" okazał się 45-letni mieszkaniec powiatu rybnickiego, który miał w organizmie ponad półtora promila. Okazało się także, że wobec mężczyzny został już orzeczony sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

 • 88-latek potrącił dwie kobiety i uciekł

  Śledczy z rybnickiej komendy wyjaśniają okoliczności i przyczyny wypadku drogowego, do którego doszło dzisiaj rano w Czerwionce-Leszczynach. 88-letni mężczyzna zjechał na chodnik i potrącił idące nim dwie kobiety, a następnie zderzył się z osobówką i oddalił się z miejsca zdarzenia. Mieszkaniec powiatu rybnickiego został ujęty przez świadków. Poważnie ranne kobiety trafiły do szpitala.

 • Kasa udziela pomocy rolnikom poszkodowanym w wyniku wystąpienia anomalii pogodowych w ramach Programu pomocy dla rolników i producentów rolnych, którzy ponieśli szkody spowodowane wystąpieniem w 2019 r. suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi.

  Program został ustanowiony uchwałą Rady Ministrów nr 86/2019 z dnia 6 września 2019 r., zarejestrowany przez Komisję Europejską pod numerem SA.55378 (2019/XA) i opublikowany na stronie internetowej Komisji Europejskiej. Program obowiązuje od 24 września 2019 r. do 31 grudnia 2020 r.
  Pomoc udzielana jest na wniosek poszkodowanego rolnika zgodnie z warunkami określonymi w wyżej wymienionym programie w formie:
  - umorzenia w części lub w całości bieżących składek, których termin płatności jeszcze nie upłynął - obejmuje składki począwszy od IV kwartału 2019 r.
  - odroczenia terminu płatności składek,
  - rozłożenia należności z tytułu składek na dogodne raty,
  - zmiany dotychczasowych warunków spłaty należności z tytułu zadłużenia.

  a16 października br. w Dworze w Łukowie Śląskim odbyły się kolejne zajęcia w plenerze. Tym razem koło ekologiczne oraz koło fotograficzne ze Szkoły Podstawowej w Jankowicach realizowały tam swoje zajęcia. Młodzież nie tylko ćwiczyła techniki fotografii uwieczniając "złotą polską jesień", ale także dokonywała pomiarów drzew, rozpoznania gatunków roślin znajdujących się wokół dworu oraz określanie stron świata przy pomocy kompasu.

  Spotkanie z Normanem Daviesem
  15 października rybnicka publiczność spotkała się z historykiem, prof. Normanem Daviesem.
  Wykład dra Jacka Kurka
  23 października o godz. 17:00 odbędzie się wykład dra Jacka Kurka połączony z promocją jego książki.
 • Pomóżmy Adrianie w walce o zdrowie!

  26-letnia Adriana Rozner to córka naszego kolegi z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą. W marcu tego roku Adriana uległa wypadkowi komunikacyjnemu, w wyniku którego doznała bardzo poważnych obrażeń głowy skutkujących usunięciem ponad połowy kości czaszki. Obecnie 26-latka przebywa pod opieką specjalistów w ośrodku rehabilitacji. Lekarze i rehabilitanci walczą o odzyskanie władzy w kończynach i mowy przez Adrianę. Niestety miesięczne leczenie kosztuje blisko 20 tys. złotych. Zdecydowanie przekracza to możliwości finansowe jej rodziców, którzy jednak nie poddają się i robią wszystko, aby zapewnić córce ciągłą rehabilitację. Pomóżmy Adrianie w walce o zdrowie!

 • "Po alkoholu jesteś kiepskim kierowcą..."

  "Po alkoholu jesteś kiepskim kierowcą" - to tylko jedno z haseł widoczne na plakatach oraz ulotkach, które wczoraj wręczali kierującym wychowankowie Placówki Wsparcia Dziennego w Czerwionce-Leszczynach. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, rybniccy policjanci włączyli się do akcji, podczas której sprawdzali przede wszystkim trzeźwość kierujących. Inicjatywa powstała dzięki Ogólnopolskiej Kampanii "Przeciw Pijanym kierowcom", do której przyłączyła się Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny.

 • Ogólnopolskie działania policyjne „TRUCK & BUS”

  17 października 2019 roku policjanci ruchu drogowego przeprowadzą ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „TRUCK & BUS”. Mimo iż nadrzędnym celem działań jest ujawnianie i eliminowanie nieprawidłowości związanych z wykonywaniem transportu drogowego osób i rzeczy, funkcjonariusze będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

 • 17 października - Światowy dzień mediacji

  Jak co roku w październiku obchodzimy Światowy Dzień Mediacji (z ang. Conflict Resolution Day). Jest to międzynarodowe święto popularyzujące pokojowe metody rozwiązywania konfliktów. W tym roku przypada ono 17 października.

 • Pijany za kółkiem dachował. Przestrzegamy przed brawurą na drodze!

  Rybniccy policjanci zatrzymali pijanego kierowcę citroena. 47-letni kierowca osobówki z nieustalonych przyczyn wypadł z drogi, wjechał do przydrożnego rowu, uderzył w betonowy wjazd do posesji i dachował. Jak się okazało, mieszkaniec Żor miał w organizmie ponad promil alkoholu. Następnie na leżący na jezdni akumulator najechał kierujący bmw. Przestrzegamy przed brawurą na drodze i jazdą na podwójnym gazie. To śmiertelne niebezpieczeństwo!

 • kleszcze plakat

  aZawody wojewódzkie LDK. Dwa medale złote, kilka miejsc finałowych i rekordy życiowe, to dorobek naszych najmłodszych lekkoatletów startujących 8 października w Rudzie Śląskiej. Złoto Klaudii w biegu na 100 m z doskonałym czasem jak na koniec sezonu (12,86 sek), oraz złoto Leny na dystansie 60 m również z bardzo dobrym rezultatem (8,44 sek). 4 miejsce Jagody (60 m), 4 miejsce Dominika (100 m) z nowym rekordem życiowym 13,17 sek!

  aW dniu 08 października 2019 r. uczestnicy Warsztatu Aktywnej Integracji w Suminie wzięli udział w wycieczce do Pszczyny zorganizowanej w ramach zajęć aktywizująco-integracyjnych. W trakcie wyjazdu osoby niepełnosprawne miały okazję zapoznać się z działalnością Warsztatów Terapii Zajęciowej w Pszczynie prowadzonych przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

  aZ okazji Dnia Edukacji Narodowej 15.10.2019 r. Starosta Rybnicki Damian Mrowiec gościł w Starostwie Powiatowym w Rybniku nagrodzonych nauczycieli. Wśród nagrodzonych byli Anna Żarnowska, Bożena Usarek i Piotr Majdzik z Zespołu Szkół w Czerwionce – Leszczynach, Barbara Raudner i Alina Karaszewska z Zespołu Szkół Specjalnych w Czerwionce – Leszczynach oraz Katarzyna Toczyłowska z Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w Czerwionce – Leszczynach.