Dziś 29 sierpień - Dzień Straży Miejskiej
Z okazji Święta Straży Miejskiej składam wszystkim pracownikom gratulacje i wyrazy głębokiego uznania dla wysiłku zawodowego i profesjonalizmu.
Chylę głowę przed wszystkimi osobami, które pracę w Straży Miejskiej uważają za swoją powinność, honor i zaszczyt.
Pragnę serdecznie podziękować Państwu za dotychczasową sumienną, rzetelną, wzorową i pełną zaangażowania pracę, życząc spełnienia marzeń, dużo zdrowia, uśmiechu, zadowolenia i wszelkiej pomyślności, a także wielu sukcesów zarówno osobistych jak i zawodowych.Arkadiusz Kaczmarczyk

Komendant Straży Miejskiej w Rybniku
» Rybnik na trasie Tour De Pologne
(2019-08-05, dodał: Dawid Błatoń)
Dzieci na tropie Neli
Wakacje z biblioteką pod nazwą „Z Nelą na tropie przygód” dobiegły końca.
 • Policyjne działania „SMOG”

  Dzisiaj, 28 sierpnia 2019 roku w całym kraju policjanci ruchu drogowego prowadzą ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „SMOG”. Funkcjonariusze zwracają uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem, jednak nadrzędnym celem działań jest eliminowanie z ruchu pojazdów, których stan techniczny w oczywisty sposób, np. poprzez nadmierne zadymienie, wskazuje na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego.

 • I edycja Kursu samoobrony dla Kobiet za nami

  Rybniccy policjanci zorganizowali wraz z partnerami szkolenie samoobrony dla kobiet. Panie ćwiczyły pod czujnym okiem p.o. Komendanta Komisariatu Policji w Gaszowicach - podinsp. Mariusza Wowry, który zarazem jest ternerem I klasy Ju Jitsu oraz Instruktorem Judo. Ponadto zajęcia samoobrony połączono z trwająca kampanią "Narkotyki i dopalacze zabijają". Podczas spotkań policjantka z rybnickiej komendy przypomniała o zagrożeniach związanych z zażywaniem narkotyków oraz nowych substancji psychoaktywnych, w tym konsekwencjach zarówno zdrowotnych, prawnych, jak i społecznych.

 • Przyjechał samochodem, uciekał pieszo...

  Dzięki właściwej reakcji świadka, policjanci z Czerwionki-Leszczyn zatrzymali nietrzeźwego kierującego. Mężczyzna zaparkował opla corsę przed sklepem, po czym poszedł zakupić alkohol. Kiedy zauważył, że wzbudza zainteresowanie wśród innych osób, zaczął uciekać pieszo w kierunku domu. Jak się szybko okazało, 40-latek miał blisko dwa promile alkoholu w organizmie. Nieodpowiedzialny kierowca odpowie za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. Grozi mu kara pozbawienia wolności do 2 lat.

 • Uwaga na upały!!!

  W najbliższych dniach prognozy meteorologiczne ostrzegają przed falą upałów jaka wystąpi na terenie całego kraju. Ze względu na słoneczną pogodę i wysokie temperatury apelujemy o zachowanie ostrożności. Pamiętajmy o wymagających naszej opieki dzieciach, osobach starszych i niepełnosprawnych. Nie pozostawiajmy ich w samochodach, bądź na otwartym terenie, gdzie grozi im przegrzanie, albo porażenie słoneczne. Nie zapominajmy też o zwierzętach, które również cierpią z powodu upałów.

 • Zaskroniec w Niedobczycach i nietrzeźwy mężczyzna na cmentarzu.
  W miniony wtorek około południa do dyżurnego Straży Miejskiej w Rybniku zadzwoniła mieszkanka dzielnicy Niedobczyce twierdząc, że na jej posesji znajduje się wąż. Kobieta była w domu z dwójką małych dzieci i bała się, że wąż może być jadowity.
  » Rybnik na trasie Tour De Pologne
  (2019-08-05, dodał: Dawid Błatoń)
 • Bezpieczne wakacje z mundurowymi

  Podczas tegorocznych wakacji ponownie rybnickim policjantom przyświeca hasło „Kręci mnie bezpieczeństwo”. To tytuł zainicjowanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogólnopolskiej kampanii, objętej honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, w ramach której przez cały rok organizowane są akcje na rzecz bezpieczeństwa w różnych obszarach. W ramach akcji profilaktyk z rybnickiej komendy, a także dzielnicowi odwiedzili dzieci podczas półkolonii w różnych ośrodkach, gdzie omówili zasady bezpieczeństwa podczas pobytu w górach, w lesie, na wsi czy nad wodą.

 • Zanim dziecko wyruszy do szkoły

  Początek roku szkolnego to czas nowych obowiązków dla rodziców i dzieci. Jest to również okres różnego rodzaju zagrożeń. Od przygotowania najmłodszych do odpowiednich zachowań w różnych sytuacjach w dużej mierze zależy ich bezpieczeństwo. Policjanci podpowiadają, o czym trzeba przypomnieć dzieciom, aby pierwsze dni w szkole były dla nich bezpieczne.

 • Publikacja wizerunku przyniosła efekt

  W ubiegłym tygodniu opublikowaliśmy wizerunek mężczyzny, podejrzewanego o uszkodzenia mienia. Po tym jak komunikat został rozpowszechniony w mediach, otrzymaliśmy zgłoszenia, dzięki którym ustalony został mężczyzna widoczny na zdjęciach. Dziękujemy lokalnym mediom za rozpowszechnienie tej informacji, jak również mieszkańcom naszego miasta, którzy przekazali rybnickim mundurowym informacje, które okazały się pomocne w tej sprawie.

 • Czym właściwie jest monitoring płatności?

  W dzisiejszych czasach monitoring płatności jest dość popularnym procesem, który praktykuje wiele przedsiębiorstw. To właśnie one decydują o tym, jak będzie on wyglądał i do jakich kontrahentów oraz transakcji ma się odnosić. Obecnie wiele osób myli pojęcie monitoring płatności z windykacją, a to są naprawdę różne aspekty odnoszące się do płatności.

  Monitoring płatności – na czym właściwie polega

  Monitoring należności odnosi się do regularnego kontrolowania terminów płatności, które wynikają z wystawionych przez nas faktur VAT. Ten proces ma na celu przede wszystkim zmniejszenie ryzyka wystąpienia opóźnień w regulowaniu przez naszych kontrahentów należności. Kontrola płatności wykorzystywana jest w dzisiejszych czasach przed wiele przedsiębiorstw i jest naprawdę pomocna, jeżeli prowadzi się ją na bieżąco oraz w sposób rzetelny. Przegląd należności w wielu przypadkach jest procesem poprzedzającym rozpoczęcie windykacji, która podejmowana jest po wielu próbach przypominania kontrahentom o terminach zapłaty. Oczywiście pojawiają się sytuację, gdy mimo monitoringu płatności dochodzi do windykacji, która jednak kończy się w polubownym stylu.

  Kontrola płatności dla każdej firmy

  Jak już wiemy, monitoring należności pozwala każdemu przedsiębiorstwu utrzymać kontrolę nad stanem finansów, a tym samym znacznie polepsza płynność finansową firmy. Ten aspekt jest jednym z najważniejszych w przedsiębiorstwie bez względu na jego rodzaj. Podgląd należności szczególnie dużą popularnością cieszy się wśród firm, które wystawiają duża ilość faktur z odroczonym terminem zapłaty. Takie dokumenty sprawiają, że problemem jest zapanowanie nad nimi. Taki przedsiębiorstwom naprzeciw wychodzi przegląd należności. Ten sposób kontroli nam płatnościami jest również wykorzystywany w mniejszych przedsiębiorstwach, które wystawiają znacznie mniej takich dokumentów, jak faktury. W takich firmach kontrola płatności pomaga w zachowaniu porządku wśród dokumentacji oraz pozwala zachować terminowość wpłat otrzymywanych od kontrahentów. Proces przeglądu należności wbrew pozorom jest naprawdę ważny, ponieważ wszelkie nieuregulowane należności mogą zachwiać płynnością finansową danej firmy.

  Pomoc w monitoringu płatności

  Jak już wiemy monitoring płatności to nie proces windykacyjny, a więc wykorzystywane są tu dużo łagodniejsze narzędzia, a procesy mają znacznie spokojniejszy przebieg. Wbrew pozorom podgląd należności opiera się na wysyłaniu do kontrahentów różnego rodzaju telefonicznych czy mailowych przypomnień. Przekazuje się w nich takie informacje, jak to, że zbliża się termin płatności danych faktur, konieczność uregulowania faktur, numer konta do zapłaty czy adres kontaktowy w razie niejasności lub chęci zadawania pytań. Tak naprawdę kontakt z klientem można podejmować na różne sposoby, jednak obecnie do najpopularniejszych zalicza się głównie telefon oraz mail. Tak naprawdę do kontroli należności można stosować wszelkie działania, które wydają się danemu przedsiębiorstwu najbardziej skuteczne. W wielu większych przedsiębiorstwach do monitoringu należności tworzy się osobne komórki lub korzysta się z pomocy zewnętrznych firm.

  Podgląd należności to wbrew pozorom bardzo ważny proces, który ma za zadanie znacznie poprawić płynność finansową przedsiębiorstwa. Kontrola należności może być prowadzona zarówno w niewielkich, jak i dużych firmach. Najczęściej wykorzystywanymi sposobami do przypominania kontrahentom o płatnościach jest kontakt telefoniczny oraz wiadomości mailowe.

 • Policyjni motocykliści na służbie

  Pogoda za oknem sprzyja motocyklowym wycieczkom, co widać po zwiększonym ruchu jednośladów na drogach. W trosce o ich bezpieczeństwo, na drogach można również spotkać motocyklistów w mundurach. Dzięki swoim maszynom mogą sprawniej dotrzeć tam, gdzie są potrzebni i dbać o bezpieczeństwo miłośników dwóch kółek. Dlatego apelujemy do kierujących samochodami, aby zwracali szczególną uwagę na motocyklistów i spoglądali w lusterka. Z kolei tym drugim przypominamy o przestrzeganiu zasad bezpiecznej jazdy.

 • Bezpiecznie i rodzinnie podczas żużlowego meczu w Rybniku

  Policjanci prewencji i ruchu drogowego zabezpieczyli niedzielny mecz żużla na stadionie przy ul. Gliwickiej. Mundurowi dbając o bezpieczeństwo kibiców i mieszkańców Rybnika zabezpieczali tereny wokół stadionu, drogi oraz trasy dojazdowe. Mecz przebiegł w kulturalnej i sportowej atmosferze. Nie odnotowano przypadków łamania prawa.

 • XX JUBILEUSZOWE DOŻYNKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO W POWIECIE RYBNICKIM_1Gospodarzem tegorocznych dożynek województwa śląskiego była gmina Gaszowice w naszym powiecie. Uroczystości dożynkowe w niedzielę 25.08.2019 rozpoczęły się zasadzeniem symbolicznego dębu przed kościołem parafialnym w Czernicy z okazji jubileuszu 25 lecia Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w którym uczestniczył Starosta Rybnicki Damian Mrowiec. Uroczystej koncelebrowanej mszy św. przewodniczył Metropolita Katowicki Arcybiskup Wiktor Skworc w asyście dziekana i miejscowego proboszcza.

  Ktoś porzucił psa w Radziejowie
  W miniony czwartek przejeżdżając ulicą Trzech Krzyży w Rybniku, nasza dzielnicowa zauważyła przywiązanego do przydrożnego słupa psa. Zwierzę było zapchlone, a w pobliżu nie było nikogo, kto mógłby uchodzić za właściciela zwierzęcia.
  » Rybnik na trasie Tour De Pologne
  (2019-08-05, dodał: Dawid Błatoń)
  » To znów był zaskroniec
  (2019-07-24, dodał: Dawid Błatoń) Zamysłów
 • Trwają policyjne działania „Bezpieczne skrzyżowanie”

  Dzisiaj policjanci z rybnickiej prowadzą działania pod kryptonimem „Bezpieczne skrzyżowanie”. Uwaga mundurowych skierowana będzie na naruszenia przepisów ruchu drogowego w rejonie skrzyżowań i tam, gdzie najczęściej dochodzi do zdarzeń drogowych. Kolejny raz apelujemy więc o zachowanie szczególnej ostrożności!

 • "Tak, piłem alkohol i jestem pijany"

  2 promile alkoholu w organizmie miał 65-latek, który na ulicy Księdza Konrada Szwedy doprowadził do zdarzenia drogowego. Mężczyzna wpadł w ręce mundurowych dzięki świadkowi zdarzenia. Mieszkaniec Rybnika od razu przyznał, że pił alkohol i jest pijany. Kierującemu fordem zatrzymano prawo jazdy, a o jego losie zadecyduje sąd. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności.

 • Uwaga na oszustwo na podmianę numeru rachunku bankowego

  Ostrzegamy przed oszustwem poprzez podmianę rachunku bankowego. Przestępczy proceder skierowany jest przede wszystkim na firmy. Metoda dziania przestępców polega na wprowadzeniu w błąd jednego z kontrahentów co do zmiany dotychczasowego numeru rachunku bankowego drugiej firmy. Jeśli wykonamy przelew na wskazany „nowy” numer rachunku firmy, w rzeczywistości nasze pieniądze trafią na konto oszustów. Prawidłowa weryfikacja wiadomości uchroni nas przed tym przestępczym procederem.

 • Zderzenie czołowe na ulicy Zebrzydowickiej

  Rybniccy policjanci, pod nadzorem prokuratury, wyjaśniają przyczyny i okoliczności wypadku, do którego doszło dzisiaj w Rybniku na ulicy Zebrzydowickiej. Kierujący volkswagenem golfem zderzył się czołowo z jadącym z przeciwnego kierunku samochodem osobowym, którym kierowała 46-letnia kobieta. 63-letni mężczyzna, pomimo podjętej akcji reanimacyjnej, zmarł. Na czas trwania policyjnych czynności na miejscu zdarzenia ruch był całkowicie wstrzymany.