Off Festival Katowice – wystawa
Zapraszamy do Galerii Smolna na wystawę fotograficzną.
Academica – pół miliona publikacji dla Was
Czytelnicy biblioteki mogą korzystać z cyfrowej wypożyczalni – Academica.
 • Podsumowanie bezpieczeństwa na wodach i terenach przywodnych w okresie wakacji 2019 r.

  W okresie wakacji 2019 na terenie kraju odnotowano 203 utonięcia osób, tj. o 12 osób mniej niż w okresie wakacji w 2018 roku. Ponadto, odnotowano 16 wyratowań osób.

 • Nie udzielił pierwszeństwa rowerzyście. Apelujemy o ostrożność na drodze!

  Na szczęście niegroźnie zakończyło się poważnie wyglądające zdarzenie drogowe, do którego doszło dzisiaj na skrzyżowaniu ulicy Niedobczyckiej z Plebiscytową w Rybniku. 25-letni kierujący oplem corsą nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącemu 31-letniemu rowerzyście. Po raz kolejny zwracamy się z apelem do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozwagę i rozsądek. Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu to obok nadmiernej prędkości najczęstsza przyczyna wypadków i kolizji.

 • "Wbiłam komuś nóż w brzuch..."

  Za bezpodstawną interwencję policji odpowie 40-letnia mieszka Rybnika. Kobieta wezwała mundurowych, bowiem jak twierdziła, wbiła komuś nóż w brzuch. Gdy stróże prawa dotarli na miejsce okazało się, że do żadnego przestępstwa nie doszło, a zgłoszenie było głupim żartem. Pamiętajmy, że wzywając bezpodstawnie policję, można przyczynić się do nieudzielenia pomocy innej osobie, która naprawdę może jej potrzebować.

 • azbestyProjekt Powiatu Rybnickiego „Unieszkodliwianie wyrobów zawierających azbest z terenu Powiatu Rybnickiego” jako projekt grantowy został dofinansowany w ramach poddziałania 5.2.2 „Gospodarka odpadami RIT” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Projekt zakłada unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest z terenu Powiatu Rybnickiego poprzez udzielenie grantów osobom fizycznym, którzy zgłosili się w ramach przeprowadzonego w dniach 25 marca - 25 kwietnia 2019 roku naboru wniosków.

  Plastyczne sylabki
  Zapraszamy dzieci w wieku 5-6 lat na warsztaty nauki czytania.
 • Zgubiłeś się w lesie? Nie panikuj!

  Lato i jesień to czas leśnych wędrówek. W lasach można spotkać spacerowiczów, zbieraczy jagód i grzybiarzy. Jeżeli ktoś nie ma doświadczenia w chodzeniu po zalesionych terenach, to łatwo się w nich zgubić. Wystarczy skręcić w złą dróżkę, albo za daleko wejść w las i pojawia się problem - zgubiliśmy się. Co wtedy zrobić?

 • "Metoda na Blika"- uwaga na oszustów!

  Rybniccy policjanci ostrzegają przed kolejną metodą oszustów. Przestępcy wykradają dane do kont na popularnych profilach społecznościowych, a następnie, po zalogowaniu się, proszą znajdujące się w gronie znajomych osoby o opłacenie zamówienia lub pożyczkę. Mundurowi nazywają ten sposób "metodą na Blika".

 • Ogólnopolskie Mistrzostwa Policji w XVI Biegu Przełajowym im. sierż. Grzegorza Załogi Hutki-Kanki

  4 października 2019 r. odbędą się Ogólnopolskie Mistrzostwa Policji w XIV Biegu Przełajowym im. sierż. Grzegorza Załogi. Bieg. Trasa przebiegać będzie duktami leśnymi zlokalizowanymi w pobliżu campingu im. sierż. Grzegorza Załogi, w miejscowości Hutki-Kanki Gmina Łazy, w powiecie zawierciańskim. Do 2 października można jeszcze zgłosić swój udział. Zapraszamy!

 • Ruszyły eliminacje do ogólnopolskich zawodów "Dzielnicowy roku"

  W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach rozpoczęły się wojewódzkie eliminacje do zawodów „Dzielnicowy roku”. Biorą w nich udział dzielnicowi oraz ich bezpośredni przełożeni. W pierwszym dniu turnieju na mundurowych czekały 2 zadania – specjalnie zaaranżowane scenki oraz sprawdzian umiejętności strzeleckich. Jutro na strzelnicy konkurować ze sobą będą kierownicy rewirów dzielnicowych, natomiast w piątek, po rozwiązaniu testu z wiedzy teoretycznej, wyłonionych zostanie dwóch najlepszych dzielnicowych i jeden kierownik rewiru. Najlepszy śląski zespół weźmie z kolei udział w ogólnopolskim finale zawodów w katowickiej szkole policji.

 • image002Znasz osobę, która bezinteresownie działa na rzecz innych, aktywnie organizuje pomoc sąsiedzką, udziela się społecznie, wspiera społeczności lokalne, seniorów, dzieci lub walczy o ochronę środowiska? Zgłoś ją do jedenastej edycji konkursu o tytuł „Społecznika Roku” tygodnika Newsweek Polska. Termin składania wniosków upływa 30 września 2019 roku.

  Przedsiębiorstwo Usług Technicznych "INFRAGO" mgr Dominika Ogrodowska z siedzibą w Jankowicach przy ul. Tulipanowej 38, informuje, że w dniu 09.09.2019 r. zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu dotycząca przebudowy drogi powiatowej nr 5311S na odcinku ul. Palowickiej w Szczejkowicach na długości 0,33 km zgodnie z zatwierdzeniem projektu organizacji ruchu ZDP-SD/5420B/80/19 z dnia 26.07.2019 r. Termin i miejsce wprowadzenia czasowej organizacji ruchu: 09.09.2019 r. godz. 10.00 - skrzyżowanie ul. Palowickiej z ul. Gliwicką w Szczejkowicach. Przywrócenie poprzedniej organizacji ruchu nastąpi po zakończeniu prac prowadzonych na w/w zadaniu.

  akcja szpital

  aNa zaproszenie Przewodniczącego Związku Polaków w Rumunii Gerwazego Longhera oraz Wójta Gminy Cacica Petru Todosi oficjalna delegacja naszego powiatu w dniach 30 i 31.08.2019 r. odwiedziła gminę Cacica. Przypomnijmy, że współpraca naszego powiatu i gminy Cacica sięga już 25 lat, kiedy pierwsza wizyta na rumuńskiej ziemi została złożona przez delegację gminy Świerklany. Od tego czasu do chwili obecnej trwa współpraca pomimo wielu zmian personalnych w samorządzie lokalnym. W skład naszej delegacji weszli: Elżbieta Pierchała Członek Zarządu Powiatu Rybnickiego, Halina Karwot – Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej, Irena Woźnica – Zastępca Przewodniczącego Komisji Drogownictwa, Andrzej Kłapczyk – radny powiatu, Grzegorz Potysz – Kierownik Referatu Oświaty, Promocji, Kultury i Zdrowia oraz Andrzej Raudner Zastępca Burmistrza Gminy Czerwionka-Leszczyny.

  aW dniu 29 sierpnia 2019 r. została zorganizowana przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Rybniku wycieczka integracyjna dla rodzin zastępczych z terenu powiatu rybnickiego do Wisły. W wyjeździe uczestniczyły 62 osoby. Program wycieczki obejmował przejazd „Bajeczną ciuchcią” na terenie miasta i podziwianie malowniczych terenów Wisły. Rodziny zastępcze miały okazję min. zwiedzić skocznię narciarską im. Adama Małysza w Wiśle Malince, gdzie mogły skorzystać z kolejki linowej i poczuć się, jak skoczkowie – wyjechać w górę, wejść do wieży startowej, a następnie spojrzeć w dół rozbiegu lub podziwiać malowniczą panoramę okolicy.

 • Zaginął Damian Zaborowski

  Rybniccy policjanci poszukują zaginionego Damiana Zaborowskiego. Mężczyzna w dniu 20 sierpnia 2019 roku wyjechał do Katowic, skąd pojechał do pracy w Czechach, do miejscowości Kutna Hora. Rybniczanin jednak zrezygnował z pracy i postanowił wrócić do Polski, lecz do chwili obecnej nie powrócił do miejsca zamieszkania i nie nawiązał kontaktu z rodziną. Każdy, kto ma informacje na temat jej aktualnego miejsca pobytu proszony jest o kontakt z najbliższą jednostką policji. Można dzwonić także bezpośrednio do dyżurnego rybnickiej komendy wybierając numer 32 429 52 55.

 • "Zdrowy Dorosły, zdrowe Dziecko, zdrowa Rodzina"

  Policjanci z rybnickiej komendy wraz z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz lekarzami wzięli udział w akcji profilaktycznej pod hasłem: "Zdrowy Dorosły, zdrowe Dziecko, zdrowa Rodzina". Podczas spotkania uczestnikom przypomniano jak prawidłowo dopasować tornister dla dziecka, jak również każdy uczestnik mógł skorzystać z konsultacji lekarskiej. Ponadto w ramach działań pn. „Bezpieczna droga do szkoły” mundurowi przypomnieli najmłodszym i ich rodzicom zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także o potrzebie noszenia elementów odblaskowych.

 • Pijany kierowca zgłosił się na policję

  Do rybnickiej komendy zgłosił się mężczyzna. Obywatel Ukrainy oświadczył, że około południa spowodował kolizję i oddalił się z miejsca zdarzenia. Mężczyzna przyjechał samochodem na parking komendy. Kiedy policjant ruchu drogowego wykonywał z 46-latkiem czynności wyczuł od niego silną woń alkoholu z ust. Okazało się, że kierowca opla był pijany. Badanie wykazało w organizmie kierującego ponad 2 promile alkoholu...

 • aW dniu 26.08.2019 r. w Starostwie Powiatowym w Gliwicach sześć powiatów bieruńsko-lędziński, gliwicki, mikołowski, rybnicki, tarnogórski i raciborski podpisało list intencyjny na rzecz utworzenia powiatowo-gminnego związku pn. „Śląska energia”, którego celem będzie zwiększenie konkurencyjności i efektywności ekonomicznej lokalnej gospodarki oraz zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego w wyniku realizacji działań na rzecz odnawialnych źródeł energii.

  Szukają schronienia.
  Operator monitoringu zauważył śpiące w pasażu przy ul. Sobieskiego 2 osoby. Strażnicy, którzy przyjechali na miejsce, rozpoznali znane z poprzednich interwencji osoby bezdomne. Mężczyźni po odmowie przyjęcia jakiejkolwiek pomocy odeszli z pasażu.
  » Dziś 29 sierpień - Dzień Straży Miejskiej
  (2019-08-29, dodał: Dawid Błatoń)
  » Rybnik na trasie Tour De Pologne
  (2019-08-05, dodał: Dawid Błatoń)