• „Czy wiesz, że?” - nowy projekt informacyjno-edukacyjny Policji

  W tym roku Policja obchodziła święto 100. rocznicy powołania Policji Państwowej. Ta istotna dla naszej formacji data stanowi nie tylko chęć upamiętnienia tego wielkiego wydarzenia, ale jest także refleksją nad tym jak możemy jeszcze bardziej Państwu pomagać i lepiej chronić. Z myślą o tej idei, chcemy Państwa zachęcić do zapoznania się z nowym pomysłem informacyjno-edukacyjnym opracowanym dla Państwa, który nazwaliśmy „Czy wiesz, że?”.

 • aDzisiaj 10.09.2019 r. w Gminie Gaszowice z rąk Wojewody Śląskiego Jarosława Wieczorka czeki na realizację inwestycji drogowych w ramach Funduszu Dróg Samorządowych (FDS) otrzymał Powiat Rybnicki. Czeki w wysokości 1.367.899,40 zł, 726.952,10 zł i 2.779.379,40  zł osobiście odebrali Starosta Rybnicki Damian Mrowiec i Wicestarosta Marek Profaska. Symboliczne czeki na rządowe dofinansowanie odebrali również przedstawiciele gminy Gaszowice, Lyski, Świerklany i Miasta Rybnika.

 • Co zrobić, gdy jesteś uczestnikiem zdarzenia drogowego?

  Dla wielu kierowców zdarzenie drogowe jest sytuacją niecodzienną, niejednokrotnie wymagającą szybkiego działania. Co zrobić, gdy jesteśmy uczestnikami bądź świadkami zdarzenia drogowego? Kiedy i jak należy oznakować miejsce wypadku bądź kolizji?

 • Dzielnicowy w czasie wolnym od służby zatrzymał pijanego kierowcę

  Policyjna intuicja nie zawiodła dzielnicowego z rybnickiej komendy, który w czasie wolnym od służby zatrzymał nietrzeźwego kierującego. Asp. szt. Krzysztof Lubiak wykazał się szybką i skuteczną reakcją. Aby uniemożliwić dalszą jazdę kierowcy, wyjął kluczyki ze stacyjki auta i powiadomił dyżurnego rybnickiej komendy. Jak się okazało kierujący fiatem 57-latek miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu.

 • Policja apeluje o ostrożność na drogach

  Panująca obecnie w naszym kraju aura sprawia, że warunki na drodze robią się bardzo zmienne, bardziej zdradliwe i niebezpieczne zarówno dla kierujących jak i dla pieszych. Dlatego rybniccy policjanci apelują do wszystkich, zarówno do kierowców, rowerzystów, jak i pieszych, o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi.

 • Finał XIX Kynologicznych Mistrzostw Policji - nasi na podium!

  6 września w Zakładzie Kynologii Policyjnej Centrum Szkolenia Policji w Sułkowicach odbyło się uroczyste zakończenie XIX Finału Kynologicznych Mistrzostw Policji. Przez cztery dni trwała rywalizacja, w której uczestniczyli najlepsi w kraju przewodnicy psów służbowych do wyszukiwania zapachów narkotyków i materiałów wybuchowych. Drużyna reprezentująca śląski garnizon policji stanęła na podium, zajmując III miejsce. Wśród najlepszych znalazł się rybnicki policjant - asp. szt. Aleksander Ochal z psem "Kask" – wyszkolonym do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych.

 • MiędzywojewódzkieW Opolu 7.09.2019 r. odbyły się Międzywojewódzkie Mistrzostwa U16 (młodzików) podczas których medale zdobyli: 
  złoto - Jakub Lisak - rzut oszczepem
  brąz - Rafał Szopniewski - rzut oszczepem z nowym rekordem życiowym 39,12m
  brąz - Daria Górczewska - skok w dal

  Narodowe Czytanie 2019
  Zapraszamy do Narodowego Czytania.
  DKK filii nr 2: „Z nienawiści do kobiet”
  Filia nr 2 zaprasza na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki 26 września o godzinie 16:00.
  Academica – pół miliona publikacji dla Was
  Czytelnicy biblioteki mogą korzystać z cyfrowej wypożyczalni – Academica.
  Współczesna muzyka tłem Nowel polskich
  Osiem polskich nowel przeczytano na głos w murach rybnickiej biblioteki podczas Narodowego Czytania.
 • Uciekał przed policjantami, bo nie miał prawa jazdy

  Policjanci z rybnickiej drogówki prowadzili pościg za motocyklistą, który nie zatrzymał się do kontroli. Kierujący, uciekając przed policją, popełniając szereg wykroczeń. Kiedy kierujący motocyklem pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych kontynuował ucieczkę i zbliżał się w kierunku placu zabaw dla dzieci, mundurowi użyli radiowozu, jako środka przymusu bezpośredniego. Jak się okazało 24-latek nie miał prawa jazdy i jechał wraz z 19-letnią pasażerką. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Teraz nieodpowiedzialny mieszkaniec Czerwionki-Leszczyn odpowie za wszystkie wykroczenia, jakie popełnił, a także za przestępstwo, za które grozi mu nawet do 5 lat więzienia.

 • Kaskadowy pomiar prędkości – ogólnopolskie działania Policji

  7 września 2019 roku policjanci ruchu drogowego przeprowadzą ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „Kaskadowy pomiar prędkości”, polegający na prowadzeniu kontroli na tej samej drodze, w tym samym czasie, ale w różnych miejscach przez patrole ustawione kolejno po sobie na często niezbyt długim odcinku drogi. Mimo, że nadrzędnym celem działań będzie egzekwowanie od kierujących przestrzegania obowiązujących ograniczeń prędkości, policjanci będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

 • azbestyProjekt Powiatu Rybnickiego „Unieszkodliwianie wyrobów zawierających azbest z terenu Powiatu Rybnickiego” jako projekt grantowy został dofinansowany w ramach poddziałania 5.2.2 „Gospodarka odpadami RIT” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Projekt zakłada unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest z terenu Powiatu Rybnickiego poprzez udzielenie grantów osobom fizycznym, którzy zgłosili się w ramach przeprowadzonego w dniach 25 marca - 25 kwietnia 2019 roku naboru wniosków.

  nakrec film krusPrezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, dr Aleksandra Hadzik zaprasza młodzież szkolną i uniwersytecką, szczególnie ze szkół rolniczych, do udziału w Konkursie, dotyczącym wdrażanej przez Kasę międzynarodowej kampanii Strategia Wizji Zero w sektorze rolniczym w Polsce.
  Konkurs, który objął Patronatem Honorowym Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jan Krzysztof Ardanowski, jest organizowany we współpracy z ministerstwem, a także Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa, Pocztowym Towarzystwem Ubezpieczeń Społecznych oraz Fundacją Polskiej Grupy Energetycznej. Partnerem kampanii została również Państwowa Inspekcja Pracy. Patronat medialny nad konkursem objęło TVP Info.

  Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że w dniach 18.09.-27.09.2019 r. na terenie województwa śląskiego prowadzona będzie akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Akcja będzie prowadzona przy użyciu samolotów startujących z lotniska Katowice-Muchowiec. Szczepionka zostanie zrzucona z wysokości około 200 metrów, na obszarze woj. śląskiego o powierzchni 7316 km2. W 2019 r. ze szczepień zostały wyłączone następujące obszary woj. śląskiego:
  - gmina Blachownia, Kłomnice, Kruszyna, Mykanów i Rędziny w powiecie częstochowskim,
  - gminy Pyskowice, Rudziniec, Sośnicowice, Toszek i Wielowieś, w powiecie gliwickim,
  - powiatu kłobuckiego,
  - gminy Ciasna, Herby, Kochanowice, Lubliniec i Pawonków w powiecie lublinieckim,
  - powiatu raciborskiego,
  - gminy Krupski Młyn w powiecie tarnogórskim,
  - gminy Lubomia w powiecie wodzisławskim.
  W sumie na terenie województwa śląskiego podczas jesiennej akcji szczepień zostanie wyłożonych 146320 dawek szczepionki (20 dawek szczepionki na 1 km2). Szczepionki będą zrzucane nie tylko nad lasami, ale również nad pozostałymi terenami zielonymi np. pola, łąki, ogródki działkowe. Jednocześnie w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie (WPKiW) dodatkowo zostanie wyłożonych ręcznie 160 dawek szczepionki.
  Przynęta, w której zatopiona jest szczepionka, ma postać małych brunatnych krążków o zapachu zepsutej ryby. Zapach przynęty lisy wyczuwają z odległości około 800 metrów. Podczas podjęcia przynęty przez lisa, tym samym przegryzieniu zatopionej w niej kapsułki zawierającej szczepionkę, w wyniku kontaktu szczepionkowego wirusa z błoną śluzową dochodzi do zaszczepienia lisa.

  dni dziedzictwaStowarzyszenie "Spichlerz" i Ośrodek Kultury w Czernicy zaprasza na Czernickie Dni Dziedzictwa. Szczegóły na plakacie lub pod numerem telefonu: 32 430 52 01

  Klimatyzacja centralna w domu

  Klimatyzacja zdecydowanie przydaje się w upalne dni. Znacznie poprawia komfort termiczny, dzięki czemu możemy znacznie lepiej i łatwiej zrelaksować się i odpocząć. Jest to również już element niezbędny w większych i nowszych biurowcach. Co jednak sprawdzi się w domu? Jakie rozwiązanie będzie najlepsze – klimatyzator, czy klimatyzacja centralna?

  Pełna klimatyzacja wiąże się z zamontowaniem w domu centrali klimatyzacyjnej, która będzie skutecznie przygotowywała powietrze, oraz siecią kanałów, które będą je doprowadzały i odprowadzały do wszystkich pomieszczeń.

  Często klimatyzacja centralna wiąże się z planowaniem już na etapie budowy domu. Instalacja kanałów nie jest najmniejsza – z tego względu trzeba je pochować np. w podwieszanych stropach czy ścianach. Sam montaż jest często niemożliwy, dlatego wówczas trzeba decydować się na drugie rozwiązanie. Co będzie lepsze – klimatyzacja centralna czy miejscowa?

  Wady i zalety klimatyzacji centralnej

  Taka klimatyzacja, jak sama nazwa wskazuje, jest sterowana centralnie. Taka instalacja pozwala na poprawianie temperatury, wilgotności, czystości i zapewnienie dopływu świeżego powietrza przez cały rok. Na pewno wadą jest tutaj montaż na etapie budowy lub po prostu przy generalnym remoncie – bez tego się nie obejdzie! Poza tym, jak już wcześniej wspominaliśmy, całość instalacji jest dość duża i kanały muszą zostać schowane w ścianach czy stropie. Dodatkowo, regulacja temperatury i wilgotności jest centralna – nie można uzyskać różnych temperatur w różnych miejscach domu.

  Wady i zalety klimatyzacji miejscowej

  Jest to klimatyzacja miejscowa, która pozwala na chłodzenie tylko i wyłącznie jednego, mniejszego pomieszczenia. Jest znacznie mniej efektywna, ale za to zdecydowanie tańsza od klimatyzacji kanałowej. W tych specjalistycznych sprawach będą w stanie pomóc fachowcy od klimatyzacji domowych na https://klima-poznan.pl/.

  Taka klimatyzacja poprawia temperaturę i osusza powietrze, jednak nie doprowadza świeżego powietrza. Z tego względu wymaga współdziałania z wentylacją kanałową z odzyskiem ciepła i wilgoci. Do tego jej instalacja jest możliwe bez niszczenia wnętrz i wykonywania zbędnego remontu. Jednostka zewnętrzna jest stosunkowo niewielka. Same kanały również są niewielkie, a temperaturę reguluje się indywidualnie w każdym pomieszczeniu.

  Podsumowując, obydwa rozwiązania posiadają swoje plusy i minusy. Klimatyzacja centralna często okazuje się jednak najlepszym rozwiązaniem, pomimo konieczności wykonywania remontu. Jest ona bowiem znacznie bardziej wydajna i efektywna, dzięki czemu radość korzystania z takiego rozwiązanie jest znacznie bardziej satysfakcjonująca.

  Czyżby ruszył już sezon na spalanie odpadów ?
  Sądząc po wczorajszych zgłoszeniach mieszkańców naszego miasta można pokusić się o stwierdzenie, że powoli tak.

  Dyżurny Straży Miejskiej w Rybniku przyjął 3 zgłoszenia dotyczące spalania odpadów zielonych. Otrzymaliśmy je z dzielnic Zamysłów oraz Wielopole. W każdym z tych trzech przypadków sprawca wykroczenia został ukarany mandatem karnym.
  » Szukają schronienia.
  (2019-09-02, dodał: Dawid Błatoń)
  » Dziś 29 sierpień - Dzień Straży Miejskiej
  (2019-08-29, dodał: Dawid Błatoń)