Budżet Obywatelski
Wkrótce wszyscy mieszkańcy naszego miasta będą mogli wziąć udział w głosowaniu.
 • Poszukujemy świadków zdarzenia

  Rybniccy kryminalni, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Rybniku prowadzą śledztwo w sprawie spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu bezdomnego mężczyzny, poprzez podpalenie go, w wyniku czego osoba zmarła. Do zdarzenia doszło w nocy z 27 na 28 sierpnia 2018 roku, w Rybniku – Chwałowicach na ul. Krupińskiego w rejonie jednego ze sklepów. Osoby będące świadkami zdarzenia lub posiadające jakiekolwiek informacje w tej sprawie, proszone są o kontakt z rybnicką policją.

 • Pijany za kółkiem uderzył w drzewo. Przestrzegamy przed brawurą na drodze!

  Rybniccy policjanci zatrzymali pijanego kierowcę alfa romeo. 33-letni mężczyzna wypadł z drogi, wjechał do rowu, a następnie uderzył w przydrożne drzewo. Jak się okazało, w organizmie miał ponad 2 promile alkoholu. Tym razem kierujący miał wiele szczęścia, że wyszedł ze zdarzenia bez poważniejszych obrażeń. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi mu dwuletni pobyt w więzieniu. Przestrzegamy przed brawurą na drodze i jazdą na podwójnym gazie. To śmiertelne niebezpieczeństwo!

 • Rybnik, dnia 11 października 2019 r.

   

  Zarządu Powiatu w Rybniku

   

  Poddaje się pod konsultacje społeczne projekt uchwały Rady Powiatu w Rybniku
  w sprawie uchwalenia Programu Współpracy Powiatu Rybnickiego z organizacjami pozarządowymi
i innymi podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego 
i o wolontariacie w 2020 roku.

   

  1. Ustala się następujący sposób przeprowadzenia konsultacji:

  1) pisemna forma konsultacji,

  2) termin konsultacji: od 14 października do 23 października 2019r.,

  3) uwagi i opinie do projektu, o którym mowa w ust. 1 można zgłaszać:

  - w formie pisemnej na adres: Starostwo Powiatowe w Rybniku – Wydział Organizacyjny, ul. 3 Maja 31, 44 – 200 Rybnik ( decyduje data wpływu do kancelarii Starostwa),

  - pocztą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  - za pośrednictwem faksu na nr: 32 42 28 658

  4) podmioty uczestniczące w konsultacjach zobligowane są do przekazywania wraz
  ze zgłaszanym stanowiskiem danych umożliwiających kontakt np. adres, telefon,
  e – mail.

  2. Uprawnione do udziału w konsultacjach są organizacje pozarządowe, a także podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, których działalność statutowa obejmuje dziedzinę objętą projektem uchwały

  3. Stanowiska anonimowe nie będą brane pod uwagę.

  4. Nie przedstawienie opinii w terminie wskazanym powyżej oznacza akceptację w/w projektu uchwały.

   

  STAROSTA RYBNICKI

  Damian Mrowiec

  Załączniki:
  Pobierz plik (komunikat.pdf)Komunikat[ ]167 kB
  Pobierz plik (projekt uchwały.pdf)Projekt uchwały[ ]2580 kB
 • Czy wiesz, że?

  Czy wiesz, jak się zachować w przypadku zagrożenia terrorystycznego?

 • Świeć przykładem – noś odblaski!

  Przez kilka najbliższych tygodni, w piątek, będziemy prezentować czterowersowe rymowanki o tematyce promującej ideę używania elementów odblaskowych. Rymowanki napisane zostały przez uczniów klas I – III szkół podstawowych, które wzięły udział w ogólnopolskim konkursie literackim pn. „Rymowanka – Zachęcanka”, zorganizowanym przez Policję i zakwalifikowały się do finału konkursu.

 • Chcemy jesieni złotej, nie czarnej...

  Jesień to niebezpieczny czas dla wszystkich użytkowników dróg. W tym czasie warunki na drodze robią się bardzo zmienne i niebezpieczne zarówno dla kierujących, jak i dla pieszych, którzy stają się mniej widoczni na drodze. Szybko zapadający zmrok, opady deszczu, śliska nawierzchnia, to czynniki negatywnie wpływające na bezpieczeństwo. Tylko od początku kalendarzowej jesieni na drogach naszego województwa zginęło aż 10 osób.

 • Stopień alarmowy BRAVO-CRP

  Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające drugi stopień alarmowy CRP (BRAVO-CRP) na terytorium całego kraju, obowiązujący od 10 października br. od godz. 00:01, do 14 października br. do godz. 23:59. Ostrzeżenie zostało wprowadzone w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni związanymi z organizacją wyborów parlamentarnych.

 • Driftem ulicami miasta

  Ulice miasta to zdecydowanie nieodpowiednie miejsce do „szlifowania” swoich umiejętności jazdy. Przekonali się o tym mieszkańcy powiatu rybnickiego w wieku 23 i 26-lat, którzy driftowali ulicami miasta stwarzając zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Za rażące naruszenie przepisów policjanci zatrzymali kierującym bmw prawa jazdy. Dodatkowo mężczyźni odpowiedzą za wszystkie wykroczenia, których się dopuścili.

 • Zbliża się Międzynarodowy Dzień Mediacji

  W tym roku Międzynarodowy Dzień Mediacji przypada na dzień 17 października 2019 r., natomiast Tydzień Mediacji odbywa się w dniach od 14 do 18 października 2019 r. Ogólnopolska inicjatywa ma na celu upowszechnienie idei mediacji, jako narzędzia rozwiązywania konfliktów na gruncie karnym.

 • grafikaStowarzyszenie na Rzecz Poradnictwa Obywatelskiego DOGMA prowadzące punkty nieodpłatnej pomocy prawnej oraz poradnictwa obywatelskiego serdecznie zaprasza do PUNKTU MEDIACYJNEGO w Starostwie Powiatowym w Rybniku w czwartek 17 września w godz. 13.00 - 17.30.  Mediator przybliży Państwu informacje na temat instytucji mediacji, jako pozasądowej formy rozwiązywania sporów. Będą mieli Państwo możliwość zapoznania się ze specyfiką pracy mediatora oraz otrzymają Państwo praktyczny poradnik nt. mediacji, wydany przez Stowarzyszenie DOGMA. W ramach punktu informacyjnego chcielibyśmy zachęcić Państwa do rozwiązywania konfliktów w sposób polubowny, bez konieczności wnoszenia sprawy na wokandę sądową. Spotkanie z mediatorem jest elementem kampanii informacyjnej nt. mediacji, albowiem począwszy od 2020 r. mediacja będzie usługą świadczoną nieodpłatnie w punktach pomocy prawnej oraz poradnictwa obywatelskiego.

 • Czy wiesz, że?

  Czy wiesz, że funkcjonuje w naszym kraju prawo o nazwie Kodeks wyborczy?

 • "Dla saperów z Gliwic - by inni mogli żyć" - przyłącz się do akcji!

  Śląscy policjanci organizują akcję w geście solidarności z saperami z Gliwic, którzy ucierpieli we wczorajszym tragicznym zdarzeniu oraz ich Rodzinami. Stróże prawa apelują do całego środowiska mundurowego oraz osób deklarujących chęć pomocy innym o wsparcie akcji i honorowe oddawanie krwi osobom potrzebującym. Będziemy wdzięczni, jeżeli przyłączycie się do akcji!

 • Zdradziła ich głośna muzyka...

  Zbyt głośna muzyka była powodem policyjnej interwencji w jednej z piwnic w bloku mieszkalnym w dzielnicy Rybnika. Jak się szybko okazało, grający w karty trzej mężczyźni mieli przy sobie marihuanę. Policjanci z Komisariatu Policji w Boguszowicach zatrzymali mieszkańców Rybnika. Śledczy zabezpieczyli marihuanę, z której można było przygotować blisko 260 działek dilerskich.

 • Od 14 października 2019r. przez około dwa tygodnie zamknięta będzie droga 3536S ul. Sumińska w Zwonowicach z uwagi na trwające roboty remontowe. Za utrudnienia przepraszamy.

 • Czy wiesz, że?

  Czy wiesz, że nastąpiły zmiany w przyjmowaniu zgłoszeń z numeru alarmowego?

 • Zatrzymany za uprawę i posiadanie narkotyków

  Rybniccy kryminalni zatrzymali 26-letniego mieszkańca Rybnika, który uprawiał i wytwarzał narkotyki. Policjanci zabezpieczyli łącznie ponad kilogram suszu konopi. Mężczyzna usłyszał już prokuratorskie zarzuty. Za posiadanie znacznych ilości środków odurzających i za nielegalną uprawę konopi grozi mu nawet do 10 lat więzienia.

 • Wkrótce wybory do Sejmu i Senatu

  13 października 2019 roku odbędą się wybory do Parlamentu. Policjanci na terenie całego kraju prowadzić będą wzmożone działania polegające głównie na zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku publicznego m.in. w rejonach działania obwodowych komisji wyborczych.

 • Przestrzegamy przed wyłudzeniami z wykorzystaniem systemu płatności mobilnych

  Komenda Główna Policji i Polski Standard Płatności ostrzegają przed wyłudzaniem pieniędzy przez osoby podszywające się pod znajomych w mediach społecznościowych. Kiedy ktoś pisze przez internetowy komunikator, że potrzebuje szybkiej pomocy finansowej i prosi o podanie kodu do płatności mobilnych (BLIK), należy zachować szczególną ostrożność.

 • Rybnicki policjant wyróżniony za szczególne osiągnięcia w służbie

  Dzisiaj w katowickiej komendzie wojewódzkiej odbyła się narada kierownictwa śląskiego garnizonu policji. Rozkazy i nagrody wręczył mundurowym Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. dr Krzysztof Justyński. Rozkazem Komendanta Głównego Policji wyróżniony został zastępca dyżurnego Zespołu Dyżurnych Wydziału Prewencji KMP w Rybniku asp. Piotr Kopiec, za wzorowe wykonywanie zadań służbowych oraz obezwładnienie napastnika, który 23 września 2019 roku dopuścił się napaści z użyciem noża na pracownika Komendy Miejskiej Policji w Rybniku.