Blik to metoda płatności, która jest coraz bardziej popularna. Ta forma płatności jest szybką i bezpieczną metodą. Cyberprzestępcy jednak potrafią wykorzystać każdą, dobrze działającą metodę, dla swoich celów. Najczęściej chcą wzbogacić się na nieuważnych użytkownikach sieci.

Na czym polega oszustwo przy użyciu kodu BLIK?

Przestępcy na początek włamują się na konto jakiegoś użytkownika portalu społecznościowego, który ma tam dodanych swoich znajomych. Następnie piszą wiadomości do każdego ze znajomych z pytaniem, czy mają oni możliwość płacenia za pośrednictwem kodu BLIK. Informują, że potrzebują pomocy w opłaceniu zamówienia, bo oni wykorzystali limit, bądź nie mają takiej możliwości, a środki zwrócą od razu, zwykłym przelewem.

Dobre nawyki w internecie

Jeśli ktoś otrzyma takie zapytanie to powinien zatrzymać się i przemyśleć kilka kwestii. Przed przekazaniem środków finansowych, zawsze odpowiedzmy sobie na kilka pytań.

  • Dlaczego ktoś zamawia towar za okrągłą kwotę (np. 500 czy 1000 złotych)? Dlaczego taka okrągła kwota zakupu, a nie jakaś w stylu 489,99 złotych? Czy to nie dziwne? Zapytaj o to przez telefon swojego znajomego!
  • Czy ten właśnie znajomy jest osobą, która jest nietechniczna? Nie ma innych znajomych czy rodziny, która mogłaby mu w tej kwestii pomóc? Nie może wykorzystać innej metody płatności? Czy to nie dziwne? Zapytaj o to!
  • Jak często zdarza się, że ktoś prosi o przesłanie środków finansowych poprzez korespondencje na komunikatorach? Czy w takiej sytuacji osoba nie powinna zadzwonić? Przecież nie pożycza się pieniędzy co drugi dzień, żeby załatwiać to poprzez komunikatory, prawda? Czy to nie dziwne? Zapytaj o to!
  • Czy to na pewno znajomy, którego znamy? Czy to jego styl pisania? Czy często się z nami kontaktuje i jesteśmy na takim poziomie znajomości, że chce pożyczyć pieniądze? Zapytaj o to!

Element zatrzymania się przed podjęciem decyzji finansowej powinien wyrobić sobie każdy. Zastanówcie się co robicie i nie dajcie się omamić tym, że ktoś przeleje Wam zaraz pieniądze na rachunek bankowy.

Co należy zapamiętać na przyszłość żeby nie paść ofiarą oszustwa blik?

Nigdy nie podawaj kodów BLIK bądź innych opcji płatności osobom, których tożsamości, natychmiast nie możesz potwierdzić w inny sposób (np. telefonicznie).

Jeśli jesteś w takiej sytuacji, zadzwoń do osoby, która prosi Cię o pomoc. Pamiętaj, żeby nie dzwonić na komunikatorze, zadzwoń na numer telefonu, a jeśli go nie masz to po prostu zrezygnuj z pomocy temu komuś.

Gdy jednak zdecydujesz się przekazać komuś kod BLIK, bo zweryfikowałeś znajomego - pamiętaj aby dokładnie przeczytać co pisze w panelu akceptacyjnym transakcji. Sprawdź czy miejsce płatności/wypłaty zgadza się z miejscem gdzie przebywa osoba, która prosi Cię o przysługę. Sprawdź także dokładnie kwotę transakcji, czy ona zgadza się z tym o czym rozmawialiście.